2020 11 27

Košmaras Vilniaus „burbule“: Lietuvos rinktinė griuvo prieš danus

Neabejotina favorite laikyta Lietuvos rinktinė (1-2) pirmajame Vilniaus „burbulo“ mače griuvo veidu į žemę – Dariaus Maskoliūno auklėtiniai 76:80 (22:21, 24:17, 13:22, 17:20) nusileido Danijos rinktinei (1-2).

Tai tapo jau antru lietuvių pralaimėjimu atrankoje į 2022 m. Europos čempionatą. Dar vasarį D.Maskoliūno debiutiniame mače Lietuvos rinktinė neturėjo jokių vilčių prieš Belgiją (65:86), o po kelių dienų palaužė Čekiją (97:89).

Lietuviai kartu su čekais ir danais dabar dalinasi 2-4 vietas C grupėje. Į žemyno pirmenybes pateks vieni iš jo šeimininkų čekai ir dvi iš trijų kitų grupės komandų.

1. Belgija 3 0 +65
2. Danija 1 2 -16
3. Lietuva 1 2 -17
4. Čekija 1 2 -32

Lietuvių traukinys pajudėjo ganėtinai sklandžiai ir jau po kelių minučių nupuškavo iki rezultato 10:2, tačiau danai dar pirmajame kėlinyje prapliupo tritaškių lietumi ir po penkių taiklių metimų netgi pirmavo 21:20.

Prabudinti lietuviai antrajame kėlinyje ėmė smaugti varžovus ir po spurto 13:0 atitrūko 33:21, bet tai buvo bene ryškiausias Lietuvos rinktinės blyksnis, nes danai sugebėjo suvaldyti bekylantį uraganą.

Po dviejų kėlinių svečiai iš egzotiškos krepšinio šalies atsiliko 38:46, o trečiajame persvėrė rezultatą savo naudai – 51:50.

Lietuviai vis labiau nervinosi – Jonas Mačiulis užsidirbo techninę pražangą, kiti žaidėjai rinkosi neprotingas nuobaudas, o danai net ir po trijų ketvirčių turėjo nežymią persvarą – 60:59.

D.Maskoliūno kariaunoje bandė išsiskirti M.Kalnietis ir D.Gailius, pataikę po tritaškį ir persvėrė rezultatą, bet danai likus žaisti 3,5 minutės pabėgo 73:67.

Lietuvius į pergalingą kelią bandė grąžinti tas pats D.Gailius, pelnęs 4 taškus iš eilės ir likus 2 minutėms sugrąžinęs lygybę – 73:73.

Vis dėlto lemiamomis akimirkomis skandinavų nervai buvo šaltesni. Jonas Zohore įmetė dvitaškį su pražanga, G.Lundbergas, iš viso surinkęs net 28 taškus, pataikė sudėtingą dvitaškį, o lemiamas Manto Kalniečio tritaškis likus 5 sekundėms buvo netikslus – danai aikštėje triumfavo lyg laimėję Europos čempionatą.

Darius Maskoliūnas rungtynėms prieš Daniją neregistravo Vilniaus „Ryto“ centro Martyno Echodo – minutes vidurio puolėjo pozicijoje dalinosi Laurynas Birutis, Marekas Blaževičius ir Regimantas Miniotas.

Lietuvos rinktinėje debiutavęs R.Miniotas įmetė 8 taškus ir atkovojo 5 kamuolius per 15 minučių. Taip pat pirmą kartą rinktinės aprangą apsivilkęs Arnas Velička pelnė 6 taškus per 16 min., o Augustas Marčiulionis šanso žengti į aikštę negavo.

Sekmadienį Lietuvos ir Belgijos rinktinių akistata prasidės 19.30 val.

Lietuva: Deividas Gailius 16, Tomas Dimša 15, Marekas Blaževičius 10, Regimantas Miniotas 8, Arnas Velička 6, Mindaugas Kuzminskas ir Eimantas Bendžius po 5, Mantas Kalnietis (6 rez. perd.) ir Jonas Mačiulis po 4, Laurynas Birutis 3 (8 atk. kam.). Mindaugas Girdžiūnas taškų nepelnė, Augustas Marčiulionis nežaidė.

Danija: Gabrelis Lundbergas 28 (7 atk. kam.), Mathiasas Bakas Christensenas 13.

Lietuvos ir Danijos rungtynių svarbiausius akcentus fiksavo portalas 15min, o karštais komentarais iš arenos dalinosi 15min sporto redaktorius Kęstas Rimkus.

Rungtynių eiga

Likus 3,5 sek. M.Kalnietis nepataikė, o danai sumetė baudas ir laimėjo.

Likus 19 sek. G.Lundbergas išveda Daniją į priekį, D.Maskoliūnas prašo minutės pertraukėlės. 76:78.

40 min. Kokia J.Mačiulio bomba! Užmynęs tritaškio liniją veteranas lygina rezultatą – 76:76.

39 min. Jonas Zahore verčia dvitaškį su pražanga, o rezultatas vėl nepalankus. 74:76.

38 min. D.Gailius išlygino rezultatą – 73:73.

38 min. D.Gailius mažina skirtumą baudų metimais – 71:73.

37 min. Darosi baugoka – danai likus 3,5 minutės pirmauja jau 67:73.

36 min. G.Lundbergas turi jau 26 taškus, o lietuvių deficitą švelnina R.Miniotas. 67:68.

35 min. Danai naudojasi nesportine pražanga ir grįžta į priekį – 65:66.

Kęstas Rimkus Kęstas RIMKUS, 15min sporto žurnalistas arenoje
„What? Ką?“ – klausia M.Kalnietis ir D.Maskoliūnas teisėjos. Ji baudžia Lietuvą nesportine pražanga abejotinoje situacijoje, bet ne arbitrai šįvakar kalti, kad Lietuvos rinktinė taip vargsta.

35 min. Tolimą metimą prideda ir D.Gailius, o Lietuva vėl priekyje – 65:64.

34 min. Kapitonas M.Kalnietis gelbėja skęstantį laivą – po jo tritaškio 62:64.

33 min. 13 minučių antroje rungtynių pusėje – 13 lietuvių pelnytų taškų. Atsiliekame 59:64.

Net sekretoriatas bando padėti Lietuvos komandai – garsinis signalas nuaidėjo per danų baudos metimą. Danai priekaištauja, o lietuvių veidai akmeniniai – savo žaidimą jie palikę kažkur savo klubuose.

31 min. Danai jau turi didžiausią persvarą šiandien – 59:62.

„Be baudų!“, – vis rėkia Lietuvos rinktinės treneriai, nes lietuviai jau seniai kėlinyje buvo peržengę komandinių pražangų limitą. Bet danai jau taip išdrąsėję lyg jų tėvynainiai 1992 metų Europos futbolo čempionate.

Po trečiojo kėlinio: Lietuva – Danija 59:60

30 min. Keista tai rašyti, bet po prieš ketvirtąjį kėlinį Lietuva atsilieka nuo Danijos.

29 min. 178 cm ūgio Frederikas Nielsenas pataiko per M.Blaževičių – 56:57.

29 min. Rungtynės taškas į tašką – 54:55.

Kokie sunerimę sirgalių veidai didžiajame ekrane prie aikštės! Reikia pažymėti, kad ir Lietuvos krepšininkų ir trenerių – taip pat.

27 min. M.Blaževičius pučia raumenis – jaunasis žalgirietis per 8 minutes jau yra pelnęs 10 taškų. 52:51.

27 min. Danai priekyje – 50:51.

27 min. Jei D.Maskoliūnas turėjo planą ketvirtajame kėlinyje atsipalaiduoti ir vykdyti kitas užduotis, tai treneriui šį planą reiktų kišti giliai į kišenę – danai kabinasi į lietuvius dantimis ir po J.Mačiulio techninės pražangos skirtumas tik 1 taškas. 50:49.

Danai džiaugiasi lyg pelnę įvartį, kai greitoje atakoje S.Bergas įkrovė kamuolį. Lietuvių žaidime greitų atakų nėra, o gynyboje vis neprisitaikoma prie sunkiai nuspėjamų žemesnio lygio varžovų. Netikėtai klampus ir sudėtingas mačas. Ne pirmą kartą šiais metais.

25 min. Sylvesteris Bergas krauna į krepšį, o danai riaumoja lyg vikingai – panašu, kad į Vilnių jie atvyko pasiryžę šokiruoti krepšinio pasaulį. 48:45.

25 min. Danai nesikuklina ir pataiko jau aštuntą tritaškį – 48:43.

24 min. Beveik 200 sekundžių prireikė, kad M.Kuzminskas įmestų pirmus lietuvių taškus. 48:40.

23 min. Beveik trys minutės prabėgo, o lietuviai dar be taškų trečiajame kėlinyje. 46:40.

Tarsi buvo galima tikėtis tokio žaidimo – danai šauna iš toli, kai tik gauna progą, o lietuviai stengiasi išnaudoti savo aukštesnius vidurio puolėjus. Vis dėlto dusyk kiek atsiplėšti nuo varžovų pavyko pasitelkus T.Dimšos tritaškius (10 taškų) ir D.Gailiaus tolimus dvitaškius. Į rūbinę lietuviai patraukė panarinę galvą – yra apie ką pamąstyti.

Po antrojo kėlinio: Lietuva – Danija 46:38

19 min. T.Dimša baudžia danus už lėtą rotaciją gynyboje, bet pataiko ir pailsėjęs G.Lundbergas. 44:38.

18 min. Danai įleido dar vieną, jau šeštąją, tritaškę bombą, gerai, kad T.Dimša greitai atsakė tuo pačiu. 41:35.

17 min. L.Birutis vis dar švenčia Padėkos dieną, kurią amerikiečiai minėjo vakar – lietuvis įsimušė kamuolį į savo krepšį ir padovanojo taškus danams. 38:32.

16 min. Zielona Guros „Stelmet“ atstovaujantis G.Lundbergas yra surinkęs jau 14 taškų. 35:30.

15 min. Danai pasinaudojo D.Gailiaus nesportine pražanga ir vėl keliasi – 33:28.

Riksmai ir patarimai ritasi visu garsu per areną. „Kalbam, kalbam! Gynyba, gynyba! Baudą, baudą!“ – skamba nuo Lietuvos rinktinės suolo. O paskui: „Be baudų, chebryte, be baudų.“ Daug komunikacijos ir aikštėje: „Galą, galą! Išeik! Palauk užtvaros! Gerai, gerai!“

14 min. Apynasrį skandinavų snaiperiams užmovę lietuviai spurtuoja 13:0 ir pagaliau džiaugiasi dviženkle persvara – 33:21.

12 min. Lyg 2010-aisiais prieš Ispaniją – Jonas Mačiulis perima kamuolį ir pabėgęs kyla virš lanko. 28:21.

11 min. Pirmieji R.Minioto taškai nacionalinėje komandoje – 26:21.

Lietuvos rinktinės vyrai akivaizdžiai žiūrėjo „Žalgirio“ rungtynes vakar. Iš jų, matyt, perėmė ydas gynyboje – per pirmą kėlinį danai pataikė net 5 tritaškius (iš 11), po kurių atsarginiai svečių žaidėjai nuo suolo šokinėja vis aukščiau.

Po pirmojo kėlinio: Lietuva – Danija 22:21

10 min. Paskutinėmis kėlinio sekundėmis rinktinėje debiutavo ir Regimantas Miniotas.

10 min. Kas čia darosi?! Danai per mažiau nei dvi minutes sumetė keturis tritaškius ir persvėrė rezultatą – 20:21.

9 min. Danijos krepšininkai organizuoja tritaškių vakarėlį – svečiai pataikė dar du metimus iš už linijos. Skirtumas tirpsta – 18:15.

7 min. Puikų sezoną Vokietijoje žaidžiantis Deividas Gailius įskraidina kamuolį iš tritaškio zonos – 17:9.

6 min. Danų lyderis Gabrielis Lundbergas driokstelėjo iš toli – 12:7.

6 min. Marekas Blaževičius pasirodė aikštėje ir jau po keliolikos sekundžių „atsidaro“ – 12:4.

5 min. Lietuvos rinktinėje debiutuoja Arnas Velička – jis pakeitė M.Kalnietį.

4 min. Lietuvių traukinys išjudėjo – po M.Kuzminsko tritaškio jau 10:2.

3 min. E.Bendžiaus tolima bomba! Panašu, kad buvęs „Ryto“ puolėjas šios arenos lankų nepamiršo. 5:2.

2 min. Pirmosios minutės pažymėtos gana prasta krepšinio kokybe, o pirmuosius lietuvių taškus pelno T.Dimša – 2:0.

Sveiki, linkėjimai iš pasikeitusios Vilniaus arenos! Ten pirmą kartą Lietuvos rinktinės oficialios rungtynės vyksta tarsi be žiūrovų, bet ne visai. Sirgaliai yra du, o vėliavų ir būgnų – dar daugiau. Žiniasklaidai skirtoje tribūnoje Tomas Balaišis-Sėkla sakė, kad namų darbai padaryti dar išvakarėse, o tris milžiniškas vėliavas papildė dar dvi naujos tokio pat gigantiško dydžio. „Visai kita kokybiška medžiaga“, – sakė Sėkla. Kabo ir mažesnės trispalvės, skirtos žaidėjams: Kalnas, Mačiulis, Kuzia, JV, Javtokas, Marčela, Simas, Stepas. O prie pat aikštės didžiuliame ekrane matosi iš namų Lietuvos komandą palaikantys sirgaliai. Įspūdingas vaizdas.

Lietuvos rinktinės starto penketas: Mantas Kalnietis, Tomas Dimša, Mindaugas Kuzminskas, Eimantas Bendžius, Laurynas Birutis.