Priklausomybių konsultantas nėra tas specialistas, kuris priklausomybę diagnozuoja ar skiria gydymą. Jo darbas – motyvuoti žmogų, padėti savo problemas pripažinti ir ieškoti konkrečiai jam tinkamo sveikimo, nukreipti psichologo, psichoterapeuto, gydytojo konsultacijai, į Priklausomybės ligų centrą, akredituotą reabilitacijos bendruomenę, savitarpio paramos grupę. Tačiau visų pirma žmogus turi suprasti, jog tai nėra valios neturėjimo klausimas, o lėtinė liga.
Jei žmogus apsisprendžia pradėti sveikimo kelionę, jis turi suprasti bei pasiruošti priimti ir ne itin malonius dalykus. Tarkime, kad greičiausiai tam tikru metu įvyks atkrytis, kuris – taip pat sveikimo kelionės dalis. Susitvarkyti su priklausomybėmis sąlyginai lengvai pavyksta tik nedaugeliui.
– Jūrate, kalbant apie priklausomybes, turbūt dažniausiai kyla mintys apie visiems žinomus dalykus: alkoholis, rūkymas, lošimai, narkotikai. Tačiau jų yra gerokai daugiau?
– Tikrai yra pačių įvairiausių: tam tikros medžiagos ar tam tikros veiklos. Tarkime, priklausomybė nuo apsipirkinėjimo, sekso, serialų žiūrėjimo, tam tikro maisto, taip pat – vadinamoji ekranų priklausomybė.
Bet kuri veikla ar medžiaga, vartojama nesaikingai, turi potencialo sukelti žalą. Ji atsiranda palaipsniui. Didėja vartojimo dozė, auga tolerancija. Kalbant apie medžiagų vartojimą (alkoholis, narkotikai) – prasideda kūniški pokyčiai, kai kurie – negrįžtami. Pokyčiai – ir smegenyse, nes visi dalykai, kalbant apie priklausomybes, keičia smegenų biochemiją.
