-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vilniaus požeminėje perėjoje – vaivorykštės kūrėjų atsakas: Lietuvos vėliavą papildė LGBT istorijai svarbiu simboliu ir užrašu

Vienoje sostinės požeminių perėjų pastarąją savaitę vyko daug pokyčių – Kovo 11-ąją vieną sieną šioje perėjoje LGBT vėliavos spalvomis nudažė menotyrininkė Karolina Rimkutė ir grafikos dizaineris Linas Salačka. Šią sieną jie tuomet papildė ir užrašais, tokiais kaip „tavo kurjeris“ ar „tavo politikė“, siekdami suteikti drąsos LGBT bendruomenei, o prieš ją nusiteikusiems žmonėms priminti, kad LGBT žmonių yra visur. Taip kūrėjai siekė dialogo. Visgi vos po savaitės vaivorykštė buvo uždažyta Lietuvos vėliavos spalvomis. Tąkart LGL tokį įvykį vertino kaip panašų į neapykantos aktą. Praėjus kelioms dienoms vaivorykštės kūrėjai perėjoje pateikė atsaką – papildė Lietuvos trispalvę LGBT istorijai svarbiu simboliu ir užrašu „Tyla = mirtis“.
Lietuvos trispalvę papildė LGBT istorijai svarbus simbolis ir užrašas „Tyla = mirtis“
Lietuvos trispalvę papildė LGBT istorijai svarbus simbolis ir užrašas „Tyla = mirtis“ / K.Rimkutės nuotr.
Temos: 2 Homofobija LGBT+

Prieš kiek daugiau nei savaitę su 15min bendravusi Karolina sakė nesitikinti, jog Vaivorykštė ilgai išliks nepakitusi, tačiau ją visiškai uždažius Lietuvos vėliavos spalvomis, Karolina sakė tokio staigaus pokyčio nesitikėjusi. Trečiadienį 15min atsiųstame pranešime kūrėjai rašo, jog sienos uždažymas „yra nenuilstantis tildymas ir labai nepagarbus sienos užgrobinėjimas, šalies simbolika pasitelkiama priešinti žmones“.

Kaip atsaką kūrėjai ant Lietuvos trispalvės nupiešė rožinį trikampį ir užrašą „Tyla = Mirtis“. Tai svarbus LGBT bendruomenės solidarumo ir pasipriešinimo homofobijai simbolis, prieš daugiau nei 30 metų pradėtas naudoti Niujorke.

„Labai gaila, tačiau mūsų liūdnos prognozės, išsakytos po pirmojo uždažymo trispalve išsipildė – kasdien besikartojantis ksenofobų įginklintos Lietuvos trispalvės uždažymas ant sienos, kuri buvo legali reikštis įvairiems gatvės menininkams, yra ne kas kita kaip laisvos visiems erdvės okupavimas toliau skleisti neapykantai. Todėl norime išreikšti solidarumą su LGBT žmonėmis ir taip pat kitais gatvės menininkais, iš kurių bandoma atimti jiems priklausanti kūrybinė erdvė“, – pranešime rašo kūrėjai.

Rožinis trikampis – svarbus LGBT istorijoje simbolis

Vaivorykštę sukūrę Karolina ir Linas nusprendė reaguoti po to, kai siena buvo uždažyta Lietuvos vėliavos spalvomis. Apie tai plačiau galite skaityti čia: Vilniaus požeminės perėjos vaivorykštė uždažyta Lietuvos vėliavos spalvomis: kūrėjai neliūdi, LGL vertinimu – tai panašu į neapykantos aktą

Vėliau sieną vis papildydavo nauji užrašai. Šie įvykiai Karoliną ir Liną paskatino imtis atsako, o jam kūrėjai pasitelkė svarbų simbolį.

„Antradienį įvairūs grafičiai buvo uždažyti ketvirtą kartą. Toks šių žmonių įsibrovimas, sienos uždažinėjimas ir po to – netgi budėjimas prie sienos bei pastangos užtildyti apskritai visus gatvės menininkus – net tuos, kurių darbai nėra susiję su šia žmogaus teisių tema – yra netoleruotinas. Manome, kad šis uždažinėjimas puikiai iliustruoja, kad šių homofobų veiksmus veikia visiškai neracionali paranoja ir priešų yra bandoma ieškoti tiesiog visur. Visi puikiai žinome iš istorijos, prie ko priveda ksenofobija, kuri yra pridengiama patriotizmu.

Negana to, kad siena nuolatos agresyviai uždažoma, piešimas ant trispalvės nori ar nenori jau tampa politizuotu. Pagalvojome , gerai, tai – naujas kontekstinis fonas, į kurį reikia atsižvelgti. LGBT vaivorykštė ir toleranciją skatinanti žinutė, po kurio laiko ant jos atsiranda laukiami įvairūs kitų žmonių grafičiai, o tada ant visko – homofobų išnaudojama trispalvė, ant jos grafičiai, ant jų įginklinta trispalvė, ant jos grafičiai, ant jų įginklinta trispalvė ir t.t. Tai yra tildymas. Kai tai buvo vieną kartą – gerai, stipri reakcija perteikta, siena yra visų. Tačiau dabar tai yra nenuilstantis tildymas ir labai nepagarbus sienos užgrobinėjimas, šalies simbolika pasitelkiama priešinti žmones. Tokie veiksmai kai ką primena. Ką tai primena – parodėme vizualiai.

Šiuo nauju darbu referuojame į visame pasaulyje žinomą ir iki šiol naudojamą, 1987 m. ant Niujorko gatvių sienų pradėtą klijuoti „Silence=Death“ (Tyla = Mirtis – red. past.) projekto plakatą, tapusį LGBT bendruomenės solidarumo ir pasipriešinimo homofobijai simboliu. Atvaizduotas rožinis trikampis – nacių sukurtas identifikacijos ženklas, kurį homoseksualūs, biseksualūs vyrai bei transmoterys buvo priversti dėvėti koncentracijos stovyklose (homoseksualios, biseksualios moterys ir transvyrai taip pat buvo kalinami, tačiau naciai jų nesistemizavo)“, – rašoma kūrėjų pranešime.

Vilniaus požeminės perėjos siena pasipildė LGBT istorijai svarbiu simboliu ir užrašu
Vilniaus požeminės perėjos siena pasipildė LGBT istorijai svarbiu simboliu ir užrašu

„Iš visų rožiniais trikampiais pažymėtų žmonių šiose stovyklose žuvo apie 60 proc., o kankinimus išgyvenusiųjų dauguma, po nacistinės Vokietijos pralaimėjimo, liko kalėti kituose kalėjimuose. Tačiau tiek minėtame plakate, tiek ant šios sienos, rožinis trikampis yra apverstas aukštyn kojomis – tokiu būdu perimant šį diskriminacinį ženklą ir jį paverčiant pasipriešinimo homofobiškoms galios struktūroms ženklu.

Kiek galima mandagiai kentėti tokį tildymą? Kiek galima būti laikomais antrarūšiais žmonėmis? Mes visada buvome, esame ir būsime dalis Lietuvos visuomenės. Mandagiai kenčiant ir laukiant, dalis visuomenės negatyvias nuostatas pakeitė tolerancija, tai yra labai džiugu. Tačiau yra žmonių, kurie savo tamsuoliškumo nepakeis. Žmogaus teisės nėra nuomonė. Nebegalime leisti būti stumiami į visuomenės paraštes.

P.S. Norime kreiptis į visus, kurie išreiškė pasipriešinimą sienos okupacijai ir buvo užtildyti – mes matome ir girdime jus! Tai, kad kiekvieną dieną esame uždažomi reiškia, kad esame matomi! Nuolat dokumentuojame jūsų vizualinius pasipriešinimus, tačiau jei ir patys tai užfiksavote – pasidalinkite! #sienavisu“, – rašoma kūrėjų pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius