Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

20 tonų sverianti Europos krovininė raketa išskrido į Tarptautinę kosminę stotį

Automatinė krovininė kapsulė, skraidinanti atsargas į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), startavo penktadienį ir tapo sunkiausiu kroviniu, kada nors iškeltu į orbitą per Europos kosminę programą, pranešė vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.
Tarptautinė kosminė stotis ir prie jos prisijungę kosminiai laivai
Tarptautinė kosminė stotis ir prie jos prisijungę kosminiai laivai / „Scanpix“ nuotr.

20 tonų kapsulę, pavadintą XX amžiaus italų fiziko Edoardo Amaldi vardu, 1 val. 34 min. vietos (6 val. 34 min. Lietuvos) laiku sunkioji raketa nešėja „Ariane 5“ iškėlė iš Kuru kosmodromo Prancūzijos Gvianoje.

Nepilotuojamas aparatas nuskraidins krovinį į orbitinę stotį, kurioje šiuo metu dirba šeši įgulos nariai: Rusijos kosmonautams Olegas Kononenka, Antonas Škaplerovas ir Anatolijus Ivanišinas, JAV astronautai Danas Burbankas ir Donas Pettitas bei Andre Kuipersas iš Nyderlandų.

Stotis, skriejanti maždaug 400 kilometrų aukštyje virš Žemės, buvo nuolat apgyvendinta nuo 2000 metų.

Raketa nešėja ir kapsulė, kurios prieš startą svėrė 777 tonas, buvo sunkiausias kada nors startavęs Europos kosmoso agentūros (ESA) aparatas.

Ši kapsulė, žinoma kaip Automatinis perkėlimo aparatas (Automated Transfer Vehicle, ATV) buvo nuskraidinta į TKS pagal Europos kontraktą su kosminės stoties projektu.

Pagal dydį dviaukščiam Londono autobusui prilygstanti „Edoardo Amaldi“ skraidina 6,6 tonų krovinį – didžiausią iš jau iškeltų į orbitą trijų ATV. Šis krovinys taip pat triskart didesnis negu skraidinamas Rusijos krovininių kapsulių „Progress“, kurios dažnai naudojamos gabenant atsargas į TKS.

Tarp „Edoardo Amaldi“ gabenamų atsargų – deguonis, vanduo, maistas, drabužiai, higienos reikmenys, medicinos medžiagos, atsarginės dalys ir medžiaga eksperimentams, nurodė Europos kosminių technologinių bendrovė „Astrium“, vadovaujanti šią kapsulę pagaminusiam konsorciumui.

Iškeltas į orbitą ATV automatiškai priskries prie TKS, orientuodamasis pagal žvaigždes, ir susijungs su stotimi.

Krovininė kapsulė liks susijungusi su TKS šešis mėnesius suteikdama astronautams papildomos erdvės, o jos varikliai retkarčiais bus naudojami koreguojant orbitinės stoties trajektoriją.

Vėliau, prikrauta šiukšlių, kapsulė atsijungs nuo TKS ir sudegs atmosferoje virš Ramiojo vandenyno pietinės dalies.

Du anksčiau paleisti ATV buvo „Jules Verne“, startavęs 2008 metais, ir „Johannes Kepler“, kurio misija įvyko pernai.

Pagal šią programą planuojama iškelti dar du ATV, pavadintus Alberto Einsteino (Alberto Einšteino) ir belgų fiziko Georges'o Lemaitre'o (Žoržo Lemetro) vardais, kurie turėtų startuoti 2013 ir 2014 metais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius