Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 gegužės 4d. 16:41

„Penketų“ pranešėjai pakvies į minčių atostogas

Lina Vyšniauskaitė
Organizatorių nuotr. / Lina Vyšniauskaitė

Penktadienį, 19 val., Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) vaizdų šventę žada Dvidešimt ketvirtas „Penketų“ renginys. Kaip ir kasmet gegužę vykstanti „Penketų“ konferencija taps Dizaino savaitės renginių ciklo dalimi.

Organizatorių teigimu, praėjusį rudenį pradėję penktą konferencijų ciklo sezoną, „Penketai“ paskelbė minčių atostogas, kviesdami vizualinės kultūros atstovus ir mėgėjus kūryboje ieškoti poilsio recepto. Artėjant penktadienio renginiui savo mintimis apie „kūrybinių baterijų perkrovimą“ dalinasi konferencijos pranešėjai – Lina Vyšniauskaitė, Asta Ostrovskaja ir Karolis Masilionis.

Lina Vyšniauskaitė: „Mėnesis atostogų – tik piktas juokas“

„Kasdien galvoje pinasi minčių kasos. Ne tik savos, bet ir svetimos, kurias pasigauni iš aplinkos ir aplinkinių ar telefono. Dar prisideda kasdienės ir nekasdienės užduotys, mintys apie darbą ir mintys apie gyvenimą po jo. Mintis po minties ir galvą pratašo – ji perkaista. Atostogos galvai yra būtina praktika. Iškrovos diena – diena be socialinių medijų – būtų puiki įžanga“, – sako iliustratorė.

L.Vyšniauskaitės teigimu, oficiali atostogų pradžia nebūtinai reiškia, kad žmogus yra pasiruošęs ilsėtis.

„Automatizmas ir pripratimas prie įprasto dienos ritmo bei minčių kiekio yra sunkiai įveikiamas. Paskaičiavau, kad išeiti iš užburto rato man reikia bent savaitės. Antrą savaitę, po kovos su aktyviuoju, informacijos ištroškusiu „aš“, įvyksta persilaužimas. Tuomet galiu sąmoningiau rūšiuoti mintis: atkrinkti, kurios iš jų man padeda, kurios transiliuojamos mano ego, o kurių tiesiog neverta priimti rimtai. „Prasivalius“ galvą, žymiai lengviau galvoti idėjas, jos tampa kontesktualesnės, svaresnės, švaresnės, mažiau arba visai neįtakotos aplinkos triukšmo“, – teigia „Penketų“ pranešėja.

Organizatorių nuotr./Asta Ostrovskaja
Organizatorių nuotr./Asta Ostrovskaja

Pasak L.Vyšniauskaitės, vien skaičiais apibrėžti atostogas neprasminga.

„Manau, kad mėnesis atostogų per metus, skiriamas ofisų darbuotojams, yra piktas juokas. Vienu metu reklamos agentūroje, kurioje dirbu, buvau viena pirmaujančių pagal imamų atostogų kiekį (taip „įlindau“ į neapmokamų atostogų zoną). Kartais man jų prireikdavo baigiant asmeninius darbus, kartais reikėdavo pačiai. Žinoma, atostogų mėnesius ar savaites gali lengvai pakeisti vakaras su savimi, pokalbis su draugu, praskynus „small talk ribą“, eksursija į muziejų, galeriją ar koncertą. Efektyvus bet koks tavo, kaip siaubingai užsiėmusio žmogaus personažui mažai tikėtas veiksmas, galintis jį išbalansuoti ir išgąsdinti“, – sako iliustratorė.

Ilgai maniusi, kad daugiau darantis žmogus yra produktyvesnis, L. Vyšniauskaitė ne kartą pastebėjo, jog įsisukus į „aš labai užsiėmęs ratą“, padarydavo mažiau ir kukliau nei planavusi. Pasak pranešėjos, šiandieninė mantra – „esu produktyvesnis švaria galva“.

Ana Ostrovskaja: „Svarbiausia surasti savo fengšui“

Dizainerės A. Ostrovskajos teigimu, darbo ir atostogų proporcijos išvedimas turi tokią pačią kompoziciją ir ritmiką kaip ir bet kuri kūrybos šaka.

„Man minčių perkrovimas vyksta, išsivedus tinkamą proporciją tarp galvojamų projektų, kurie tuo metu yra idėjiniame lygmenyje, darbų, kurie yra ieškojimo, eskizavimo stadijoje, ir tų, į kuriuos kimbi ir tiesiog darai. Bent preliminarus laiko planavimas tam, kad nereikėtų prie batų „montuoti raketų“ ir viską spėtum, laviravimas tarp projektų, kurie yra skirtingose vystimosi stadijose, yra malonumas. Bent jau man“, – sako A. Ostrovskaja.

Pasak konferencijos pranešėjos, naujos žinios ir įgūdžiai – svarbus poilsio pratimas.

„Mintis ilsinu, kai mokausi ką nors naujo. Tai man padeda nepirkti bilietų į negyvenamą salą. Jeigu dirbu prie projekto, reikalaujančio daug įdirbio, po intensyvios dienos mokausi naują riedučių triuką. O jeigu visą dieną praleidžiu taškydama dažus ant įvairių objektų, fone klausydama ispaniškai įgarsinto „Pietų parko“ ar „Darios“, vakare skaitau rimtesnę knygą“, – savo poilsio receptais dalinasi A. Ostrovskaja.

Karolis Masilionis: „Pailsėti nuo vieno darbo galima tik imantis kito“

Kaip teigia dizaineris, vienas geriausių receptų minčių perkrovimui – aplinkos pakeitimas ir naujas iššūkis.

„Produktyvumui svarbūs įpročiai, rutina ir sava aplinka, bet produktyvumas ne visada reiškia kūrybiškumą ir kokybišką mąstymą, todėl kartais reikia save palepinti kūrybiška tinginyste. Tam labai tinka gerai suplanuota kelionė. Ji suderina kelis minčių katalizatorius: naują, stimuliuojančią aplinką, sumažėjusį stresą ir padidėjusį gyvenimo malonumą. Visa tai puikiai atstato nusilpusį kūrybiškumo raumenį“, – teigia K. Masilionis.

Organizatorių nuotr./Karolis Masilionis
Organizatorių nuotr./Karolis Masilionis

Tiesiog ilsėtis, sako Dvidešimt ketvirto renginio pranešėjas, jam sekasi prastai, todėl jis duoda sau užduočių – filmuoti, rašyti, bastytis – nes mano, kad tikrai pailsėti nuo vieno darbo galima tik imantis kito. Tačiau pasirinkimas atostogų atsisakyti K. Masilioniui atrodo nesuprantamas.

„Norėčiau pakalbėti su žmogumi, kuris teigia, kad minčių ilsinti nereikia. Duoti galvai „mini-atostogas“ ir perkrauti mintis stengiuosi kasdien. Tam man tinka bėgiojimas arba ilgi pasivaikščiojimai. Turiu ir egzotiškesnių receptų, bet apie juos papasakosiu renginio metu“, – žada pranešėjas.

Dar daugiau istorijų apie minčių atostogas „Penketų“ žiūrovai išvys ir išgirs gegužės 5 d., penktadienį, 19 val., Nacionalinėje dailės galerijoje. Nemokamoje „Penketų“ konferencijoje laukiami vaizdų profesionalai ir visi vizualiai kultūrai neabejingi žmonės.

„Penketai“ – 2012 m. prasidėjęs pirmasis Lietuvoje atvirų ir nemokamų konferencijų ciklas, skirtas vizualiosios kultūros profesionalams ir entuziastams. Iki šiol buvo suorganizuotos 22 „Penketų“ konferencijos, kuriose savo idėjas pristatė daugiau nei 60 pranešėjų, o juos per šį laiką jau išgirdo daugiau nei 17 tūkst. žmonių. Specialūs „Penketų“ renginiai taip pat organzuoti Dizaino savaičių metu. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir LR Kultūros ministerija.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Žinau, ką renkuosi

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Melga

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas