Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 liepos 3d. 09:35

Vyčio maketą Lukiškių aikštėje žadama nukelti šią savaitę

Vytis Lukiškių aikštėje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vytis Lukiškių aikštėje
Kultūros ministerija piktinasi, kad vykstant memorialo Lukiškių aikštėje kūrybinėms dirbtuvėms čia be leidimo stovi „Vyčio“ paramos fondo skulptūros kartoninis maketas.

Visuomenininkai žada jį nukelti šią savaitę.

Kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė teigia, kad Arūno Sakalausko skulptūros maketas pastatytas be savivaldybės leidimo, Lukiškių aikštės sutvarkymo projekto vadovo architekto Kęstučio Akelaičio ir jo bendražygių iniciatyva.

K.Akelaitis yra tarp „Vyčio“ fondo, atsirinkusių skulptūrą, ir antrojo fondo, proteguojančio A.Sakalausko skulptūrą, steigėjų. Pats K.Akelaitis žada suteikti galimybes eksponuoti skulptūrų idėjas ir kitiems visuomenininkams, bet tik jei maketai bus kokybiški.

Kadangi Vyčio fondas nori, kad atsirastų būtent ta skulptūra, jie mano, kad skulptūra yra pakankamai išbaigta, kad ten būtų, jie pastatė ją savavališkai.

„Kadangi Vyčio fondas nori, kad atsirastų būtent ta skulptūra, jie mano, kad skulptūra yra pakankamai išbaigta, kad ten būtų, jie pastatė ją savavališkai. Tai dabar gali visi pažiūrėti ir įvertinti, ar tai pakankamai reprezentatyvu, ar tai tinka reprezentacinei aikštei, kaip tai atrodo, palyginti su aikštės masteliu, kaip atrodo galvojant apie kitus, meninius skulptūros aspektus. Antra vertus, savivaldybė turbūt turėtų reaguoti, nes kai statybvietėse elgiamasi ne pagal reglamentą, nėra gera praktika ir galime galvoti, kad kiekviena visuomeninė iniciatyva, kuri nori pasiūlyti ką nors Lukiškių aikštei, o tokių nemažai, tik ne visos tokios aktyvios – galėtų ateiti ten ir ką nors pastatyti“, – BNS sakė kultūros viceministrė.

„Mūsų žiniomis, „Vyčio“ fondo vienas dalyvių kaip tik ir dalyvauja tos aikštės tvarkybos darbuose ir naudodamasis savo padėtimi jis paėmė ir pastatė“, – pridūrė ji.

K.Akelaitis BNS teigė išgirdęs ministerijos kritiką, kad galbūt pasinaudojo savo padėtimi statant maketą, bet teigia jokių priekaištų iš savivaldybės nesulaukęs.

„Tikrai gavau velnių, prisiimu atsakomybę (...). Su savivaldybe yra suderintas laikas, iki kada jis stovės – iki liepos 6-osios. Jei būtų savivaldybės pozicija, kad tai nelegalu, seniai jis būtų nuimtas“, – tikino K.Akelaitis.

Jis teigė, kad maketo atsiradimu aikštėje pasirūpino siekdamas, jog ekspertai, specialistai, taip pat ir savivaldybės vyriausiasis architektas įvertintų, ar skulptūra tinka aikštei.

„Kitą vertus, tuomet galima žinoti ir visuomenės nuomonę, ar jis tinkamas, jos reakciją. Įsitikinome, kad trūksta postamento aukščio. Kadangi maketas buvo pastatytas toje vietoje, kur darbai nevyksta ir kur ateityje planuojamas pastatyti memorialas, tai jis niekam netrukdė ir specialaus leidimo kartoniniam maketui nereikia“, – dėstė K.Akelaitis.

Paklaustas, ar leis ir kitiems visuomenininkams eksponuoti savo darbų maketus Lukiškėse, jis sakė, kad tai priklausys nuo to, ar jų maketai bus tokie pat kokybiški, kaip A.Sakalausko.

„Jei jie turi savo lėšų, jei padarys tokio lygio maketą, aš apsiimu tarpininkauti, kad maketas būtų pastatytas“, – tvirtino jis.

K.Akelaitis taip pat piktinosi, kad ministerija nesirengia baigti tvarkyti aikštę ir pastatyti memorialą laisvės kovotojams iki kitų metų vasario 16-osios, o numato tą padaryti iki kitų metų gruodžio. Architektas tikino, kad projektas turi daugybės politikų, tarp jų – premjero Sauliaus Skvernelio, Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, apie 100 Seimo narių palaikymą.

Šarūno Akelaičio nuotr./„Laisvės karys“
Šarūno Akelaičio nuotr./„Laisvės karys“

Architekto teigimu, skulptūra jau pradėta gaminti Ukrainoje, bet procesas pristabdytas „laukiant aiškumo“, reikiamų pinigų skulptūrai taip pat neturima. Planuojama, kad ji kainuotų 430 tūkst. eurų, dar apie 200–300 tūkst. esą kainuotų memorialinės plokštės su įrašais.

R.Šimašius: maketas leido įvertinti skulptūrą visuomenei

Vilniaus meras Remigijus Šimašius BNS teigė nepritariantis tokiai skulptūrai, nebent ji būtų dar tobulinama. Jis taip pat sakė, kad maketui savivaldybės leidimas nebuvo duotas ir jį su visuomenininkais sutarta nukelti šią savaitę.

„O tai, kad jis pastovėjo kelias dienas, aš, tiesą sakant, vertinu labai teigiamai. Nes tai yra vieta, kur sukėlė daug aistrų dėl to paminklo – kaip jis turi atrodyti, ar jis tinkamas, ar netinkamas. Aš pats nė kiek neabejoju, kad ten turi būti Vytis, bet turiu abejonių, ar būtent tokios išraiškos Vytis. Jei pritartumėme šiai skulptūrai, manau, kad ji turėtų būti patobulinta“, – sakė jis.

Maketas Lukiškių aikštėje stovi jau beveik tris savaites.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

R.Šimašius taip pat neatmeta, kad gali būti suteikta teisė eksponuoti ir kitų darbų maketus.

„Jei kas nors turi kitą variantą, kuris turi pakankamo pagrindo būti „pratestuotas“, jokių bėdų nėra patikrinti, kaip jis atrodytų realioje erdvėje. Neburkime iš kavos tirščių – savivaldybė tikrai nesudarytų jokių problemų“, – tikino meras.

Susidomėjusiųjų memorialu – mažiausiai aštuoni

Menininkų idėjų Lukiškių memorialo kūrybinėse dirbtuvėse laukiama iki liepos 20 dienos, iš jų bus atsirenkami keli, kurie dalyvaus tolesnėse procedūrose. Pasak G.Žemaitytės, šiuo metu jau pateikti du projektai, dar mažiausiai šeši pasiūlymai turėtų būti pateikti artimiausiu metu.

Viceministrė teigė, kad tarp susidomėjusiųjų yra ir žymių menininkų, „Vyčio“ fono atstovai kol kas pasiūlymo nepateikė, bet taip pat yra laukiami.

„Tikrai bus iš ko daryti konkursą“, – sakė ji.

Pasak K.Akelaičio, ar svarstoma, ar dirbtuvėse dalyvauti.

„Gavome Vilniaus mero kvietimą dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse. Spręsime pagal tai, kokia bus komisija. Šiandien komisija sudaryta iš Šiuolaikinio meno centro darbuotojų, jie realistiniam modeliui nė negalvoja pritarti“, – teigė jis.

Šiuo metu Lukiškių aikštė Vilniuje rekonstruojama. Anksčiau skelbta, kad darbus ketinama baigti iki šių metų rudens. Į rekonstrukcijos projektą paminklo statyba neįtraukta, tik numatyta palikti jam vietą. Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir paminklo joje pastatymo klausimas sprendžiamas nuo 1999 metų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

28:17
26:55
01:14

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/