V.P.Andriukaitis žurnalistams komentarui sustojo po ketvirtadienį Seime gauto apdovanojimo – Aleksandro Stulginskio žvaigždės.
Jis pareiškė, kad šiuo metu politinė realybė yra „labai sudėtinga“ tiek Europoje, tiek Lietuvą supančiame regione, visuomenė susiskaldžiusi – apie tai esą bus diskutuojama ir savaitgalį vyksiančiame Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) suvažiavime.
Ragina eiti prie „taikos filosofijos“
„Mūsų visuomenė yra stipriai susiskaldžiusi, labai prieštaringose stovyklose, dalis visuomenės yra nusiteikusi labai radikaliai, dalis visuomenės – nuosaiki. Mano galva, tikrai reikėtų galvoti, kaip pasiekti kuo didesnio sutarimo. Socialdemokratams suvažiavime bus labai svarbu apie tai diskutuoti. Nes mes turime eiti nuo karo propagandos link taikos filosofijos“, – teigė jis.
Mes turime eiti nuo karo propagandos link taikos filosofijos.
„Suvažiavime kalbėsime, kaip padėti, kad taika sugrįžtų ir į Ukrainą, ir į Europą, ir į dalį kitų kontinentų. Neabejotinai tikiu, kad Rusijos demokratinis protestas taip pat pajudės, kruvinas Putino režimas negali išsilaikyti – tą rodo visa istorija“, – pridūrė V.P.Andriukaitis.
Jis taip pat sutiko plačiau paaiškinti, ką turi omenyje kalbėdamas apie karo propagandą ir taiką.
„Pirmiausia, noriu pasakyti, kad linkiu žiniasklaidai pereiti prie tautos labai trokštamo taikos naratyvo. Nes Konstitucijoje įrašyta vienareikšmiškai: karo propaganda yra draudžiama net ir karo sąlygomis. Teko skaityti?
Man atrodo, kad žiniasklaidoje per daug kalbama apie karą. Atidarai šaldytuvą – karas, užeini kur nors – karas. Rytoj užpuls. Turime pereiti prie konstruktyvios dialogo formos, kuri pasakytų, kad mes gynybą ir saugumą stipriname ne karams , o tam, kad karo nebūtų“, – pareiškė V.P.Andriukaitis.
E.Vaitkus kol kas – ne penktoji kolona
Jis taip pat sureagavo į Seimo pirmininko ir demokratų lyderio Sauliaus Skvernelio išsakytą bei kritikos sulaukusią repliką apie parlamente besiformuojančią „penktąją koloną“. Taip jis kalbėjo po uždaro Seimo posėdžio, skirto nacionalinio saugumo ir gynybos klausimams.
„Peržengiamos ribos, kai kažkas kažką įvardina „penktąja kolona“. Kas čia per dabar atradimas? Penktoji kolona, čia kieno, Franko atradimas?“, – svarstė europarlamentaras.
Paklaustas, ar nemano, jog Minske apsilankęs ir Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą neteisėtai išrinktu pavadinęs E.Vaitkus yra penktoji kolona, V.P.Andriukaitis suabejojo.
„O jūs tikrai taip manote? O gal jūs man įrodysite? O kodėl – aš esu demokratas, todėl aš Vaitkaus nuomonę gerbiu. Bet kol kas tai nėra penktoji kolona. O nuomonių pliuralizmas yra pagrindinė šiandienos respublikos ir Steigiamojo Seimo filosofija“, – svarstė socialdemokratų garbės pirmininkas.
Aš esu demokratas, todėl aš Vaitkaus nuomonę gerbiu. Bet kol kas tai nėra penktoji kolona. O nuomonių pliuralizmas yra pagrindinė šiandienos respublikos ir Steigiamojo Seimo filosofija.
Vis dėlto perklaustas, ar nuomonių pliuralizmu laiko ir konkrečius E.Vaitkaus veiksmus, jis pasitaisė.
„Čia jūs jau palietėte kitą klausimą: jei kalbu šalies viduje, diskutuoju ir turiu teisę apginti savo nuomonę net ir žiniasklaidos akivaizdoje, tai vadinasi demokratija. Bet jei tarnauju agresoriui, čia prasideda tai, ką reikia teisiškai įvertinti.
Tai jeigu Vaitkus kažkur vyksta ir pažeidžia, supranta, kad jis vyksta į agresoriaus šalį, jis iš tikrųjų pažeidžia Lietuvos Konstitucijos reikalavimus, Helsinkio nutarimo reikalavimus ir visus kitus. Paprasta“, – pasitaisė politikas.
Kaip skelbta, E.Vaitkus, lankydamasis Baltaursijoje, pareiškė, jog Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda yra išrinktas neteisėtai, jis taip pat teigė, kad Lietuva eina lietuvių ir valstybingumo naikinimo keliu.
Šias jo mintis publikavo Baltarusijos naujienų agentūra „Belta“, įvairūs naujienų portalai. Anot jų, E. Vaitkus susitiko su partijos „BelajaRus“ vadovu, surengė spaudos konferenciją.
Pernai per prezidento rinkimus medikas E. Vaitkus surinko 7,31 proc. rinkėjų balsų ir liko penktas. Seimo rinkimuose jo vedamas Lietuvos liaudies partijos kandidatų sąrašas neįveikė 5 proc. rinkimų barjero – jį palaikė 2,64 proc. rinkėjų.
Dabar E. Vaitkus skelbia kuriantis partiją „Naujoji politinė jėga“.
Po šio vizito Lietuvos policija pradėjo pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl padėjimo kitai valstybei veikti prieš Lietuvą.
Žemtaitaičio pareiškimai – tik „žiedeliai“
V.P.Andriukaitis įvertino ir centro-kairiųjų valdančiosios koalicijos darbą bei Vyriausybės Seimui pateiktą mokesčių reformą. Jis tikino, kad ji iš principo atitinka socialdemokratinę dvasią.
„Visų pirma, pasakau, kad mokesčių reforma, jei ji turi progresinę filosofiją, visada atitinka socialdemokratų dvasią. Antra – parodykite tokią šalį, kuri neturi nekilnojamojo turto mokesčio. Pakelkite rankas, kas žinote tokią šalį. Tik viena. Tai trečias, nacionalinis klausimas: progresinė mokesčių sistema, socialiai teisinga, yra būtina, kad mes solidariai gyventumėme, solidariai sutartumėme.
Štai kodėl visą gyvenimą gyniau tokią progresinę sistemą. Akivaizdu, kad detalės yra diskusijų objektas. Bet soialdemokratija yra reformų ir diskusijų demokratija. Todėl suvažiavime, turbūt, turėsime diskutuoti“, – socialdemokratų, „aušriečių“ ir demokratų suprojektuotą reformą įvertino politikas.
Kalbėdamas apie koaliciją, socialdemokratų garbės pirmininkas tvirtino, jog joje yra „taip, kaip gyvenime“.
„Valdančiojoje koalicijoje yra taip, kaip ir gyvenime: jei gyvenime savo patirtyje užduosite tą patį klausimą, irgi gausite įdomių atsakymų. Taip kad mano atsakymas labai aiškus: duoto žodžio, priesaikos, Konstitucijos laikymasis yra bendras Lietuvai, tautos atstovybei Seimui, ir mums visiems, nepriklausomai nuo pozicijos ir opozicijos“, – dėstė V.P.Andriukaitis.
Klausiamas, ar jam „nelinksta ausys“ nuo kai kurių „Nemuno aušros“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio pareiškimų, jis patikino, jog Europos Parlamente prisiklauso kur kas rezonansiškesnių pareiškimų.
„Žemaitaičio kalbos yra „žiedeliai“ palyginti su tuo, ką šiandien galite girdėti Europos Parlamente iš Patriotų frakcijos, iš dalies konservatorių, iš Suverenų frakcijos. Tai Gražulis čia – tai dar ooooo“, – palygino politikas.


