„Kartu mes turime siųsti aiškią žinią – Europos ir euroatlantinei šeimai reikia stiprios Ukrainos. Ukraina turi suvadinti svarbų vaidmenį Europos ir euroatlantiniame kontekste, tai yra didelė šalis, turinti sukurti stiprų impulsą regioniniam vystymuisi ir ekonominiam augimui“, – sakė G.Nausėda.
Lietuvos prezidentas pabrėžė, kad strateginis tarptautinės bendruomenės interesas yra „klestinti demokratiška Ukrainos valstybės ateitis, grįsta tvirtu europietišku ir į rinką orientuotu pagrindu“.
„Bendradarbiavimas su Ukraina, paremiant jos transformaciją, turi būti tarptautinės darbotvarkės dalimi“, – teigė Lietuvos vadovas.
Savo kalboje Lietuvos vadovas ragino kolegas Europos Sąjungoje pareikšti stiprų palaikymą asocijuotosioms šalims – Ukrainai, Sakartvelui ir Moldovai – ir atverti kelią jų eurointegracijai.
„Pradėti galime nuo Ukrainos ir kitų asocijuotųjų šalių integravimo į Europos Sąjungos vidaus rinką. Nepamirškime, kad integracija turi vykti abipusėmis pastangomis, – mes privalome pasiūlyti aiškias perspektyvas, o ukrainiečiai – efektyviai įgyvendinti reformas“, – teigė G.Nausėda.
Lietuvos vadovas taip pat teigė, kad iš Ukrainos būtina matyti aiškų progresą ir proveržį vykdant reformas. Anot G.Nausėdos, ukrainiečiai turi koncentruotis į efektyvų reformų paketo įgyvendinimą: kovoti su korupcija, sėkmingai įgyvendinti teismų reformą, kurti saugų ir stabilų klimatą investicijoms.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis per konferenciją sakė, kad „Ukrainos ir Europos Sąjungos suartėjimas turi vykti abiem kryptimis“.
„Ukrainos ir Europos Sąjungos suartėjimas turi būti dviejų krypčių gatvė, nes ne tik kad eurointegracija padaro Ukrainą stipria, taip pat stipri Ukraina padarys Europos Sąjungą dar stipresne“, – kalbėjo V.Zelenskis.
„Mes džiaugiamės, kad mūsų Lietuvos partneriai, ir prezidentas asmeniškai, laikosi to paties požiūrio“, – pažymėjo Ukrainos vadovas.
Jis taip pat akcentavo Europos Sąjungos partnerystės svarbą Ukrainai diegiant reformas ir modernizuojant ekonomiką, didinant konkurencingumą.
„Mūsų rinkos palaipsniui integruojasi, Europos Sąjungos dalis mūsų užsienio prekyboje sudaro daugiau kaip 40 proc., ir aš manau, kad tai ne riba, tai iki pradžia“, – sakė V.Zelenskis.
Trečiadienį Vilniuje prasidėjo dvi dienas truksianti Ukrainos reformų konferencija, kurioje tarptautiniai partneriai su Ukrainos atstovais aptars šalies reformų pasiekimus ir iššūkius, patvirtins tarptautinės bendruomenės paramą Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui bei reformų procesui.
Taip pat planuojama nubrėžti šios šalies europinės integracijos planus iki 2030 metų.
Konferencijoje dalyvauja Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis, ministrai, kiti politikai ir pareigūnai, ekspertai, Europos Sąjungos plėtros komisaras plėtros komisaras Oliveris Varhelyi, ES delegacijos Ukrainoje vadovas Mattis Maasikas, JAV administracijos, NATO atstovai, kt.
Ukrainos reformų forumas yra vykęs Londone, Kopenhagoje ir Toronte.