Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 26, 13:15

Po pandemijos sąstingio Lenkijos ir Lietuvos muziejai ieško, kaip į lankytojų kasdienybę sugrąžinti kultūrą

Varšuvos karališkoji pilis – Muziejus ir Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai atnaujino ilgalaikio strateginio bendradarbiavimo sutartį, rašoma muziejaus pranešime spaudai.
Varšuvos ir Vilniaus muziejai bendradarbiaus
Varšuvos ir Vilniaus muziejai bendradarbiaus / Muziejaus nuotr.

Pasak vienos svarbiausių Lenkijos kultūros įstaigų vadovų prof. Voicecho Falkovskio, „visame pasaulyje po pandemijos kultūros poreikis pastebimai sumažėjo, todėl muziejai turi ieškoti naujų formų, kitaip prabilti į lankytojus, kad vėl pasiektų jų širdis“.

Varšuvos karališkoji pilis ir Valdovų rūmų muziejus atnaujino susitarimą, kuriuo bus skatinami bendri moksliniai tyrimai, konsultacijos, rengiami seminarai ir mokslinės konferencijos, paskaitų ciklai. Numatyta toliau tęsti aktyvią švietėjišką veiklą, rengti bendrus mokymus Lietuvos ir Lenkijos muziejininkams. Numatytas ir bendradarbiavimas muziejinių vertybių restauravimo srityje.

Muziejų lankytojams ypač svarbi muziejų bendradarbiavimo sritis – tai bendrų tarptautinių parodų rengimas. Muziejai planuoja rengti turiningas temines parodas, skatinančias pažinti bendrą istoriją ir paveldą, kad lankytojai plėstų akiratį ir kartu turėtų galimybę grožėtis unikaliomis, išsaugotomis meno vertybėmis, kitomis istorinėmis relikvijomis. Taip pat sutarta, kad platinant kultūrinio turizmo informaciją, kiekviename iš muziejų bus perteikiamos ir žinios, susijusios su kita sutarties šalimi.

Pasak Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus dr. Vydo Dolinsko, „Varšuvos karališkoji pilis ir Vavelio karališkoji pilis Krokuvoje, yra pirmieji ir svarbiausi, strateginiai Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų partneriai – būtent jiems talkinant mūsų muziejus greitai tapo žinomas Europoje kaip patikimas ir kompetentingas partneris.

O pradėjome nuo konsultacijų atkuriant Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus Vilniuje, vėliau atsirado pirmosios parodos, tarptautinės konferencijos, lenkai labai padėjo rengiant ekspozicijas, vystant edukacinę veiklą. Per pandemiją tie ryšiai negalėjo būti itin intensyvūs, nors buvo surengta didelė bendra paroda, skirta 1791 m. gegužės 3-iosios konstitucijos ir Abipusių garantijų įstatymo sukakčiai. Varšuvos karališkoji pilis pasiūlė atnaujinti specialistų mainų programą, planuoti naujas parodas ir renginius. Turime ir labai konkrečių planų, juos Valdovų rūmų muziejaus lankytojai sužinos jau greitai“.

Valdovų rūmų muziejus nuo 2009 m. yra kultūros paveldo institucijų tarptautinių tinklų narys – Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM), nuo 2010 m. – Pilių ir muziejų aplink Baltijos jūrą asociacijos, o nuo 2019 m. – Europos senosios muzikos tinklo (REMA) narys. Profesiniai ryšiai užmegzti su daugiau nei 200 Europos ir pasaulio šalių valdovų bei didikų istorinių rezidencijų, istorijos ir kultūros paveldą puoselėjančių muziejų, kitų institucijų, nuolat bendradarbiaujama su Lietuvos diplomatinėmis atstovybėmis užsienyje ir kitų valstybių atstovybėmis Lietuvoje.

Bendradarbiaudamas su istorinėje Gediminaičių-Jogailaičių ir Vazų dinastijų erdvėje veikiančiais muziejais, Valdovų rūmų muziejus Lietuvos lankytojams siekia pristatyti lituanistinį paveldą ir europinį jo raiškos kontekstą. Valdovų rūmų muziejaus partneriai, įvairių šalių kultūrininkai ir mokslininkai jau įvertino, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija ir paveldas yra dar nepakankamai pažįstami, kiekviena paroda ar konferencija Vilniuje atveria vis naujus kontekstus, tad kartu atskleidžiama viso Europos regiono praeitis. Istorinės patirties pažinimas, civilizacinės Vidurio ir Rytų Europos regiono bendrystės suvokimas, adekvačių išvadų formulavimas itin

aktualus šiandien, vykstant barbariškai Maskvos agresijai Ukrainoje, istoriškai glaudžiai susijusioje su Lietuvos ir Lenkijos istorija.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą