15min be reklamos
2022 12 08, 10:44

Parodoje Vilniuje kuriama vartotojo patirtis – pasitelkiama ir virtuali realybė

Su garsiais impresionizmo kūriniais galima susipažinti ne tik žvelgiant į ant baltos sienos pakabintus paveikslus, bet ir lyg laiko mašina nusikeliant į XIX amžiaus Prancūziją: greta pačių meno kūrinių užuosti kvapus, išgirsti garsus arba impresionizmą pamatyti per virtualios realybės akinius. Tuo jau įsitikino Kauną ir Klaipėdą aplankiusios, o dabar Vilniuje įsikūrusios, geriausias užsienio galerijų praktikas pritaikiusios edukacinės parodos „Pasaulio dailės lobynai: nuo Monė iki van Gogo“ svečiai.
Parodoje Vilniuje kuriama vartotojo patirtis – pasitelkiama ir virtuali realybė
Parodoje Vilniuje kuriama vartotojo patirtis – pasitelkiama ir virtuali realybė / „Art Central“ nuotr.
Temos: 3 Tapyba Paroda Dailė

Parodai sukurti net kvapai

Kaip ir impresionizmas, kadaise tapęs priešprieša tuometinėms griežtoms dailės nuostatoms, laužyti standartus gali ir parodos, skirtos šiai, vienai svarbiausių meno krypčių žmonijos istorijoje.

Su tokia mintimi į meno eksponavimą ir lankytojo patirties gerinimą pažvelgė socialinio verslo VšĮ „Art Central“ projektų vadovė Agnė Norkutė. Jos kuruojamoje, didžiuosius Lietuvos miestus jau aplankiusioje edukacinėje parodoje „Pasaulio dailės lobynai: nuo Monė iki van Gogo“ eksponuojamas 21 sertifikuotas, originalaus dydžio ir originalia technika aliejumi ant drobės dailininkų pertapytas kūrinys, kurių kiekvieną lydi papildomi sprendimai.

„Art Central“ nuotr./Parodoje Vilniuje kuriama vartotojo patirtis – pasitelkiama ir virtuali realybė
„Art Central“ nuotr./Parodoje Vilniuje kuriama vartotojo patirtis – pasitelkiama ir virtuali realybė

„Norėdami padėti geriau suprasti tuometinį laikotarpį ir pajusti jo dvasią, pasitelkėme garso sprendimus – parodoje skamba tuomet populiari prancūziška muzika, miesto šurmulį imituojantys garsai. Kadangi menininkų kūryboje dažnai matomos trys temos – gamta, pramogos bei miesto ir kavinių motyvai – parodoje naudojami ir specialiai kiekvienai temai aromaterapeutės sukurti kvapai.

Tad įkvėpus ir pasitelkus vaizduotę, lankytojai gali pasijusti kaip šurmuliuojančioje XIX amžiaus antros pusės Paryžiaus kavinėje ar gamtos apsuptyje“, – teigia meno ekspertė.

Ypatingas dėmesys – edukacijai

Kavines ir gamtą A.Norkutė mini ne veltui. Impresionizmo atstovai nuolat rinkdavosi Paryžiaus kavinėse ir baruose aptarti tolimesnių šio meno srovės judėjimo planų, paveiksluose dažnai atsispindėjo ir jose tvyrojęs šurmulys.

Tuo pačiu dėl sparčios industrializacijos ir perpildytų miestų daugybė menininkų užuovėjos ieškodavo Paryžių supusiose ramiose kaimo vietovėse. Štai vienu svarbiausių impresionistų laikomas Klodas Monė šalia Prancūzijos sostinės esančiame Giverny miestelyje įkūrė iki šiol veikiantį gėlių ir vandens sodą, jame nutapė net 250 garsiųjų lelijų atvaizdų.

„Norime paskatinti kiekvieną lankytoją sužinoti, kokia istorija slepiasi už kiekvieno meno kūrinio. Čia gelbsti specialus ir savarankiškai tyrinėti padedantis, įprastu telefonu pasiekiamas audiogidas arba lietuviškai, angliškai, rusiškai ar lenkiškai ekskursijas parodoje vedantis profesionalus gidas. Toks sprendimas leidžia vaikams ar suaugusiems nusikelti į tolimą praeitį, pagilinti istorines žinias ir išplėsti suvokimą apie meną“, – neabejoja parodos kuratorė.

„Art Central“ nuotr./Parodoje Vilniuje kuriama vartotojo patirtis – pasitelkiama ir virtuali realybė
„Art Central“ nuotr./Parodoje Vilniuje kuriama vartotojo patirtis – pasitelkiama ir virtuali realybė

Kadangi šioje edukacinėje parodoje eksponuojami garsiausi pertapyti impresionizmo kūriniai, kurių originalai saugomi net 15 skirtingų meno galerijų visame pasaulyje, lankytojai gali vienoje vietoje pamatyti ir pajusti visą impresionizmo esmę.

Virtualiai – po impresionizmą

Kaip akcentuoja pašnekovė, šioje edukacinėje parodoje sukaupiama nemažai informacijos, tad lankytojai turi galimybę apibendrinti savo patirtį, sustoti akimirkai.

Edukacinėje parodoje „Pasaulio dailės lobynai: nuo Monė iki van Gogo“ naudojami virtualios realybės sprendimai, dar kartą apibendrinantys apie ką yra impresionizmas – su specialiais akiniais galima pasivaikščioti po jau minėtus K.Monė sodus, Pjero Ogiusto Renuaro paveikslus ar pažvelgti į vieną populiariausių darbų „Žvaigždėta naktis“ jo autoriaus Vincento van Gogo akimis.

„Virtualios realybės sprendimai tampa puikia priemone įsisavinti girdėtą informaciją, dar kartą pajusti impresionizmo darbuose dominuojančius motyvus: potėpius, šviesias ir ryškias spalvas, paveikslais kuriamą nuotaiką, jų žaismingumą. Kitaip sakant, pamatyti pasaulį taip, kaip jį įsivaizdavo impresionistai. Pastebime, kad ši virtualios realybės technologija ypač patinka vaikams, jiems daro didžiulį įspūdį ir kartu su audiogidu ar gidu padeda geriau įsisąmoninti informaciją“, – apie edukacijos svarbą kalba „Art Central“ parodos vadovė.

Paroda pačioje Vilniaus širdyje – Pilies g. 6-1 – veiks iki pat šių metų pabaigos, gruodžio 30 dienos. Ją aplankyti galima nuo trečiadienio iki sekmadienio vakaro 13–19 valandomis. Bilietus galima įsigyti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą