-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2021 04 13 /15:41

Korupcija kaltinamo buvusio teisėjo V.Bavėjano byloje prireikė ir vieno buvusio Kauno teisėjo liudijimo

Šiaulių apygardos teismas antradienį tęsė prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu kaltinamo buvusio Lietuvos apeliacinio teismo teisėjo Valdimaro Bavėjano bylos nagrinėjimą. Teismas šiandieną apklausė tris liudytojus, du iš kurių – buvę teisėjai. Byloje paskelbta pertrauka.
Valdimaras Bavėjanas
Valdimaras Bavėjanas / Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr.

Teismui parodymus davė dabar jau kadenciją baigęs Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Algerdas Urbšys. Jis teismui paliudijo, kad 2018 metų spalio pabaigoje paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje V.Bavėjano vaikystės draugas Valys Venslovas, dirbęs vienoje Kauno savivaldybės įmonėje, buvo teisiamas Kauno apygardos teisme dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir kitų nusikaltimų.

A.Urbšys teismui teigė, jog bylos nagrinėjimo proceso metu iš kolegų nesulaukė jokių klausimų, kurie būtų kaip nors susiję su jo tuo metu nagrinėta minėta baudžiamąja byla. Kadenciją baigęs teisėjęs patvirtino, kad su buvusiu kolega, tuo metu teisėjo pareigas ėjusiu Viktoru Preikšu, buvo pažįstamas tik kaip bendradarbis.

A.Urbšys pridūrė, kad apie minėtą jo nagrinėtą baudžiamąją bylą niekada su šiuo kolega nekalbėjęs. A.Urbšys patikslino, kad tada teismo vadovybė jo buvo tik paprašiusi, kad šią bylą užbaigtų ir paskelbtų joje sprendimą iki jo išėjimo į užtarnautą poilsį.

Kaip pasakojama Šiaulių apygardos teismo pranešime, į proceso dalyvių klausimus balandžio 13-ąją atsakė ir V.Preikšas.

Jis teismui paliudijo, kad V.Bavėjaną pažįsta seniai, nuo 1985 metų yra tekę kartu dirbti Alytaus prokuratūroje, vėliau Lazdijų apylinkės teisme, dar po kurio laiko keliai išsiskyrę. V.Preikšas patvirtino girdėjęs, kad kolega A.Urbšys nagrinėja minėtą baudžiamąją bylą, ir kad ši byla yra pripažinta prioritetine ir greičiau nagrinėtina.

Teismui parodymus davė ir Apeliacinio teismo raštinės vedėja Agnė Aguonytė, kuri patvirtino, jog teisme bylos skirstomos automatizuotu atrankos būdu vadovaujantis teismų Liteko sistemos bylų skirstymo moduliu. Anot liudytojos, apie minėtą Kauno apygardos teisme išnagrinėtą ir ilgai netrukus Apeliaciniam teismui apskųstą bylą sužinojusi tik tada, kai buvo apklausta per ikiteisminį tyrimą. Ji patvirtino, jog jos niekas niekada neklausė, kaip galima būtų paskirti bylą pageidaujamam teisėjui.

Kaltinamųjų advokatai teismo prašė, kad į kitą posėdį kartu su kitais liudytojais būtų pašaukti ir trys teisėjai, kurie apeliacine tvarka nagrinėjo minėtą Kauno apygardos teisme 2018 metais išnagrinėtą baudžiamąją bylą. Teismas advokatų prašymą patenkino.

Kovo viduryje vykusiame paskutiniajame bylos posėdyje teismui buvo pateikti garso ir vaizdo įrašai, o V.Bavėjanas ir kitas kaltinamasis – jo vaikystės draugas Valys Venslovas – atsakė į prokurorės bei kitų proceso dalyvių klausimus.

Kiek anksčiau, teismui atvertus bylą, tiek V.Bavėjanas, tiek V.Venslovas pareiškė savo kaltės nepripažįstantys.

Generalinė prokuratūra pernai lapkričio pradžioje pranešė apie baigtą ikiteisminį tyrimą šioje byloje, ją nagrinėti Šiaulių teismui paskyrė Lietuvos apeliacinis teismas.

Prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu šioje byloje taip pat kaltinamas V.Bavėjano vaikystės draugas V.Venslovas.

Bylos duomenimis, tuometinis Apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas 2015–2016 metais susitikinėjo ir kitaip bendravo su savo vaikystės draugu, savivaldybės įmonėje „Kauno vandenys“ dirbusiu V. Venslovu, kuris tuo metu buvo teisiamas Kauno apygardos teisme dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir kitų nusikaltimų.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vykdyto ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad V.Venslovas ir V.Bavėjanas galėjo ne kartą tartis, planuoti ir derinti, kaip galėtų pasiūlyti, pažadėti, susitarti duoti ir vėliau duoti 10 tūkst. eurų kyšį Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjui, kad šis neteisėtai paveiktų V.Venslovo bylą nagrinėjusį teisėją Algerdą Urbšį dėl švelnesnės bausmės skyrimo.

Nors šio tikslo bendrininkams pasiekti ir nepavyko, nes Kauno teismas V.Venslovą nuteisė lygtine trejų metų laisvės atėmimo bausme ir skyrė beveik 38 tūkst. eurų baudą, ši byla buvo perduota nagrinėti Lietuvos apeliaciniam teismui. STT teigimu, abu kaltinamieji tuomet siekė, kad byla būtų skirta nagrinėti tokiam teisėjui, kurį V.Bavėjanas galėjo tikėtis paveikti.

Pernai gruodį Apeliacinis teismas baigė nagrinėti V.Venslovo bylą ir pripažino jį kaltu dėl 10 iš 14 jam inkriminuotų veikų bei sumažino jam skirtą baudą iki 30 tūkst. eurų.

Tai yra viena iš dvylikos iš didelės apimties ikiteisminio tyrimo, susijusio su aukšto rango teisėjų, advokatų ir kitų asmenų galimai padarytomis korupcinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis atskirtų bylų, ir pirmoji, kurioje kaltinimai pateikti vienam iš buvusių teisėjų. Šiuo metu teismui taip pat jau perduota ir buvusio Regionų apygardos administracinio teismo teisėjo Gintaro Čekanausko byla.

Teisėjų korupcijos byloje įtarimai pateikti daugiau nei 30 asmenų. Tiriama daugiau nei 140 nusikaltimų.

V.Bavėjanas iš pareigų atleistas 2019-ųjų rudenį, kai teisėsauga pateikė jam įtarimus korupcija.

Sprendimą dėl atleidimo V.Bavėjanas yra apskundęs, Vilniaus apygardos teismas jo ieškinį pernai atmetė, tačiau buvęs teisėjas pateikė ir apeliacinį skundą.

Teismo atstovas Vytautas Jončas BNS informavo, kad kitame teismo posėdyje ketinama apklausti bylą Lietuvos apeliaciniame teisme nagrinėjusius teisėjus – Algimantą Valantiną, Ernestą Montvidienę ir Reginą Pocienę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius