Nei į Nicą, nei į Berlyną: Vilniaus oro uoste VSAT pareigūnai sulaikė dar penkis prieglobsčio „prašytojus“.
Vėlų šeštadienio vakarą neteisėtos migracijos prevenciją ir kontrolę vykdę VSAT Vilniaus pasienio rinktinės Migracijos skyriaus pareigūnai išvykimo terminale, jau už Vilniaus oro uosto saugumo patikros, patikrino tris jaunus svetimšalius, už pusvalandžio ketinusius išskristi į Nicą (Prancūzija).
Keleiviai, skrendantys ES vidaus reisais, įprastai netikrinami, bet pasieniečiai tai atlieka pasirinktinai, vykdydami asmenų profiliavimą pagal rizikos faktorius.
Nė vienas jų neturėjo dokumentų (vizos ar leidimo gyventi), suteikiančių teisę būti Lietuvoje, taip pat patvirtinančių jų pilietybę ir tapatybę.
Užtat savo mobiliuosiuose telefonuose afrikiečiai turėjo įlaipinimo korteles (skaitmenines) bei Latvijos užsieniečių registracijos centro jiems išduotų prieglobsčio prašytojo asmens dokumentų nuotraukas.
Trijulė buvo sulaikyta ir atvesdinta į Vilniaus oro uosto pasienio kontrolės punkto tarnybines patalpas. Ten pasieniečiai nustatė, kad latviai prieglobsčio prašytojo dokumentus išdavė 23-ejų bei 25-erių Alžyro ir 21-erių Maroko piliečiams.
Pirminiais duomenimis, užsieniečiai iš valstybių šiaurės Afrikoje atskrido į Baltarusiją, iš kurios, neteisėtai kirtę sieną, atsidūrė Latvijoje ir ten buvo sulaikyti. Pasiprašė prieglobsčio, bet nelaukdami sprendimo pasišalino iš tokių asmenų apgyvendinimo centro Latvijoje, planuodami iš Vilniaus lėktuvu pasiekti Prancūziją.
VSAT pareigūnai neteisėtus migrantus sulaikė ir netrukus juos perdavė VSAT Užsieniečių registravimo centrui Pabradėje.
Dar du neteisėtus migrantus sostinės oro uoste, Šengeno išvykimo terminale prie įlaipinimo vartų, pasieniečiai sulaikė sekmadienio vakare. VSAT Vilniaus pasienio rinktinės pareigūnai išsiaiškino, kad į Berlyną (Vokietija) išskristi tikisi 20-ies ir 26-erių Egipto piliečiai. Vienas jų telefone turėjo skaitmeninį skrydžio bilietą svetima pavardę, kitas – savo. Kaip ir šeštadienio atveju, šie neteisėti migrantai buvo savavališkai pasišalinę iš šalia Rygos esančio Muceniekų prieglobsčio prašytojų apgyvendinimo centro. Iš Rygos į Vilnių traukiniu jiedu atvažiavo šeštadienį.
Ir šiuos afrikiečius pasieniečiai perdavė kolegoms Pabradėje.
Taktiką, kai į ES besibraunantys neteisėti migrantai prašo prieglobsčio pirmoje bendrijos valstybėje, o pradėjus tokias procedūras ieško progų sprukti į Vakarų Europą, jie naudoja dažnai. Latvija ir Lietuva neteisėtų migrantų planuose tėra tranzitinės valstybės.
Neteisėtai įsibrovę į Latviją, migrantai neretai grupėmis nuo kelių iki keliolikos asmenų toliau į Vakarus vyksta ne tik naudodamiesi gabentojų paslaugomis, bet apsirūpinę svetimais ar klastotais kelionės dokumentais keliauja maršrutiniais autobusais, traukiniais ar pavėžėjų automobiliais, lėktuvais ir net jūriniais keltais.
Vadinamu latviškuoju keliu vykusius ir sulaikytus neteisėtus migrantus, atlikę reikalingas procedūras, Lietuvos pasieniečiai įprastai grąžina kolegoms latviams.
