Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 07 27 /09:59

H.Clinton užsitikrino vietą istorijoje, tapusi pirmąja į prezidento postą iškelta kandidate moterimi

Hillary Clinton antradienį pateko į istoriją kaip pirmoji moteris, iškelta kurios nors didžiosios JAV partijos kandidate į prezidento postą, užsitikrinusi demokratų palaikymą per neramų partijos suvažiavimą Filadelfijoje.
Hillary Clinton
Hillary Clinton / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Buvusi pirmoji šalies ponia, senatorė ir valstybės sekretorė atliko įspūdingą žingsnį savo pastangose tapti pirmąja Amerikos prezidente, įveikusi savo partijos varžovą Bernie Sandersą.

Po audringo suvažiavimo atidarymo, per kurį tiek B.Sanderso, tiek H.Clinton šalininkai švilpdavo ir skanduodavo, džiaugsmingi šūksniai pasipylė, kai H.Clinton peržengė 2 382 ją palaikančių delegatų ribą, reikalingą jos nominavimui į prezidento postą, dėl kurio ji lapkritį varžysis su respublikonu Donaldu Trumpu.

„Istorija“, – ji parašė savo „Twitter“ paskyroje.

H.Clinton Demokratų partijos suvažiavimo delegatams taip pat pareiškė, kad jie „padarė didžiausią plyšį“ moterų teises varžančiose „stiklinėse lubose“, kai buvo iškelta pirmąja didelės partijos kandidate užimti Baltuosius rūmus.

„Jeigu esama mergaičių, kurios pasiliko žiūrėti suvažiavimo transliaciją iki vėlumos, noriu pasakyti, kad galiu tapti pirmąja moterimi prezidente, bet viena iš jūsų bus kita“, – sakė buvusi valstybės sekretorė.

Nors ši baigtis buvo praktiškai garantuota, valstijoms viena po kitoms skelbiant savo balsavimo rezultatus salėje buvo kilęs šurmulys.

Saujelė atkakliausių B.Sanderso šalininkų tūžo dėl savo kandidato pralaimėjimo, bet jų šūksnius nustelbė džiaugsmingai nusiteikę H.Clinton rėmėjai.

Saujelė atkakliausių B.Sanderso šalininkų tūžo dėl savo kandidato pralaimėjimo, bet jų šūksnius nustelbė džiaugsmingai nusiteikę H.Clinton rėmėjai. Kai kurie delegatai verkė ir stovėjo apsikabinę.

Kai buvo suskaičiuoti jį palaikantys delegatai, B.Sandersas įžengė į sceną, mėgindamas suvienyti partiją.

„Siūlau, kad Hillary Clinton būtų išrinkta Demokratų partijos nominante į Jungtinių Valstijų prezidento postą“, – paskelbė Vermonto senatorius, kurio žodžius palydėjo kurtinami šauksmai, o galiausiai delegatai choru ištarė „Taip!“

Delegatai iškėlė į viršų korteles, suformuodami arenoje raidę „H“.

„Tai istoriška. Dar nespėjau atsitokėti“, – naujienų agentūrai AFP trūkinėjančius balsu sakė senatorė Tammy Baldwin.

H.Clinton kandidatūrą oficialiai iškėlė Merilando senatorė Barbara Mikulski, ilgiausiai JAV Kongrese kada nors dirbusi moteris. Jos siūlymą patvirtino Džordžijai atstovaujantis Kongreso narys ir pilietinių teisių gynėjas Johnas Lewisas.

Dabar H.Clinton stovykla stengsis suvienyti nesutariančias partijos frakcijas.

Pirmadienį arenoje vyko kiršinantys protestai ir pagiežinga kova dėl nutekintų Demokratų nacionalinio komiteto elektroninių laiškų, parodžiusių, kad partijos vadovybė buvo nusistačiusi prieš B.Sandersą ir stengėsi trikdyti jo pirminių rinkimų kampaniją. Nusivylimas salėje pasireikšdavo kaskart, kai delegatai nušvilpdavo prelegentus, paminėjusius H.Clinton.

Dabar Hillary Clinton stovykla stengsis suvienyti nesutariančias partijos frakcijas.

Viceprezidentas Joe Bidenas, kuris sakys kalbą suvažiavime trečiadienį, kartu su prezidentu Baracku Obama, atmetė nuogąstavimus, kad partija nepakankamai vieningai palaiko H.Clinton.

„Turime pasielgti mandagiai ir leisti jiems kurį laiką būti nepatenkintiems. Viskas gerai“, – jis kalbėjo apie B.Sanderso šalininkus, antradienį eidamas per suvažiavimo areną.

Pats B.Sandersas ragino savo šalininkus palaikyti H.Clinton.

„Mano nuomone, lengva nušvilpti, bet bus sunkiau pažvelgti į veidus savo vaikams, kurie gyvens prezidentaujant Donaldui Trumpui“, – pabrėžė jis.

D.Trumpas, kaip jau tapo įprasta, užsipuolė H.Clinton sakydamas kalbą Šarlotės mieste Šiaurės Karolinoje, vadindamas ją „Sukčiuviene Hillary“ ir kaltindamas, kad naudodama privatų elektroninio pašto serverį tarnybos reikalams, kai dirbo valstybės sekretore, ji „sukėlė pavojų visam Amerikos nacionaliniam saugumui“.

Antradienį pasisakę suvažiavimo dalyviai neretai pabrėždavo, kad D.Trumpas yra politikos naujokas, o H.Clinton visą gyvenimą siekė įgyvendinti kai kurias savo politines vizijas.

Kelių afroamerikiečių, tapusių ginkluoto smurto arba policijos veiksmų aukomis, motinos išėjo į sceną pareikšti palaikymo H.Clinton, o delegatai skandavo „Juodųjų gyvybės svarbios“.

„Scanpix“/AP nuotr./Hillary Clinton gerbėja Filadelfijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Hillary Clinton gerbėja Filadelfijoje

Oratoriai taip pat kalbėjo apie H.Clinton ir D.Trumpo skirtingą požiūrį į moterų teises. Tarp jų buvo Cecile Richards, moterų sveikatos apsaugos organizacijos „Planned Parenthood“ vadovė.

„Moterys bus priežastis, kodėl jūs nebūsite išrinktas prezidentu“, – pareiškė C.Richards, turėdama omenyje D.Trumpą.

Billas Clintonas paragino palaikyti „tikrąją“ Hillary

Tuo metu buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas paragino amerikiečius atmesti dešimtmečius trunkantį politinį puolimą ir lapkritį išrinkti į Baltuosius rūmus „tikrąją“ H.Clinton, o ne respublikonų skleidžiamą „karikatūrinį“ jo žmonos įvaizdį.

„Po šimts, ji yra geriausias pokyčių šauklė, kokią esu sutikęs per savo gyvenimą“, – B.Clintonas sakė demokratų delegatams, kurie anksčiau antradienį pirmąkart per partijos istoriją paskyrė moterį kandidate į prezidento postą.

Billas Clintonas, pasakęs 45 min. trukusią kalbą, žymėjusia partijos nacionalinio suvažiavimo vidurį, sugebėjo sužavėti tūkstančius delegatų.

„Ši moteris niekada nesusitaikys su esama padėtimi bet kokioje srityje. Ji visada norės stumti kamuolį į priekį. Ji tiesiog tokia yra“, – pabrėžė jis.

B.Clintonas, pasakęs 45 min. trukusią kalbą, žymėjusia partijos nacionalinio suvažiavimo vidurį, sugebėjo sužavėti tūkstančius delegatų.

Jis nė karto nepaminėjo respublikonų kandidato D.Trumpo vardo, atmesdamas tos stovyklos išpuolius prieš H.Clinton kaip „išgalvotus“ ir „karikatūrinę alternatyvą“.

B.Clintonas sakė, kad abiejų tų jo žmonos įvaizdžių neįmanoma suderinti, nes „vienas yra tikras, o kitas – išgalvotas“.

„Jums tiesiog reikia atsirinkti, kuris yra kuris, mielieji amerikiečiai“, – sakė jis.

Nukreipdamas respublikonų atakas prieš juos pačius, H.Clintonas santūriai pripažino, kad jo žmona buvo bendros politinės atmosferos dalis ir kad ji ne visada stengdavosi išsiskirti bei nebuvo itin talentinga oratorė, palyginus su kitais politikais.

„Scanpix“/AP nuotr./Billas Clintonas suvažiavime Filadelfijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Billas Clintonas suvažiavime Filadelfijoje

„Ji čia buvo jau ilgą laiką. Tikrai buvo, – juokavo jis. – Ir ji tikrai verta kiekvienų tų metų, per kuriuos ji dėjo pastangas, kad žmonių gyvenimas pagerėtų.“

Dvi kadencijas prezidento poste dirbęs lyderis, kuriam dabar 69 metai, sakė, kad kai kuriems žmonėms pokyčiai, kylantys iš apačios į viršų, gali atrodyti „nuobodūs“.

„Tokios kalbos – smagus užsiėmimas, bet imtis tikrų darbų – sunku“, – pažymėjo jis.

Respublikonai, kurių nacionalinis suvažiavimas vyko Klivlande praeitą savaitę, ragino pasiųsti H.Clinton į kalėjimą, kaltindami, kad ji netinkamai tvarkė įslaptintą informaciją, vykdė netikusią užsienio politiką ir prastūminėjo į svarbius postus saviškius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius