Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 26, 16:34

VDA galerijoje „Artifex“ atidaroma Arūnės Tarnau paroda „Ligoninė“

Paroda VDA galerijoje „Artifex“ skirta atminti pirmajai Vilniaus ligoninei pradėtai kurti 1702 metais šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčios domininkonų vienuolyne. Vieta per daugelį metų keitė savo pavadinimą ir paskirtį – buvo ligoninė, vaisių-daržovių sandėlis, Operos ir baleto teatro dekoracijų saugykla, nuo 1940-ųjų tapo I-ąja Tarybine ligonine, rašoma pranešime spaudai.
Arūnė Tornau
Arūnė Tornau / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Su šia vieta A.Tornau yra asmeniškai susijusi: gimė šios ligoninės akušerijos skyriuje (kaip ir jos dvi dukros), joje 56 metus dirbo jos mama, todėl didelę dalį vaikystės praleido ligoninės kieme, stebėjo ten vykstantį gyvenimą. Iki šiol tie įspūdžiai neišdilo, todėl autorė šioje parodoje nori juos įprasminti.

Savo paskutinių metų kūryboje A.Tornau siekia suteikti naują turinį kasdieniams, buityje panaudotiems, nebereikalingiems daiktams. Sujungdama skirtingas medžiagas, keičia jų prasmes, pripildo asmeninių patirčių ženklais. Žiūrovo dėmesiui pateikiama tekstilės instaliacija „Skausmo gėlės“ – tulpės formos objektai, primenantys ligonių patirtis, ilgus gydimo metus, ligonio-gydytojo santykį, kai dėkingi pacientai atsidėkodavo dovanodami gėles. Jai sukurti panaudotas uždarytos ligoninės inventorius (paklodės, užvalkalai, medicininiai chalatai).

Kitas autorei svarbus objektas yra inspiruotas 19 a. nežinomo dailininko tapytos šaričių vienuolių (ligoninės įkūrėjų) vyresniosios Albertinos Miunhauzen portreto.

Parodoje per detales punktyriškai atspindimas ilgas ir sudėtingas ligoninės gyvavimo laikotarpis – nuo senųjų iki sovietinių laikų ir uždarymo 2003 metais. Paroda per asmeninę autorės istoriją įsipina į platesnį Vilniaus istorijų kontekstą.

Arūnė Tornau – tapytoja bei instaliacijų kūrėja. 1974 -1979 m. studijavo Vilniaus Dailės Institute. Nuo 1990 Lietuvos Dailininkų sąjungos (LDS) narė. Dalyvavo daugelyje parodų Lietuvoje ir užsienyje, surengė virš 30 personalinių parodų, vykdė meno edukacinius projektus Lietuvoje ir užsienyje. Kelių dailės vadovėlių, daugelio straipsnių, kelių videofilmų, TV ir radijo laidų apie meną ir meno pedagogiką autorė ir bendraautorė. Kuravo tapybos parodų projektus, kūrė scenografiją spektakliams. 2021 metais jai paskirtas LDS „Aukso mūzos“ apdovanojimas.

Parodos atidarymas vyks 2022 vasario 1 d. 18 val. VDA galerijoje Artifex (Gaono g. 1, Vilnius).

Remiantis SAM nurodymais parodos atidaryme privaloma dėvėti respiratorius ir pateikti galiojantį galimybių pasą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą