-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 05 12 /13:26

G.Nausėda tikisi, kad formalumai dėl Suomijos narystės NATO bus sutvarkyti iki Madrido

Prezidentas Gitanas Nausėda sako besitikintis, kad Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO procedūros bus užbaigtos iki Aljanso viršūnių susitikimo Madride birželį.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Pauliaus Peleckio / 15min nuotr.

NATO pareigūnų teigimu, to siekiama, kad susitikime Suomija ir Švedija turėtų pakviestų į Aljansą šalių statusą, o šalys narės galėtų imtis naujų narysčių ratifikavimo.

„Ar tos procedūros bus sutvarkytos artimoje ateityje? Aš manau, kad toks ir yra tikslas – suspėti iki NATO viršūnių susitikimo, kuris įvyks jau netrukus“, – bendroje spaudos konferencijoje su Kosovo prezidente ketvirtadienį Vilniuje sakė G.Nausėda.

Suomijos prezidentas Sauli Niinisto ir premjerė Sanna Marin ketvirtadienį pareiškė paramą šalies stojimui į NATO pabrėždami, kad Suomijos narystė NATO sustiprintų šalies saugumą ir „visą gynybinį aljansą“.

Vėliau šią savaitę dėl narystės turėtų pasisakyti ir Suomijos valdančioji partija, tarptautinė bendruomenė taip pat laukia ir kaimyninės Švedijos apsisprendimo.

Pasak G.Nausėdos, šių dviejų šalių narystė NATO „tikrai sustiprintų Baltijos regiono saugumą, padidintų šio regiono karinės kontrolės operacionalumą ir sustiprintų mūsų karinį bendradarbiavimą su šiomis valstybėmis“.

Jo teigimu, esminių kliūčių NATO šalių parlamentuose ratifikuojant sprendimus dėl Suomijos ir Švedijos narystės neturėtų kilti.

„Absurdiška situacija“

Kosovo prezidentė Vjosa Osmani eigė, kad neišprovokuota Rusijos agresija Ukrainoje sukūrė naują saugumo situaciją žemyne, kur „narystė NATO turėtų būti vertinama iš saugumo perspektyvos“.

„Visos laisvę mylinčios šalys mūsų žemyne, kurios nori prisidėti prie saugumo ir taikos, nusipelno narystės NATO ir jų siekiai turėtų sulaukti palaikymo“, – sakė Kosovo vadovė.

Ji pabrėžė kalbanti ne tik apie Švediją ar Suomiją, bet ir apie Vakarų Balkanų šalis.

V.Osmani teigimu, absoliuti Kosovo gyventojų dauguma palaiko narystę, o siekis prisijungti prie Aljanso „yra istorinė aspiracija nuo 1999 metų, kai NATO išgelbėjo šalį ir sustabdė besitęsiantį genocidą“, todėl Kosovo narystė turėtų būti paspartinta.

Vis dėto, kai kurios bloko narės, įskaitant Ispaniją ir Graikiją, nepripažįsta Kosovo suvereniteto, todėl Prištinai faktiškai uždarytos narystės tiek Europos Sąjungoje, tiek NATO durys.

„Šiandien susiduriame su absurdiška situacija, kai šalys, kurios yra nusistačiusios prieš NATO, pavyzdžiui, Baltarusija ir Serbija, priklauso (NATO programai – BNS) „Partnerystė taikos labui“, o Kosovas nėra sulaukęs kvietimo prisijungti“, – kalbėjo prezidentė.

Ji išreiškė viltį, jog „vieną dieną, tikiuosi, labai gretai“ tai pasikeis.

Solidarumas su ES

V.Osmani pabrėžė, kad Lietuva įkūnija tai, ką gali pasiekti šalis, kai „jai suteikiamas teisėtas kelias į laisvę, nepriklausomybę ir demokratiją“.

Kosovo vadovė teigė, jog jos vadovaujama šalis yra įsipareigojusi puoselėti demokratines vertybes, o dabartinės saugumo architektūros pokyčiai Europoje, turėtų paskatinti Vakarų valstybes padėti Kosovui tapti euroatlatinės bendruomenės dalimi.

„Dėkoju jums už paramą, kurią rodote, ir už ekspertinę pagalbą šiame kelyje“, – kalbėjo ji.

Prezidentė pabrėžė, kad Kosovas prisijungė prie ES sankcijų Rusijai ir puikiai supranta Ukrainos skausmą.

„Karas Kosove buvo vos prieš du dešimtmečius, žaizdos mūsų visuomenėje vis dar labai gilios, ir šiuo metu nėra nė vienos šalies, kuri geriau suprastų Ukrainą nei mes“, – sakė V.Osmani.

Maskva yra arši Kosovo priešininkė nuo praėjusio tūkstantmečio pabaigoje kilusio karo, per kurį ilgametės Rusijos sąjungininkės Serbijos pajėgos buvo išstumtos iš šios teritorijos.

Didžiausią vaidmenį tuomet suvaidino NATO antskrydžių kampanija.

Vis dėlto tarptautinėje bendruomenėje Kosovas nėra laikomas visiškai pripažinta šalimi. Iš esmės dėl to kyla daugiausiai problemų Prištinai siekiant narysčių įvairiose tarptautinėse organizacijose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius