Dabar populiaru
Publikuota: 2014 birželio 15d. 16:46

Reibinių kaime du vietiniai ir 12 suomių drožė meškas, miško dievukus ir verpstes

Drožėjų pleneras Reibiniuose
Alvydo Januševičiaus nuotr. / Drožėjų pleneras Reibiniuose

Visą savaitę Joniškio rajone esantis Reibinių kaimas kvepėjo mediena. Skulptoriai pjaustė ir skaptavo didžiulius rąstus. Vieni jų virto gyvūnais, kiti – moterimis ar net autoportretais. Suomiai mokėsi drožinėti lietuviškus raštus – pagal nuotraukas kūrė verpsčių kopijas.

Jo­niš­kio ra­jo­no Rei­bi­nių kai­mo bend­ruo­me­nės ama­tų cent­re darbavosi ne tik 12 me­džio dro­žė­jų iš Suo­mi­jos, bet ir du vietiniai skulptoriai. Taip pat meistriškumo sėmėsi Jo­niš­kio „Sau­lės“ pa­grin­di­nės mo­kyk­los bei Jau­ni­mo ir suau­gu­sių­jų mo­kyk­los mo­ki­niai.

Medienos kvapas maišėsi su benzino aromatu, nes skulptoriai savo darbe dabar dažnai naudoja įvairius darbą palengvinančius aparatus. Benzininis pjūklas – pagrindinis skulptūro režisierius.

Vietiniai į benzopjūklus žvelgė šiek tiek nuosaikiau – naudojo ir savo kaltus. Skulptorius Saulius Alejūnas dorojo kone už jį didesnį rąstą, kuris netrukus virto savotišku autoportretu.

Naudojam prietaisus tam, kad sutaupytume laiko, tačiau gaunasi atvirkščiai. Kuo labiau pasineriam į technologijas, tuo mažiau gyvename.

Kodėl skulptorius nudrožė barzdotą galvą? Suomiai daugiausia drožė kažką konkretesnio – žuvį, teterviną, moterį.

„Matyt nepagauna, tai ir nudrožė, – šyptelėjo į ūsą S.Alejūnas. – O ką daugiau gali išdrožti, jei ne save? O gal čia koks miško dievas? Tiktų pastatyti kur šviežiai iškirstame miške. Tiesiog pastatyti ant kelmo.“

S.Alejūnas aiškino, kad benzininiai pjūklai daugiau dvasios kūriniui neprideda: „Naudojam prietaisus tam, kad sutaupytume laiko, tačiau gaunasi atvirkščiai. Kuo labiau pasineriam į technologijas, tuo mažiau gyvename.“

Dalis drožėjų iš Suomijos ir Joniškio moksleiviai daugiausia būriavosi pavėsinėje. Čia veikė verpsčių drožimo studija.

Šio meno mokė peda­go­gai Sau­lius Ka­mins­kas ir Al­gi­man­tas Bud­rys. Daugelis suomių stengėsi daryti tikslias verpsčių kopijas, tačiau kai kuriose galima įžvelgti ir Suomijos apraiškų ar užrašų.

Jo­niš­kio vie­tos veik­los gru­pės pro­jek­tų koor­di­na­to­rė Da­lia Mo­tik teigė, kad skulptūros galė­tų papuoš­ti Skaist­gi­rio se­niū­ni­ją ir Reibi­nių kai­mą. Šis ple­ne­ras yra tarptau­ti­nio projek­to „Liau­dies me­no ir kas­die­nio kūrybiš­ku­mo įžval­gos“ dalis.

Pagal šį projektą rugpjū­čio mėnesį jo­niš­kie­čiai ke­liaus į Suomi­ją, kur vyks pa­sau­lio meš­kų drožimo čempiona­tas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės