-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 03 25

Džiovai piniginės storis nerūpi

Medikai tuberkuliozę prilygina biologiniam ginklui, tačiau naikinti jos neskubama.
Piniginė
Piniginė / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.
Temos: 1 Tuberkuliozė

Kaip rašo „Kauno diena“, šiuolaikinė medicina įveikia tuberkuliozę, jei ji laiku diagnozuojama, nuosekliai gydoma. Bet medikams kelia nerimą, kad vis labiau plinta vaistams atspari tuberkuliozė. Jos gydymas užtrunka dvejus ar daugiau metų.

Kauno medicinos universiteto klinikų Romainių tuberkuliozės ligoninėje gydosi per 200 suaugusiųjų. Tai nebūtinai tik asocialūs ir tik suaugę asmenys. Ši liga guldo ir pasiturinčius asmenis, ir vaikus. Ligos įsigalėjimas priklauso nuo žmogaus imuninės sistemos. Tuberkuliozė ypač kimba prie narkomanų ir alkoholikų, sergančiųjų vėžiu, inkstų, žarnyno ligomis.

Medikams kelia nerimą, kad vis labiau plinta vaistams atspari tuberkuliozė. Jos gydymas užtrunka dvejus ar daugiau metų.

Sergantieji užkrečiama tuberkuliozės forma prilyginami biologiniam ginklui, tačiau šios „bombos“ neišaiškinamos, kol nepatenka į gydymo įstaigą. Tačiau ir nustačius tuberkuliozę izoliuoti ligonio negalima – būtų pažeistos žmogaus teisės. Sąvoka „priverstinis tuberkuliozės gydymas“ visgi egzistuoja. Vienintelė Lietuvoje tokio pobūdžio įstaiga yra Alytuje, joje šiuo metu priverstinai gydomi septyni asmenys.

Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir profilaktikos įstatymas liepia savivaldybės gydytojui organizuoti žmogaus prievartinį gydymą. Tačiau Lietuvoje taikyti prievartą galima tik leidus teismui.

Iš Kauno į Alytaus tuberkuliozės ligoninę priverstinai gydytis nėra išsiųstas nė vienas ligonis.

Romainių tuberkuliozės ligoninės direktoriaus pavaduotoja gydymo reikalams Vida Butkuvienė mano, kad problemos nėra. Jei ligonis piktnaudžiauja alkoholiu, savavališkai išeina iš ligoninės, nutraukia gydymą ir kitaip pažeidžia gydymo režimą, turi būti siunčiamas gydytis priverstinai. Šį sprendimą privalo priimti gydytojų komisija. Duomenys siunčiami savivaldybės gydytojui ir jis turi pasirūpinti priverstiniu gydymu.

Bet, V.Butkuvienės teigimu, ligonių, kurie apskritai nenori gydytis, nėra. „Nustačius diagnozę, jie turi gultis į ligoninę. Kartais atveža vos paeinančius. Kai kurie patys nori būti ligoninėje, nes yra prižiūrimi, maitinami“, – aiškino medikė.

Neasocialūs asmenys ligoninėje siekia praleisti kuo trumpesnį laiką. Per vieną ar du mėnesius išnyksta tuberkuliozės mikobakterijos, tada paskiriamas ambulatorinis gydymas.

Alytaus tuberkuliozės ligoninės direktorius Romualdas Radivonas priverstinį tuberkuliozės gydymą pavadino „uždėtu kryžiumi“, nors ligonių šiuo metu nėra nė dešimties. Iš viso ligoninės stacionare yra 55 lovos, kurios, nesant priverstinių ligonių, pasiūlomos besigydantiesiems savo noru.

Jo nuomone, priverstinai atvežti ligonį gydytis teisės aktų pakanka – Šiauliai per pusantrų metų į Alytų atsiuntė septynis ligonius su teismo sprendimu. „Savivaldybėje sudaroma komisija, vykdanti priverstinį gydymą, kreipiasi į teismą, gauna sprendimą ir siunčia pas mus“, – aiškino ligoninės vadovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius