Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2012 04 04

Prezidentės parašas atvėrė Rolandui Paksui kelią į Seimo rinkimus, tačiau dar reikės keisti ir Konstituciją

Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį pasirašė Seimo rinkimų įstatymo pataisas, kuriomis apkaltos tvarka pašalintam asmeniui po ketverių metų leidžiama kandidatuoti į Seimą. Tačiau ji ragina dėl to keisti Konstituciją.
Lietuvos Konstitucija
Lietuvos Konstitucija / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Tai padaryti Seimas, anot valstybės vadovės, turėtų dar per šią sesiją.

Prezidentė priminė, kad 2011 metų sausio 10 dieną Konstitucinio Teismo pareiškime pabrėžta, jog įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą turi būti daromos atitinkamos Konstitucijos pataisos.

EŽTT dar pernai paskelbė, kad uždrausdama per apkaltą pašalintam asmeniui visą gyvenimą būti renkamam į parlamentą Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją.

Prezidentės teigimu, Seimas neleistinai užvilkino šios problemos sprendimą. Tačiau pavėluotai priimtos Seimo rinkimų įstatymo pataisos, pasak jos, yra nepakankamos, tai tik pirmas žingsnis pašalinti žmogaus teisių pažeidimus.

Vyriausybė taip pat siūlė keisti Konstituciją sprendžiant šią problemą, bet Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pareiškė, kad to daryti nebūtina, todėl jo siūlymu Seimas kovo 22 dieną priėmė tik Seimo rinkimų įstatymo pataisą, kuria leido per apkaltą iš pareigų pašalintam asmeniui į Seimą kandidatuoti jau po ketverių metų.

Ši pataisa atvėrė kelią apkaltos būdu iš prezidento posto pašalintam Rolandui Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose.

Iki šiol Seimo rinkimų įstatymas numato, kad asmuo, kurį parlamentas apkaltos proceso tvarka pašalino iš pareigų ar panaikino jo Seimo nario mandatą, iš viso daugiau niekada negali kandidatuoti į parlamentą. Tokį reguliavimą keisti nurodė EŽTT, nagrinėjęs R.Pakso bylą prieš Lietuvą ir konstatavęs, kad ribojimas kandidatuoti į parlamentą visam gyvenimui esantis neproporcingas.

R.Paksas iš prezidento posto pašalintas 2004 metais, Konstituciniam Teismui pripažinus, kad jis šiurkščiai pažeidė šalies Konstituciją ir sulaužė priesaiką, kai suteikė Lietuvos pilietybę verslininkui Jurijui Borisovui už šio duotą finansinę paramą ir leido verslininkui suprasti, kad dėl jo teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą bei klausosi jo pokalbių.

Atsižvelgdamas į Konstitucinio Teismo išaiškinimą, Lietuvos parlamentas 2004 metais netrukus po R.Pakso apkaltos įstatyme įtvirtino, kad „Seimo nariu negali būti renkamas asmuo, kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš užimamų pareigų ar panaikino jo Seimo nario mandatą“. Pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą, R.Paksui taip pat uždrausta eiti kokias nors kitas pareigas, kur būtina priesaika, pavyzdžiui, jis negalėjo tapti ministru.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius