Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 01 24 /15:26

Teismas: V.Bakas padarė žalą „MG Baltic“ reputacijai, politikas sprendimą skųs

Vilniaus miesto apylinkės teismas ketvirtadienį paskelbė, kad parlamentaras Vytautas Bakas padarė žalą koncerno „MG Baltic“ reputacijai, kai lygino jį su organizuota nusikalstama grupe ir kalbėjo apie koncerno žalą valstybei.
Vytautas Bakas
Vytautas Bakas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„(Teismas nusprendė – BNS) pripažinti, kad atsakovo Vytauto Bako paskleisti teiginiai (...) yra neatitinkantys tikrovės ir pažeidžiantys koncerno „MG Baltic“ dalykinę reputaciją“, – pranešė teisėja Fausta Vitkienė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Fausta Vitkienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Fausta Vitkienė

Šį sprendimą galima skųsti aukštesnės instancijos teismui.

Anot Vilniaus miesto apylinkės teismo, nors V.Bako pernai išsakyti teiginiai laikomi nuomone, politikas turėjo juos pagrįsti.

„Tarptautinėje ir nacionalinėje praktikoje asmens garbė ir orumas ginami ne tik nuo žeminančių tikrovės neatitinkančių žinių skleidimo, bet ir nuo nesąžiningos, neturinčios objektyvaus faktinio pagrindo kritikos, nuomonės ar vertinimo“, – rašoma sprendime.

„Kaip matyti iš bylos duomenų, atsakovo pareikštai nuomonei akivaizdžiai trūksta faktinio pagrindo, nuomonė pareikšta nesąžiningai, peržengiant žodžio laisvės ribas ir pažeidžiant ieškovo nekaltumo prezumpciją“, – teigiama jame.

V.Bakas taip pat bandė įtikinti teismą, kad atsakomybė už teiginius jam negali būti taikoma, nes Seimo nario imunitetas apsaugo jį nuo persekiojimo už pareigų vykdymą.

Tačiau teisėja pabrėžė, kad ginčytas mintis V.Bakas pasakė duodamas interviu žiniasklaidai.

„MG Baltic“ taip pat siekė iš V.Bako atlyginti 20 tūkst. eurų neturtinės žalos, tačiau šie pinigai nepriteisti.

Teismas nurodė, kad V.Bako teiginių pripažinimas neatitinkančiais tikrovės turėtų būti pakankama priemonė tenkinti „MG Baltic“ ieškinio tikslus.

Koncernas sprendimą sveikina

Koncernui atstovaujantis advokatas Ąžuolas Čekanavičius žurnalistams teigė, kad „MG Baltic“ yra „labai patenkinti tokiu teismo sprendimu“.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ąžuolas Čekanavičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ąžuolas Čekanavičius

„Jį vertiname kaip dar vieną įrodymą, kad gyvename tikrai demokratinėje, teisinėje valstybėje, kur Konstitucijos ir įstatymų privalo laikytis visi“, – sakė advokatas.

Pasak jo, „MG Baltic“ žalą patyrė dėl neigiamo vertinimo visuomenėje ir tarp koncerno valdomų įmonių darbuotojų.

„Žmonėms tas nuomonės ir fakto atskyrimas tampa antraeilis dalykas“, – kalbėjo teisininkas.

V.Bakas: šiandien apie „MG Baltic“ pasakyčiau dar daugiau

Nepaisant teismo sprendimo, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSKG) pirmininkas „valstietis“ V.Bakas nesigaili dėl pasakytų savo žodžių apie koncerną „MG Baltic“.

„Šiandien pakartočiau kiekvieną savo veiksmą“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė politikas, komentuodamas Vilniaus miesto apylinkės teismo verdiktą.

„Pasakyčiau gal dar daugiau. Kai teikiau Seimui savo ataskaitą, tas klausimas buvo perkeltas pirmu numeriu iš popietinio posėdžio, būčiau geriau pasiruošęs. Pasakyčiau dar daugiau“, – ketvirtadienį tvirtino politikas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytautas Bakas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytautas Bakas

Jis teigė skųsiąs Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimą, nes nesutinka su juo.

Parlamentaras įsitikinęs, kad koncernas „MG Baltic“, NSGK įvardytas kaip keliantis grėsmę nacionaliniam saugumui, padarė ir žalos valstybei, ir nusikalto.

„Šita grupė ir kitos verslo grupės, kurios buvo įvardytos, kišosi į politinius procesus, kūrė korupcines schemas, veikė neteisėtai, dėl to mes visi patyrėme didelę žalą. Ji susijusi ne tik su finansais, bet ir valstybės raida“, – sakė V.Bakas.

„Tie žmonės, kurie kišosi į politinę sistemą, jie pasirinko kelią kelti riziką visos įmonės reputacijai. Būtent atskiri vadovai, kurie buvo suorganizavę veiklą taip, kaip aprašo baudžiamosios teisės vadovėliai“, – pabrėžė NSGK pirmininkas.

V.Bakas vadovavo parlamentiniam tyrimui, kuris paskelbė, kad „MG Baltic“ veikla kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Koncernas tyrimą pavadino politiniu farsu.

Pernai birželio 5 dieną Seimas patvirtino NSGK atlikto tyrimo išvadas dėl neteisėto poveikio politiniams procesams: „Rosatom“ ir „MG Baltic“ grupės įvardytos grėsmėmis.

Seimo NSGK vadovas V.Bakas pristatydamas išvadas pažymėjo, kad interesų grupių kišimasis į politinius procesus valstybėje buvo sisteminis, truko daugelį metų.

„MG Baltic“ ir kitos verslo, interesų grupės, „VP Market“ atsirado mūsų tyrimo dėmesio centre tik todėl, kad, mūsų nuomone, kišimasis į politinius, visuomeninius procesus, įtaka sprendimų priėmėjams, yra ne atsitiktinė, ji yra sisteminė, trunka daugelį metų ir su tuo mes negalime taikstytis“, – tada sakė V.Bakas.

V.Bakas teigė, jog tyrime figūruojančių interesų grupių užduotis „nebuvo laimėti kažkokio pavienio konkurso, jų užduotis buvo sukurti sistemą, kuri nuolat, daugybę metų aprūpintų juos pajamomis, mūsų visų kuriamo gėrio dalimi“, o šių grupių vadovų veikloje sakė esant organizuoto nusikalstamumo požymių.

Kol vyko civilinė byla, teismas pritaikė draudimą V.Bakui naudoti teiginius, kad „MG Baltic“ veikla atitinka organizuotos nusikalstamos grupės (organizuoto nusikalstamumo) požymius ir „MG Baltic“ padarė valstybei apytiksliai 500 mln. eurų žalą.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./MG Baltic
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./MG Baltic

Koncernui „MG Baltic“ šiame procese atstovaujantis advokatas Ąžuolas Čekanavičius teigia, kad koncerno pateiktas ieškinys remiasi Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija, taip pat Konstitucija, siekiant apginti dalykinę reputaciją.

V.Bakas pats procese nedalyvavo, jam atstovavo advokatas. Politikas neplanuoja atvykti ir išklausyti teismo sprendimo, BNS paskelbimo išvakarėse sakė V.Bako advokatas Vidas Vilkas.

Pernai gegužę žiniasklaida paviešino dalį šalies vadovams bei Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui pateiktos VSD informacijos apie verslo įtaką politiniams procesams. Daugiausiai šios informacijos buvo apie koncerną „MG Baltic“, dalis – apie Liberalų sąjūdžio įkūrimo aplinkybes, koncerno įtaką partijos atstovams.

VSD pažyma buvo pateikta „valstiečio“ V.Bako vadovaujamam NSGK, kai šis tyrė interesų grupių poveikį politikams ir valstybės institucijoms.

NSGK išvadose tuomet nurodyta, kad „MG Baltic“ vadovai įgyvendino politinį scenarijų, pagal kurį siekta įkurti naują, koncerno interesus tenkinančią liberalų partiją, o V.Bakas žiniasklaidai teigė, kad koncerno laimėtų konkursų suma ir žala valstybei siekė 500 mln. eurų. Seimo patvirtintose išvadose „MG Baltic“ veikla įvardinta grėsme valstybės sąrangai ir nacionaliniam saugumui.

VSD pažymoje išsakytus teiginius „MG Baltic“ taip pat siekia paneigti teismuose, VSD teiginius ginčijo ir Liberalų sąjūdis, Konkurencijos tarybos vicepirmininkas Elonas Šatas, buvęs Seimo kontrolierius ir politikas Raimondas Šukys.

Teisme taip pat nagrinėjama baudžiamoji politinės korupcijos byla, kurioje įtarimai pateikti keliems politikams bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė kyšius ar tarėsi dėl jų su R.Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose. Kaltinamieji įtarimų nepripažįsta ir sako, kad tyrimas vykdytas tendencingai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius