Kaip rašo CNN, šiuo metu B. al Assado režimas Vakarų valstybių kaltinamas cheminio ginklo prieš savo žmones panaudojimu. Tai paskatino prabilti apie karinę intervenciją į Siriją.
Vis dėlto Sirijos prezidentas nerodo jokių ženklų, kad rengtųsi trauktis ar švelninti konfrontaciją. Taigi kas yra B. al Assadas ir ką jis gali daryti toliau?
Aš esu Sirijos pilietis: gimiau Sirijoje, gyvenu čia ir mirsiu čia.
2000-aisiais B. al Assadui valdžią perėmus iš savo tėvo Hafezo Assado, buvo duotas modernios ir demokratiškos Sirijos pažadas. Savo inauguracijos jis teigė būsiantis kitoks lyderis nei jo tėvas.
„Aš bandysiu padaryti viską, kas geriausia, kad ateityje mūsų šalis būtų tokia, kokią viliasi matyti mūsų žmonės“, – žadėjo jis.
Kurį laiką B. al Assadas laikėsi savo pažado. Jo oficialiame tinklalapyje teigiama, kad B. al Assadas kūrė tris laisvosios prekybos zonas, davė leidimą veikti daugiau privačių laikraščių ir universitetų, kovojo su valdančiųjų korupcija bei neveiklumu. Jis taip pat ėmėsi socialinių ir ekonominių reformų.
Vis dėlto sakoma, kad dauguma B. al Assdo pažadų ir teliko tik pažadais. „Human Rights Watch“ B. al Assado 10-ies metų prezidentavimo laiką pavadino iššvaistytu: per tuos metus žiniasklaida liko valdžios kontrolėje, internetas buvo cenzūruojamas, o kalėjimai liko pilni politinių kalinių.
Kai 2011-aisiais į B. al Assadą nukrypo kritikos strėlės, jis susidūrė su protestais ir jėga. Tuomet konfliktas išvirto į brutalų pilietinį karą, per kurį sukilėliai kartais vis suduoda pavojingų smūgių valdžiai Damaske.
Nepaisant to, B. al Assadas ir jo vyriausybė nuolat sako, kad jų karinių pajėgų taikinys yra ginkluoti teroristai, finansuojami iš užsienio. Jis nerodo jokių ženklų, kad trauksis iš valdžios ir paliks Siriją.
Praėjusių metų lapkritį televizijai "Russia Today" jis tvirtino: „Aš esu Sirijos pilietis: gimiau Sirijoje, gyvenu čia ir mirsiu čia“.
Ilgainiui jo pasirodymai viešumoje tapo vis retesni. Vis dėlto liepos 24-ąją buvo sukurta prezidento „Instagram“ paskyra, formuojanti kitokį požiūrį apie B. al Assado gyvenimą: jis maitina alkanuosius, jį ir jo žmoną Asmą remia visuomenė. Apie karą liudija tik prezidento susitikimas su ginkluotųjų pajėgų atstovais, kurie kovoja su „teroristų grupėmis“.
Vašingtono instituto vyresnysis bendradarbis Andrew Tableris, besidomintis Artimųjų Rytų politika, apibūdina B. al Assadą kaip „apgaulės meistrą“: jo manipuliavimas žiniasklaida yra to dalis.
„Manau, kad režimas, kuris susideda iš B. al Assado ir jo žmonos Asmos, yra labai viliojantis. Tarsi klausiama jūsų, kaip tokie protingi žmonės galėtų sukurti tokį siaubingą režimą?, – sako A.Tableris.
„Ankstesni pavyzdžiai rodo, kad realybėje B. al Assadas daro mažiau nei kalba. Tačiau laikui bėgant jis gali nusitaikyti į JAV vertingus objektus“, teigė ekspertas, pridūręs, kad, jeigu Vakarai iš tiesų nuspręs atakuoti režimą, B. al Assado atsakas nėra aiškus.
Žiaurumo auka
Du buvę Sirijos režimo atstovai, dabar jo oponentai, CNN papasakojo apie B. al Assadą, kai šis buvo jaunesnis.
Buvęs šalies viceprezidentas Abdelis Halimas Khaddamis sakė, kad Basharas dažnai tapdavo vyresniojo brolio žiaurumo auka.
„Jo brolis Basilis terorizuodavo jį dar vaiką. Jo tėvas niekada neskyrė jam tiek dėmesio kaip Basiliui“, – pasakojo A.H.Khaddamis.
B. al Assado dėdė Rifaatas, kuris Siriją paliko 1984 m. po nepavykusio perversmo, taip pat šį tą papasakojo apie tuomet dar būsimą prezidentą.
„Jis yra priešingybė savo tėvui. Hafezas buvo lyderis, viso režimo galva, o Basharas niekada jam nė iš tolo neprilygo. Jis laikomas lyderiu, bet iš tiesų jis vykdo režimo valią“, – sakė Rifaatas.
Pats B. al Assadas teigė, kad reformos susvyravo dėl neramumų kaimyninėse šalyse – Libane ir Irake.
Tačiau A.H.Khaddamis, kuris viceprezidentu buvo tiek Basharo, tiek jo tėvo laikais, sako, kad Basharas yra žiaurus ir neryžtingas.
„Basharo problema yra tai, kad jis klausosi visų, visą neigia ir viską greitai pamiršta. Ryte su juo aptariate kokią nors problemą, tuomet pas jį ateina kitas žmogus ir jis jau pakeičia nuomonę“, – sako A.H Khaddamis.
„Basharas neturi nuoseklios ideologijos, savo nuomonę jis keičia atsižvelgdamas į savo ir režimo interesus“, – teigia buvęs viceprezidentas.
Režimas yra šeimos reikalas. B. al Assado jaunesnis brolis Maheras vadovauja elitinei kariuomenės divizijai, jis kaltinamas daugybe žmogaus teisių pažeidimų. Pusbrolis Rami Makhloufas yra turtingiausias žmogus Sirijoje.
Assadų šeima priklauso Sirijos alavitų mažumai ir, kaip teigia Basharo dėdė Rifaatas, nuolat nerimauja, kad bus nuversti.
„Neabejotina, kad alavitai, būdami mažuma, bijo galimų pasekmių. Baimės faktorius yra jų varomoji jėga“, – teigė jis.
„Ne mano karinės pajėgos“
B. al Assadas linkęs pabrėžti, kad ne jis vadovauja Sirijos karinėms pajėgoms. ABC reporterei Barbarai Walters 2011 m. jis teigė: „Tai nėra mano pajėgos. Tai - vyriausybinės pajėgos. Aš esu prezidentas, man nepriklauso šalis. Todėl tai nėra mano karinės pajėgos“.
Nejaugi B. al Assadas – ginkluotųjų pajėgų vadas – turi duoti įsakymą kariniams veiksmams? „Ne, ne ir dar kartą ne“, – sakė Basharas.
Anot jo, per toli nuėję kariuomenės atstovai sulaukė bausmės. Tuo metu buvęs viceprezidentas A.H.Khaddmis sakė esantis tikras, kad įsakymą panaudoti jėgą prieš protestuotojus 2011-aisiais davė būtent B. al Assadas.
