Strasbūre įsikūrusio teismo sprendimas priimtas išnagrinėjus 10 Lenkijos piliečių, palaikančių santykius su tos pačios lyties asmenimis, kurių prašymus susituokti valdžios institucijos atmetė, skundus.
Valdžios institucijos pareiškėjams nurodė, kad šalyje teisėtai susituokti gali tik vyras ir moteris.
Nacionaliniai teismai atmetė grupės pateiktus teisinius skundus dėl šio sprendimo, todėl jie kreipėsi į Europos teismą.
Pareiškėjai teigė, kad dėl to, jog jų santykiai nebuvo oficialiai pripažinti, jie patyrė nepatogumų mokesčių, socialinių teisių ir šeimos teisės srityse.
Savo sprendime EŽTT pritarė jų argumentams, teigdamas, kad valstybės narės privalo sukurti teisinę sistemą, kuri leistų tos pačios lyties asmenų poroms tinkamai įteisinti ir apsaugoti savo santykius.
Teismas teigė, kad tai nebūtinai turi būti tradicinė santuokos forma, o vyriausybė gali laisvai nustatyti tikslų teisinio režimo pobūdį, jei tik jis yra tinkamas.
EŽTT pažymėjo, kad šiuo metu Lenkijoje santuoka yra vienintelis teisinis būdas įforminti santykius.
Teismas pareiškė, kad atkreipė dėmesį į pranešimus apie vis labiau priešišką ir homofobišką Lenkijos valdančiosios partijos aukšto rango politikų požiūrį į seksualines mažumas.
Teismas nustatė, kad nėra pagrindo manyti, jog teisinio pripažinimo ir apsaugos suteikimas tos pačios lyties asmenų poroms, palaikančioms stabilius ir tvirtus santykius, savaime gali pakenkti kitoms šeimoms.
Vienas iš pareiškėjų Krzysztofas Alceris (Kšištofas Alceris) sakė, kad labai džiaugiasi teismo sprendimu.
„Tikiuosi, kad tai bus pirmas stiprus postūmis keistis ir siekti lygybės, – sakė jis naujienų agentūrai AFP. – Tikimės, kad pokyčiai įvyks, mums to reikia.“
Šiais metais teismas jau pripažino Rusiją, Rumuniją, Bulgariją ir Ukrainą padarius panašių pažeidimų.
EŽTT pavesta priimti sprendimus dėl Europos žmogaus teisių konvencijos, kurią ratifikavo 46 šalys, pažeidimų.