Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Alvidas Lukošaitis BNS antradienį sakė nematąs „didesnių problemų“ nei dėl dabartinės koalicijos, nei dėl jos performavimo – koalicijų kaita esanti įprasta politinio gyvenimo dalis, kuri neturi užgožti svarbesnių klausimų.
Tačiau jis pabrėžė, kad, pagal dabartinį Seimo politinių jėgų pasiskirstymą, koalicija be konservatorių mažai tikėtina. „Yra rinkėjų valia, konservatoriai šioje kadencijoje yra lemiama politinė jėga ir tvirčiausia ašis formuojant koalicinius, valdančiuosius darinius. Tai yra daugiau negu aišku. Esant tokiai ekonominei situacijai, kitų politinių partijų azartas, ambicijos ir ryžtas eiti į valdančiąją koaliciją yra gerokai mažesnis“, – sakė A.Lukošaitis.
Jo nuomone, valdančiosios koalicijos klausimas yra „erdvė, kurioje tam tikrus atskaitos taškus galėtų ir turėtų sudėlioti prezidentė“.
„Prezidentė, prasidėjus naujam politiniam sezonui, turės naujai sukurti konstruktyvius santykius su parlamentu. Man regis, jau galima kalbėti apie išryškėjusį pozityvų nusiteikimą ir geranorišką prezidentės ir Vyriausybės bendradarbiavimą“, – kalbėjo A.Lukošaitis.
Pasak jo, parlamento darbotvarkėje svarbiausias yra kitų metų valstybės biudžeto klausimas ir artėjantys pasikeitimai šalies energetikos sektoriuje, t.y. Ignalinos AE uždarymas.
„Rūpesčių valstybės lygiu yra nemažai, kiek žinau tų rūpesčių yra ir savivaldybių lygiu, t.y. jų biudžetuose. Pasistengti tikrai reikės ir nesinorėtų, kad tą įtemptą darbotvarkę jauktų dalykai, susiję su iracionaliąja politikos puse. Tai labai svarbu, kadangi socialinis, ekonominis kontekstas yra pakankamai aštrus“, – svarstė A.Lukošaitis.
Politologas iracionaliais dalykais vadino nereikalingą erzelį keliančius „žmogiškuosius veiksnius“.
A.Lukošaitis, vertindamas buvusį politinį sezoną, sakė teigiamai „puse lūpų“ galįs atsiliepti tik apie premjerą Andrių Kubilių. „Kažkokios pagarbos ir įvertinimo, ne tik kritikos, turėtų sulaukti pirmiausia premjeras Andrius Kubilius. Nes ko jau ko, bet nervų, valios, užsispyrimo ir drąsos sprendžiant situaciją, kuri ant jo pečių yra užgriuvusi jau daugiau nei metus, tikrai buvo pareikalauta. Kas gali padaryti geriau, tegu parodo“, – teigė politologas.
Kitas TSPMI atstovas Tomas Janeliūnas BNS sakė, jog pirmasis naujojo politinio sezono klausimas bus valdančiosios daugumos stabilizavimo ir Seimo pirmininko klausimo išsprendimas. Jis taip pat tvirtino, kad valdančiosios daugumos ar mažumos, bet valdančiosios koalicijos branduoliu liks konservatoriai, kaip didžiausią frakciją turinti partija.
„Šiuo atveju konservatoriai bus pasmerkti dar kurį laiką prisiimti atsakomybę už Vyriausybės veiklą. Nes dabar dėlioti visiškai naują koaliciją atrodo dar mažiau tikėtina – opozicinės partijos nerodo didelio noro perimti valdžią, o ir skaičių prasme tai yra sunkiai įmanoma“, – T.Janeliūnas.
Krizės akivaizdoje biudžeto svarstymai pademonstruos, kiek stipri Vyriausybė ir vieninga valdančioji dauguma, – T.JaneliūnasJei valdančiojoje koalicijoje neliktų ją šiuo metu destabilizavusių „prisikėlėlių“ ir reikėtų ieškoti pastiprinimo tarp opozicinių frakcijų, T.Janeliūno teigimu, konservatoriai nesileistų į kalbas tik su „Tvarka ir teisingumu“.
„Visi kiti dalykai yra įmanomi, net ir mažumos Vyriausybės palaikymas iš kokių nors socialdemokratų pusės“, – svarstė politologas.
Antras dalykas, beveik tiesiogiai susijęs su valdančiosios daugumos stabilumu, pasak jo, yra būsimo biudžeto svarstymas.
„Krizės akivaizdoje biudžeto svarstymai pademonstruos, kiek stipri Vyriausybė ir vieninga valdančioji dauguma. Kitais metais tikrai bus juntamos krizės pasekmės ir laukia nelengvi sprendimai dėl biudžeto“, – svarstė T.Janeliūnas.
Prezidentės Dalios Grybauskaitės, jo nuomone, laukia nelengva užduotis pabandyti išlaikyti „kažkokią santarvę“, kad politiniai partneriai galėtų spręsti iškylančius uždavinius.
