Laisvas žodis nereiškia palaidas.  Prenumeratai iki - 60%
Išbandyti

Europos paveldo dienos skatins istoriją kurti kartu

Šį penktadienį, rugsėjo 18-ąją, prasideda Europos paveldo dienos, šiemet pavadintos „Istoriją kuriame kartu“. Iki rugsėjo 27 dienos vyksiančiuose renginiuose kiekvienas galės susipažinti su Lietuva, kaip istoriškai daugiakultūre valstybe.
Kauno mečetė
Kauno mečetė / Kultūros paveldo departamento nuotr.

Daugiausia Europos paveldo dienų renginių vyks Vilniuje, tačiau jų netruks ir Kaune, Kėdainiuose, Alytuje, Birštone ir kituose šalies miestuose.

Renginio organizatorių teigimu, lankytojai įvairiuose miestuose turės galimybę sudalyvauti 40 ekskursijų, išklausyti 24 paskaitas, aplankyti daugiau nei 20 parodų, pamatyti režisierės Janinos Lapinskaitės specialiai Europos paveldo dienoms sukurtą filmą „Istoriją kuriame kartu“.

Stengsimės, kad vietos prabiltų. Reikia suvokti, kur gyvename, ir pabrėžti mūsų autentiką bei išskirtinumą.Pasak Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Tarptautinio, ryšių su visuomene ir edukacijos skyriaus vedėjo Alfredo Jomanto, pažintinė Europos paveldo dienų programa skirta visai Lietuvos bendruomenei. Tiesa, jis neslėpė, kad krizė paveikė ir Europos paveldo dienas. „Anksčiau beveik visos savivaldybės, kad ir kukliai, bet dalyvavo. Šiemet matome, kad dalyvauja tik apie trečdalį jų“, – apgailestavo A.Jomantas. Dar vienas renginio tikslų – ieškoti žmonių-paveldo nešiotojų, kurie savo sukaupta kultūrine patirtimi galėtų dalintis su bendruomene ir praturtinti jau sukauptas žinias. „Kultūros paveldas dar nėra visiškai suvoktas kaip vertybė. Daugiausia mūsų dienose dalyvauja savivaldybės, muziejai, o juk kur kas įdomiau ne klausytis paskaitų, o išeiti, į lauką, į istorines vietas, gyvai pažiūrėti ir suprasti kultūrines sąsajas“, – kalbėjo Kultūros ministerijos atstovas.

Vilniaus kenesa.
Vilniaus kenesa.

Kaip tvirtino Vilniaus universiteto dėstytoja, daktarė Jurgita Verbickienė, Europos paveldo dienos padės plačiajai visuomenei pamatyti dažnai ne visai prieinamą kultūros paveldą. „Pavyzdžiui, kas žino, kad Vilniuje yra kenesa (karaimų maldos namai Žvėryne, daugelio klaidingai laikomi mečete, – aut.past)? Niekas nežino nei kas tai, nei kur yra. Norime paaiškinti, kas tas paveldas ir iš kur jis atsirado. Vilnius – miestas, kur senų gyventojų yra nedaug, o jauni ar atvykstantys nutolę nuo praeities. Norime ją parodyti per paveldą“, – tikino J.Verbickienė. Anot jos, Vilniuje tarpukariu išsiteko 11 tautybių žmonės ir tai – didžiulė vertybė, kuria Lietuva gali didžiuotis. Europos paveldo dienos vyks jau 16-ąjį kartą. Praėjusių metų tema buvo „Istoriniai vargonai“.

Visi renginiai nemokami. Išsamią Europos paveldo dienų programą rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius