2025-04-04 12:27

Atsisveikinimą su JAV kariais į Biržus iškeitusiam Paluckui kirto ir saviškiai: reikėjo keisti darbotvarkę

Po dramatiškų paieškų Pabradėje rasti žuvę amerikiečių kariai ketvirtadienį Vilniuje iškilmingai išlydėti į paskutinę kelionę, tačiau Gintautas Paluckas ceremonijoje nedalyvavo, nes buvo išvykęs į anksčiau planuotą regioninę komandiruotę Biržuose. Toks neįprastas žingsnis neliko nepastebėtas: Vyriausybės vadovas jau sulaukė ne tik oponentų, bet ir saviškių socialdemokratų kritikos.
Kariuomenės vadas Raimundas Vaikšnoras, premjeras Gintautas Paluckas ir krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė
Kariuomenės vadas Raimundas Vaikšnoras, premjeras Gintautas Paluckas ir krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė / Nuotr. iš D.Šakalienės „Facebook“ profilio

Per savaitę trukusias sudėtingas ir daug jėgų pareikalavusias karių paieškas Pabradėje premjeras taip pat buvo aplankęs įvykio vietą, tačiau ketvirtadienį, kuomet sostinėje iškilmingai buvo atsisveikinama su kariais, išvyko į Biržus, kur susitiko su vietos savivaldos atstovais, lankė įmones, kitus objektus.

JAV karius į paskutinę kelionę lydėjo prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis ir dauguma G.Palucko Vyriausybės ministrų.

Pats apie pasirinktus prioritetus žurnalistų paklaustas G.Paluckas pasisakė trumpai: „Regionai taip pat yra svarbi mūsų visų gyvenimo dalis“.

Jis pabrėžė, jog tiek asmeniškai jis pats, tiek Vyriausybė jau pačia gelbėjimo operacija parodė, jog siekia sukurti tvirtą santykių su JAV pagrindą.

„Kalbant apie operaciją Pabradėje, tiek aš, tiek Vyriausybės institucijos padarėme viską, kad ta operacija būtų sėkminga, kad mūsų bendradarbiavimo ir emocinis, ir praktinis fonas su mūsų strateginiais partneriais – JAV kariuomene – tikrai būtų tvirtas pagrindas tokių santykių tikėtis ir ateityje. Todėl ir Vyriausybės atstovai, ir svarbūs asmenys šiandieną palydės JAV karius“, – ketvirtadienį kalbėjo premjeras.

Tuo metu Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas, G.Palucko socialdemokratas Remigijus Motuzas sako vertinantis tai, jog premjeras ir kiti Lietuvos pareigūnai „pačioje pradžioje apsilankė Pabradėje, suteikė tam tikrą pagalbą, ir domėjosi“ šarvuočio bei karių paieškomis.

Vis dėlto buvęs diplomatas, ketvirtadienį kalbėjęs Žinių radijui, negailėjo kritikos G.Palucko komandai, kuri esą turėjo tinkamiau įvertinti prioritetus.

Remigijus Motuzas
Remigijus Motuzas

„Aš, kaip dirbęs diplomatinį darbą, sakyčiau, kad visada yra svarbus tas protokolas. Aš manau, gal tikrai šiuo atveju reikėtų labiau kaltinti, galvoti apie visą tą supančią aplinką, patarėjų komandą, kur yra jų uždavinys – protokolo, užsienio politiką formuojančių patarėjų, žmonių, kurie turėjo paaiškinti, ką tai reiškia, kaip jūs sakote, galbūt ir pakeisti darbotvarkę.

Galbūt simboliškai pagerbiant buvo galima ir vėliau išvažiuoti (į Biržus – red.). Bet žinoma, jei mes žiūrėtumėme kitaip, daug kas šiandien keičiasi, keičiasi laikai, požiūris, galbūt kiti to nesureikšmina“, –svarstė komiteto pirmininkas.

Aš manau, gal tikrai šiuo atveju reikėtų labiau kaltinti, galvoti apie visą tą supančią aplinką, patarėjų komandą, kur yra jų uždavinys – protokolo, užsienio politiką formuojančių patarėjų, žmonių, kurie turėjo paaiškinti, ką tai reiškia, kaip jūs sakote, galbūt ir pakeisti darbotvarkę.

Pats R.Motuzas dalyvavo karių išlydėjimo renginyje, jis taip pat sakė intensyviai sekęs įvykius dar prieš tai, būdamas komandiruotėje Moldovoje, kur susitiko su Šiaurės ir Baltijos šalių aštuonetuko (NB8) parlamentų atstovais.

Pasak jo, tragiškas ir sukrečiantis įvykis prikaustė „ne tik Lietuvą, bet ir visą Europą, visą pasaulį“ – dramą mobiliuosiuose telefonuose kone kas valandą esą sekė ir jo kolegos minėtame susitikime.

R.Motuzo pavaduotojas Užsienio reikalų komitete, opozicinių konservatorių atstovas Žygimantas Pavilionis taip pat tvirtino stovėjęs su R.Motuzu „petys į petį“ išlydint karius, kur sutiko ir Seimo vicepirmininką Juozą Oleką – jis yra vienas iš kelių socialdemokratų, metusių pirštinę G.Paluckui šiuo metu vykstančiuose partijos pirmininko rinkimuose.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Žygimantas Pavilionis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Žygimantas Pavilionis

„Aš jam pasakiau, kad aš už jį balsuočiau, jei būčiau socialdemokratas partiniuose rinkimuose. Tiesiai šviesiai – man nereikia vynioti žodžių į vatą, nes aš esu kitos partijos atstovas: ponui Paluckui niekada užsienio politika ir saugumas nebuvo įdomu, niekada, ir niekada nebus.

Ir tai, ką jis šiandien padarė, percituojant šiek tiek amerikiečių ambasadorės žodžius: „draugus bėdoje pažinsi“. Kai tokią akimirką žmogus dar taip pasisako, komentarų daugiau nebereikia“, – diskusijoje rėžė Ž.Pavilionis.

Tai, ką jis šiandien padarė, percituojant šiek tiek amerikiečių ambasadorės žodžius: „draugus bėdoje pažinsi“. Kai tokią akimirką žmogus dar taip pasisako, komentarų daugiau nebereikia.

R.Motuzas bandė glaistyti situaciją, esą G.Paluckui užsienio politika yra „labai svarbi“, ir jo domėjimąsi gali patvirtinti dar iš bendro darbo rengiant Vyriausybės programą.

„Iš tikrųjų, labai domėjosi, kadangi aš tuomet, kaip būsimas Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, partijos Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, mane galbūt šiek tiek net erzino, kad taip pedantiškai buvo skiriama nemažai dėmesio užsienio politikai.

Manau, kad yra svarbi ypač saugumo politika, gynyba – šie klausimai yra nepaprastai svarbūs. Tai ir matome pagal skirtas lėšas, numatomas gynybai kitiems metams ir tolesniam laikotarpiui“, – kolegą teisino R.Motuzas.

Keturi JAV kariai, vykę šarvuočiu M88 „Hercules“, dingo kovo 25 dieną per pratybas Pabradės poligone. Paieškos ir gelbėjimo operacija truko savaitę, joje dalyvavo Lietuvos, JAV, Lenkijos, Estijos kariai, pareigūnai, civiliai asmenys.

Šarvuotis su trijų karių kūnais iš pelkės ištrauktas pirmadienį, kovo 31 dieną, antradienį, balandžio 1 dieną, rastas ketvirtas nuskendęs karys.

Ketvirtadienį priešpiet Vilniuje surengta išlydėjimo ceremonija, kurioje be kitų politikų, kariuomenės atstovų, diplomatų, žinomų visuomenininkų dalyvavo ir didesnė dalis Ministrų kabineto narių.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą