2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Po 25 metų pertraukos prestižinėje Londono meno rezidencijoje gyvens ir dirbs lietuvis menininkas

Prieš mažiau mėnesį laiko Lietuvos Respublikos ambasada ir Kultūros institutas kvietė lietuvius menininkus pasinaudoti neeiline galimybe ir  sudalyvauti konkurse gauti stipendiją didžiausioje tarptautinėje rezidencijų programoje Delfina Foundation. 2017 m. gruodžio 20 d. buvo paskelbtas rezidencijos laimėtojas – menininkas Robertas Narkus. Jis 6 savaites gyvens ir dirbs Londono Delfina Foundation rezidencijoje 2018 m. pavasarį.
Robertas Narkus
Robertas Narkus / Roberto Narkaus nuotr.

Delfina Foundation stipendiją yra laimėję tokie menininkai kaip Mark Wallinger, Jane & Louise Wilson, Tacita Dean, Martin Creed, Glenn Brown, Chantal Joffe, apie jų darbus rašoma garsiausiuose pasaulio žinių leidiniuose: Financial Times, New York Times, Art Review, Frieze, Artforum ir kt.

Pasak Delfina Foundation, į konkursą, skirtą lietuvių menininkui atrinkti, fondas gavo net 50 paraiškų. Nors buvo daug labai stiprių kandidatų su įdomiais performatyvių praktikų ir projektų pasiūlymais, Delfina Foundation komisija, kurią sudarė Delfina Foundation kuratorė Hena Lee ir direktorius Aaron Cezar. atrinko menininką Robertą Narkų, kurio meninės praktikos ašis yra performatyvumas. Robertas Narkus veikia tam tikrais principais, kuriais organizuoja ne tik savo meninės produkcijos gamybą, bet ir savo mastymą, santykius su visuomenės nariais ir korporacijomis.

Įdomu pažymėti, kad prieš 25 metus, dar 1992-ais metais rezidencijų programoje, kuri tada dar buvo įsikūrusi Londono rytuose – Stratforde, dalyvavo lietuvių menininkas Deimantas Narkevičius, kuris Naujųjų metų išvakarėse atidarė solo parodą Nacionalinėje dailės galerijoje. Anuomet, t.y. 90-ųjų pradžioje, Delfina Foundation programa vadinosi „Delfina Studio Trust“. Deimantas Narkevičius teigia, kad buvimas Londone tuo metu suteikė įžvalgų, kurios kardinaliai pakeitė jo domėjimosi lauką ir pasaulėžiūrą.

Delfina Foundation – tai menininkų rezidencija, kurioje ugdomi naujosios kartos menininkai ir kuratoriai. Įsikūrusi naujai renovuotuose Edwardian namuose netoli Bekingemo rūmų, ši nevyriausybinė organizacija puoselėja meno talentus, rūpinasi rezidencijų ir viešųjų programų paramos klausimais. Organizacija bendradarbiauja ne tik su Jungtinės Karalystės, bet ir tarptautiniais partneriais visame pasaulyje iš Afrikos, Brazilijos, Turkijos, Bangladešo, Indijos, Čekijos ir kitų šalių institucijomis ir menininkais.

Delfina Foundation yra įkurta filantropės Delfina Entrecanales, kuri už savo labdaringą veiklą yra gavusi Didžiosios Britanijos karalienės Britanijos imperijos komandoro ordiną (CBE).

Projektas vykdomas bendradarbiaujant Lietuvos kultūros atašė Justei Kostikovaitei, Lietuvos kultūros institutui ir rėmėjams – meno entuziastėms Ilmai Nausėdaitei, Monikai Mačiulytei bei Londono „British-Lithuanian Society“.

R.Narkus gimė 1983 m. Vilniuje. Jis yra Patafizikos Instituto ir menininkų dienos centro „Autarkia“ Vilniuje įkūrėjas, eksperimentinės inžinerijos stovyklos „eeKūlgrinda” bei menininkų bei technologijų ir mokslo kompanijų bendradarbiavimo platformos „Vizionierius“ organizatorius. Menininkas 2010 m. apsigynė Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijų meno magistro laipsnį, o 2015 m. meno magistro laipsnį „Sandberg institute“ Gerrit Rietveld meno akademijoje Amsterdame.

R.Narkus kuria fotografijas, instaliacijos ir skulptūras, videofilmus, naudoja rastus objektus, taip pat yra vienas pirmųjų menininkų kūrybai naudojęs virtualios ir papildytos realybės medijas. Savo meninę praktiką kūrėjas apibūdina kaip aplinkybių vadybą atsitiktinumų ekonomikoje: „Meninis metodas, kurį vystau, remiasi verslo modelių adaptacija, kai meno kūriniai atsiranda kaip šalutiniai efektai, tai yra kaip artefaktai, trofėjai, įrankiai, priemonės, scenografija, butaforijos siekiant tam tikro tikslo“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?