Kalėdinis pasiūlymas! Metinė prenumerata dabar tik 9,99 Eur.
Prenumeruoti

Vilniuje atidarytoje parodoje „Totemai“ – mistinių figūrų šėlsmas

Užupyje įsikūrusioje Tumo galerijoje atidaryta nauja Adelės Liepos Kaunaitės ir Williamo Bakaïmo paroda „Totemai“. Paroda Tumo galerijoje (Užupio g. 28, Vilnius) bus eksponuojama iki gruodžio 2 dienos, rašoma pranešime spaudai.
Wiliamas Bakaimo ir Adelė Liepa Kaunaitė
Wiliamas Bakaimo ir Adelė Liepa Kaunaitė / Vido Venslovaičio nuotr.

„Totemai“ – antroji paroda kiek daugiau nei prieš mėnesį atidarytoje Tumo galerijos šiuolaikinio meno erdvėje. Parodoje pristatomi menininkai – A.L.Kaunaitė (Lietuva) ir W.Bakaïmo (Kamerūnas) – priklauso dviems skirtingiems kultūriniams kontekstams, tačiau jų kūryboje aptinkame bendrą temą – totemines būtybes ir objektus, kurie tampa raktiniais ženklais, siekiant atverti duris į žmogaus pasąmonės gilumas.

A.L.Kaunaitės ir W.Bakaïmo kūryboje dažnai pastebimi zoomorfiniai ir antropomorfiniai motyvai; paveikslų siužetai ir figūros kviečia prisiminti mitus ir pasakėčias; toteminės būtybės ar objektai dažnai figūruoja kaip atskiri kūrinių elementai, kartais – visas kūrinys virsta sakraline, totemine figūra; kūrinių siužetai kviečia išlaisvinti sąmonę, veikti intuityviai, atsigręžti į visą siejančias pirmaprades žinias, esatį, mitinę senųjų kultūrų atmintį.

Menininkų kūriniais kvestionuojamas žmogiškosios esaties pradas, slypintis santykyje su gamta, dabar – suvaržytas ir modernybės projekto dėka nugulęs dažno žmogaus užmarštyje. „Reikia lavinti jutimus, kad galėtumei išgirsti visatą sudarančių elementų – vėjo, ugnies, vandens ir dangaus kūnų – šnabždesį ir interpretuoti perduodamas žinutes“, – sako W.Bakaïmo. Gyvoji gamta yra instinktyvi, jos ritmas dera su natūraliu šio pasaulio ritmu, o žmogus, pasak menininko, atsigręžęs į gamtos ir protėvių pasaulį, galėtų daug ko išmokti.

Williamas Bakaimo „The Return to the Source“
Williamas Bakaimo „The Return to the Source“

Parodoje – kamerūniečio William Bakaïmo Lietuvoje sukurti kūriniai

Nuo spalio 25 d. iki lapkričio 8 d. vyko Tumo galerijos inicijuota kūrybinių rezidencijų programa, kurios metu į Lietuvą atvyko ir studijoje Užupyje kūrė antrasis šios programos dalyvis – W.Bakaïmo. Šioje programoje 2023 metais dalyvauti buvo pakviesti du menininkai – Alpha Odh iš Kenijos, kurio solinė paroda Tumo galerijoje veikė iki spalio 21 d. bei W.Bakaïmo, kurio trys rezidencijos metu sukurti kūriniai yra eksponuojami parodoje „Totemai“.

W.Bakaïmo turėjo aiškią idėją, kokius siužetus drobėse norės vystyti atvykęs į Lietuvą, tačiau šią viziją užgožė ir daug svarbiau tapo kalbėti apie realybę, su kuria susidūrė – Vilnius priminė jo paties vaikystės vietas, lankė jausmai, lyg čia būtų užaugęs, žavėjo Užupio koegzistuojantys „nauja“ ir „sena“. Pro studijos, kurioje kūrė, langus stebėdamas ant Užupio stogų tupinėjančius paukščius, mąstydamas, kas būtų, jei atsibustume pasaulyje, kuriame dėl žmogaus veiklos nebeliktų jokios gyvosios gamtos, kaip šis pasaulis atrodytų, kokiu pilku ir beskoniu jis taptų, W.Bakaïmo sukūrė vieną iš trijų parodoje „Totemai“ eksponuojamų rezidencijos metu sukurtų kūrinių – „The New World“ (liet. „Naujasis pasaulis“).

Į Lietuvą W.Bakaïmo atvyko iš Paryžiaus, kur dalyvavo pirmojoje ir svarbiausioje Prancūzijos šiuolaikinio Afrikos meno mugėje AKAA. W.Bakaïmo kūriniai spalio 20-22 dienomis buvo pristatyti AKAA parodoje „Talents237“, kuruotoje Prancūzų instituto Kamerūne bei meno centro „Bandjoun Station“.

Paroda veiks iki 2023 m. gruodžio 2 d. Tumo galerijoje (Užupio g. 28, Vilnius).

Tumo galerijos darbo laikas: II–VI 14–19 val.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aktorius Giedrius Savickas: džiaugiuosi įžiebęs Kalėdų eglę nematančių žmonių mintyse ir širdyse
Reklama
Kalėdas pasitinkantis Linas Adomaitis kviečia „išgirsti“ Kauno miesto Kalėdų eglutę
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!