Antradienį – viskas iš naujo
Meteorologas Gytis Valaika savo paskyroje „Facebook“ „Orai ir klimatas Lietuvoje“ rašo, kad pirmadienį Lietuvoje viskas labai panašiai kaip buvo sekmadienį.
„Antradienį istoriją pakartosim iš naujo. Vėl lietus su perkūnija, vėl vietomis kris kruša.
Palankios sąlygos popiečio vasariškoms konvekcinėms audroms formuotis yra dėl to, kad mūsų šalis patekusi į mažų slėgio gradientų zoną. Labai paprastai sakant, mūsų šalies orų nelemia nei žemo (ciklonai), nei aukšto (anticiklonai) atmosferos slėgio sūkuriai. Būtent todėl valandinės orų prognozės yra mažesnio tikslumo (turėjote pastebėti). Faktiškai įmanoma tiksliai numatyti kur, kada ir kiek stipriai išsivystys lokalūs kamuoliniai lietaus debesys. Alytus šiandien ir vėl (bent kol kas) lietaus išvengė, vienas bent du židiniai apėjo šonu, nors kone visi orų modeliai buvo suskaičiavę lietų su perkūnija“, – rašo jis.
G.Valaika rekomenduoja tiesiog sekti radarų žemėlapį, kuriame matysite kritulių zonas ir jų judėjimą realiu laiku.
Kur slenka lietaus ir perkūnijų banga?
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad lietaus ir perkūnijų banga pirmadienio popietę apėmė didelę Lietuvos dalį – lietus ir perkūnija fiksuoti Vilniuje, Kaune, Alytuje, Vievyje, Kėdainių, Radviliškio ir Telšių rajonuose, kai kur lijo smarkiai, griaudėjo, žaibavo, o vietomis pasirodė ir kruša.
Pagal sinoptikų duomenis, trumpų, bet intensyvių liūčių su perkūnija šiandien dar gali pasitaikyti daug kur Lietuvoje. Kai kur prognozuojama ir kruša.
Kalbant apie krušą – visoje Lietuvos teritorijoje meteorologinės sąlygos yra gana panašios. Tai lokalus reiškinys, todėl tiksliai išskirti didesnės rizikos regioną sudėtinga. Visgi galima pažymėti, kad šiaurės rytiniuose rajonuose krušos tikimybė yra šiek tiek mažesnė.
Kruša Kauno rajone
Žmonės socialiniuose tinkluose dalijasi informacija, jog dangus aptemo ir prasidėjo stipri liūtis su kruša Kauno rajone.
Krušos iškrito nemažai tačiau ji nebuvo stambi.
Smarki kruša popiet sukapojo ir Rumšiškes.
Smarki kruša fiksuota ir Kretingoje.
Vanduo apsėmė „Depo“ prekybos centrą, kruša Lazdynuose ir Gariūnuose
Dangus apsiniaukė, griaudėti, žaibuoti bei lyti pradėjo ir Vilniuje. 15min skaitytojai pranešė, kad Vilniaus Lazdynų rajone po 14 valandos pasipylė ir kruša. Gariūnuose taip pat pasipylė daug krušos.
Liudininkai 15min pranešė, kad staigi liūtis apsėmė prekybos centrą „Depo“, esantį netoli Gariūnų, Maksimiškių gatvėje.
15min turimoje vaizdo ir foto medžiagoje matyti, kad dauboje esančio prekybos centro viduje telkšo vanduo.
Žmonės socialiniuose tinkluose dalijasi vaizdais, kad vandens daug ir Vilniaus oro uosto teritorijoje.
Lazdynėliuose apsemta požeminė aikštelė
Vilniuje, Lazdynėlių mikrorajone, vieno iš naujos statybos daugiabučių požeminėje aikštelėje po smarkios liūties pirmadienio popietę, kaip įtariama, trūko Lietaus nuotekų vamzdis. Aikštelę ėmė semti vanduo.
Gyventojai apie incidentą pranešė avarinėms tarnyboms. Prieš tai vietos gyventojai pranešė apie praūžusią smarkią liūtį krušą su žirnio dydžio ledo gabaliukais.
Lazdynuose vanduo apsėmė gatves
Vilniaus Lazdynų rajone po smarkios liūties patvino kai kurios gatvės.
Tačiau automobilių ir autobusų vairuotojai nepaisė pakilusio vandens ir jomis važiavo.
Požeminėje perėjoje – metras vandens
Vanduo Vilniaus Lazdynų rajone sėmė ir požemines perėjas.
Štai kaip atrodė požeminė perėja Lazdynuose, Šiltnamių gatvėje. 15min nuotrauką atsiuntęs skaitytojas tvirtino, jog perėjoje po liūties vandens lygis siekia apie 1 metrą.
Užlieta dalis Savanorių prospekto: formuojasi spūstis
Vilniaus susisiekimo paslaugos JUDU įspėja vairuotojus, kad po liūties apsemtas kelio ruožas Savanorių prospekte ties Račių gatve.
Dėl to formuojasi spūstys centro kryptimi.
Uždaryta „Norfos“ bazė: viduje telkšojo vanduo
Pranešama, kad užtvindytas ir „Norfos“ prekybos centras.
Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis 15min komentuodamas situaciją teigė, kad šiandien sostinėje maždaug 14h buvo apsemta Savanoriu pr. 176 adresu esanti „Norfos“ bazė.
„Dabar tvarkomės savo jėgomis ir tikimės, kad dar šiandien atsidarysime“, – sakė D.Ryliškis.
Jis teigė, kad pradėjus plūsti vandeniui į vidų, parduotuvę teko uždaryti, o klientams – išeiti iš patalpų. Tačiau prekybos tinklo atstovas nelinkęs sureikšminti nei situacijos, nei nuostolių.
„Didžiausi nuostoliai bus dėl to, kad kurį laiką nedirbome. Ten nėra taip, kad apsemta būtų iki kelių ar panašiai. To vandens per pusę piršto. Niekas nieko neužpylė, tiesiog yra vandens ant grindų, bet juk neleisi pirkėjų, kai yra balos. Tai va nuostolis bus dėl to laiko, kai teko užsidaryti tvarkymo darbams“, – 15min sakė D.Ryliškis.
Ant automobilio užvirto medis
Kaip naujienų portalui 15min sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Edita Zdanevičienė, kol kas po visą miestą nuplovusios smarkios liūties gautas tik vienas iškvietimas.
Ugniagesiai gelbėtojai skubėjo į Eigulių gatvę, kur gautas iškvietimas, kad ant automobilio užvirto medis. Žmonės nenukentėjo.
Oro uoste trumpam buvo sustabdytas keleivių laipinimas bei lėktuvų kilimas
Tarptautiniame Vilniaus oro uoste (TVOU) prasidėjus liūčiai pastovių vandens sankaupų fiksuota nebuvo. Kiek anksčiau keleiviai pranešė, kad vanduo buvo laikinai pakilęs prie taksi sustojimo vietų oro uosto pakraščiuose.
Kaip 15min komentavo TVOU atstovė, dėl sostinėje praošusios intensyvios liūties ir žaibavimų neilgam buvo sustabdytas keleivių laipinimas.
„Didesnių vandens sankaupų nefiksavome. Nebuvo nei operacinių sutrikimų, nei vanduo turėjo įtakos įprastinei oro uosto veiklai.
Vienintelis dalykas, kurį verta paminėti, – kai buvo intensyvus žaibavimas, keletui minučių b uvo sustabdytas keleivių laipinimas bei lėktuvų kilimas. Tačiau vos pasibaigus žaibams, veikla buvo sėkmingai tęsiama“, – komentavo TVOU atstovė.
Klaipėdoje vėl potvynis, „Akropolyje“ – balos
Vakarop smarki liūtis sugrįžo į Klaipėdą. Žmonės ėmė dalintis nuogąstavimais, kad miestas patvins taip pat, kaip penktadienio vakarą.
Netruks pranešta apie plaukiančias gatves. Vanduo telkšo ir ant „Akropolio“ prekybos centro grindų. „Facebook“ puslapyje „Klaipėda, aš su tavimi“ patalpintame vaizdo įraše, matyti, kaip lankytojai vaikšto „Akropolio“ praėjimais po vandenį.
Po stipraus lietaus vėl ėmė skęsti uostamiesčio Taikos gatvės kiemai, buvo nepravažiuojamai apsemtas Herkaus Manto gatvės viadukas, žmonėms teko evakuotis iš įstrigusių automobilių. Vėl paskendo ir Rūtų, Tiltų gatvės.
Klaipėdiečiai pyksta, kad užtenka 10-15min. stipraus lietaus ir gatvės vėl užtvindytos.
Smarkus lietus pirmadienio pavakarę užpylė ir Palangą.
Savaitgalio audros
Praėjusį savaitgalį audros niokojo Lenkiją ir Latviją, kuri iškrito rekordinė kruša.
Meteo.lt rašo, kad mūsų kaimynus Latvijoje ir Estijoje penktadienio vakarą talžė galingos vasarinės audros.
Tropinė oro masė, kilusi nuo Juodosios jūros, penktadienio vakarą sukėlė intensyvių perkūnijų bangą, kuri iš šiaurės Latvijos persikėlė į pietų Estiją ir vėliau slinko toliau į šiaurę.
Estijoje fiksuoti vėjo gūsiai virš 26 m/s, kruša kai kur siekė net 6–8 cm skersmenį, o Latvijoje – iki 11 cm. Šis dydis, kaip nurodo Latvijos šaltiniai, gali būti didžiausias iki šiol užfiksuotas visoje šalyje.
Per mažiau nei 24 val. regione užfiksuota beveik 64 000 žaibo iškrovų, rodo EUMETSAT MTG-LI palydovų duomenys.
Savaitgalį kruša krito ir dalyje Lietuvos. „Vietomis iškrito iki 1-2 cm skersmens kruša“, – rašo meteorologas Gytis Valaika savo „Facebook“ paskyroje „Orai ir klimatas Lietuvoje“.
Kas laukia šią savaitę?
Pirmadienį ir antradienį popiet ir vakare orai kai kur vėl bus neramūs – vietomis kris kruša, gali smarkiai su perkūnija palyti.
Pirmadienį daug kur nušniokš trumpi lietūs su perkūnija. Vietomis palis smarkiai. Iškris smulki kruša. Pūs vidutinio stiprumo besikeičiančios krypties vėjas. Per perkūnija numatomi lokalūs staigūs vėjo sustiprėjimai iki 15–17 m/s. Įdienojus oras šils iki 24–29 laipsnių.
Antradienio naktį sinoptinė situacija mažai keisis. Debesys gana noriai sklaidysis, daugiausia bus nedidelis debesuotumas. Vietomis iš užsilikusių tankesnių debesų dar vietomis truputį ir trumpai palis. Sudundės viena kita perkūnija. Kai kur drėgmės pritvinkęs oras leis formuotis rūkams. Dvelks vos juntamas vėjas. Paryčiais oras vės iki 11–16 laipsnių šilumos.
Antradienio dieną vėl įsivyraus nepastoviai debesuoti orai. Daugelyje rajonų praslinks trumpalaikės liūtys, vietomis su perkūnija. Kai kur neišvengsime smarkaus lietaus. Papūs tas pats besikeičiančios krypties, nestiprus vėjas. Popietę termometrai rodys 22–27 laipsnius šilumos.
Vandens temperatūra:
Upėse – 10–21 °C
Ežeruose – 17–22 °C
Kuršių mariose – 18 °C
Baltijos jūroje – 17–18 °C
Komfortiška maudynėms temperatūra laikoma virš 18 °C.








