Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Siurrealizmo grando Dali palaikai bus ekshumuoti tėvystei nustatyti

Salvadoro Dali palaikai ketvirtadienį bus ekshumuoti – siekiant patikrinti vienos būrėjos tvirtinimus, kad siurrealizmo grandas yra jos tėvas.
Salvadoro Dali kapas
Salvadoro Dali kapas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Dailininkas yra palaidotas Figereso mieste Ispanijos šiaurės rytuose, kuriame jis daugiau kaip prieš 110 metų gimė. S.Dali palaikai ilsisi įspūdingame jo darbų muziejuje, kurį menininkas pats ir suprojektavo.

61 metų Pilar Abel, kuri Katalonijoje ilgai vertėsi aiškiaregyste, sako, kad jos motina santykius su dailininku palaikė dirbdama žvejų kaimelyje Port Ljigate, kur jis daug metų gyveno.

Jeigu bus patvirtinta, kad P.Abel yra vienintelis S.Dali vaikas, ji gali įgyti teisę į vieno garsiausių ir produktyviausių XX amžiaus dailininkų didžiulio turto ir paveldo dalį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Salvadoro Dali tapyba
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Salvadoro Dali tapyba

Salvadoro Dali fondas bandė sutrukdyti ekshumacijai ir teikė apeliaciją, bet nepakako laiko visoms šalims pateikti savo argumentus, naujienų agentūrai AFP sakė teismo atstovas. Jeigu nebus kokių nors „administracinių ar logistinių netikėtumų“, ekshumacija bus atlikta, sakė jis.

Pareigūnai nukels daugiau kaip toną sveriančią plokštę nuo ekscentriškojo menininko, kuris mirė 1989 metais, kapo. Lankytojai vieną dieną į Dali teatrą-muziejų nebus įleidžiami.

Ekspertai paims kaulų ar dantų fragmentų, kad iš jų būtų galima išgauti DNR. Tada pavyzdžiai bus nusiųsti ištirti į Madridą.

P.Abel jau pateikė seilių mėginių palyginimui, o tyrimo rezultatų laukiama po kelių savaičių, sakė moters advokatas Enrique Blanquezas.

Dali ir Gala

Kai kurios muziejaus, kuriame pernai apsilankė daugiau kaip 1,1 mln. lankytojų, dalys bus uždengtos audeklu, kad ekshumavimo nebūtų galima filmuoti bepilotėmis skraidyklėmis.

Praėjusį mėnesį, kelios dienos po teismo nurodymo atlikti ekshumaciją, P.Abel AFP pasakojo, jog jos senelė pirmoji pasakė jai, kad ji yra S.Dali dukra. Tada jai buvę septyneri ar aštuoneri metai. Motina tai pripažinusi daug vėliau.

„Scanpix“/AP nuotr./Salvadoro Dali kapo akmuo
„Scanpix“/AP nuotr./Salvadoro Dali kapo akmuo

P.Abel yra kilusi iš Figereso, kaip ir S.Dali, ir sakė, kad dažnai matydavo jį gatvėse. „Mes nieko nesakydavome, tiesiog žiūrėdavome vienas į kitą. Bet vienas žvilgsnis vertas tūkstančio žodžių“, – sakė ji.

S.Dali garsus ne tik savo talentu, bet ir ekstravagantiškumu. Visuomet būdavo klausimų ir dėl jo seksualumo; kai kas tvirtina, kad jis buvo slaptas homoseksualas, kuriam labiau patikdavo stebėti kitų seksą, o ne dalyvauti pačiam. Tačiau, kaip sakė E.Blanquezas, jo romanas buvo „žinomas tame kaime, yra žmonių, paliudijusių dalyvaujant notarui“.

1904 metų gegužės 11 dieną Figerese, buržuazinėje teisės klerko šeimoje gimęs S.Dali piešimu susidomėjo ankstyvame amžiuje. 1922 metais jis pradėjo studijuoti Dailės akademijoje Madride, kur, nors ir buvo dukart išmestas, išplėtojo savo pirmąsias avangardines menines idėjas – kartu su poetu Federico Garcia Lorca ir kino kūrėju Luisu Bunueliu.

Netrukus jis išvyko į Paryžių prisidėti prie siurrealizmo judėjimo, suteikė šiai mokyklai savo asmeninių savybių ir išgarsėjo tokiais darbais kaip „Didysis masturbatorius“ (El gran masturbador).

Po 12 metų grįžęs į Kataloniją, jis į Kadakesą pasikvietė prancūzų poetą Paulį Eluard‘ą ir jo žmoną rusę Jeleną Ivanovną Djakonovą. S.Dali ir ši moteris, kurią dailininkas vadino Gala, pamilo vienas kitą iš pirmo žvilgsnio. Ji tapo S.Dali mūza ir buvo šalia jo visą likusį savo gyvenimą, iki mirties 1982 metais. Pora vaikų neturėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius