Šalčininkų ir Medininkų pasienio kontrolės punktus Vyriausybė nusprendė uždaryti spalio 29-ąją, po pasikartojančių kontrabandinių balionų antskrydžių iš Baltarusijos. Tiesa, Medininkų pasienio punkte taikomos kai kurios išimtys diplomatams, grįžtantiems Lietuvos piliečiams ir pan.
Reaguodamas į tai Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka spalio 31-ąją pasirašė dekretą, draudžiantį Lenkijoje ir Lietuvoje registruotų sunkvežimių ir vilkikų naudojimą bei judėjimą Baltarusijos teritorijoje, kol sienos nebus atvertos. Dėl to Baltarusijos pusėje įstrigo per tūkstantį Lietuvos vežėjų vilkikų.
Didžioji dalis vilkikų nugabenta į specialias aikšteles, kur už kiekvieną stovinčią transporto priemonę ar puspriekabę imamas 120 eurų mokestis už dieną – nesumokėjus mašinas grasinama konfiskuoti.
Lietuvos kaimynės Latvija ir Lenkija iki šiol turėjo po vieną atvirą pasienio punktą – premjerės Ingos Ruginienės prašymu Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas dviem savaitėms buvo atidėjęs planus atidaryti du savo šalies postus. Tačiau pirmadienį kaimyninė šalis vis dėlto atvėrė Kuznicos ir Bobrovnikų pasienio punktus. Minskas dėl to pasiūlė atidėti praėjusią savaitę planuotas technines derybas su Lietuva – jos turėtų vykti antradienį.
Lietuvos nacionalinė vežėjų asociacija „Linava“ išreiškė viltį, jog Lenkijos pavyzdžiu paseks ir Lietuva.
Tokių vilčių suteikė ir užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys.
„Aš manau, kad mes turime vadovautis tomis pačiomis priežastimis ir parametrais, dėl ko buvo priimti sprendimai, – Seime pirmadienį žurnalistams tikino Lietuvos diplomatijos vadovas. – Aš manau, kad tai yra svarstytina.“
Taip jis kalbėjo paklaustas, ar pasienio punktai galėtų būti atidaryti anksčiau nei šiuo metu yra nusprendusi Vyriausybė.
Ministrų kabinetas sieną su Baltarusija su tam tikromis išimtimis uždarė iki lapkričio 30-osios.
15min šaltiniai Vyriausybėje atskleidė, kokiais motyvais vadovaujantis siena vėl turėtų būti atverta.
