-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Italijos premjeras ruošiasi pasakyti kalbą, galinčią sukelti politinės krizės atomazgą

Italijos politinė krizė antradienį pasiekė kritinį tašką, pasigirdus kalboms apie galimą ministro pirmininko Giuseppe Conte atsistatydinimą, kai kraštutinių dešiniųjų pažiūrų vidaus reikalų ministras Matteo Salvini atšaukė savo palaikymą koalicinei vyriausybei.
Italijos premjeras Giuseppe Conte
Italijos premjeras Giuseppe Conte / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

G.Conte 15 val. vietos (16 val. Lietuvos) laiku turėtų pasakyti kalbą Senate, praėjus daugiau nei savaitei po M.Salvini drastiško sprendimo rugpjūčio 8 dieną nutraukti paramą aljansui. Šis žingsnis sukėlė politinę krizę trečioje pagal dydį euro zonos ekonomikoje.

Prieš imigrantus nusiteikusi M.Salvini partija „Lyga“, pastaraisiais mėnesiais daug besiginčijanti su koalicijos partneriu Penkių žvaigždučių judėjimu (M5S) dėl įvairių politikos priemonių, pirmauja visuomenės nuomonės apklausose.

M.Salvini, kuris taip pat yra vicepremjeras, tikisi išprovokuoti pirmalaikius rinkimus. Apklausos rodo, jog pergalė juose galėtų atitekti „Lygai“ ir jos dešiniosioms sąjungininkėms.

G.Conte savo kalboje veikiausiai kritikuos M.Salvini elgesį, tačiau neaišku, ar premjeras iš karto paskelbs apie savo atsistatydinimą, ar palauks balsavimo dėl pasitikėjimo jo vyriausybe rezultatų.

Tikėtinas 14 mėnesių valdžiusios vyriausybės žlugimas atvertų kelią prezidentui Sergio Mattarella pradėti konsultacijas su politinėmis partijomis, apsvarstant virtinę kitų galimybių.

Tarp jų yra pirmalaikiai rinkimai, naujos koalicinės vyriausybės formavimas be naujų rinkimų ir, nors ir mažai tikėtinas, tolesnis dabartinės vyriausybės darbas.

„Koks tikslas turėti vyriausybę, kai visi yra „prieš Salvini“? Vyriausybė turi būti stipri ir galinti veikti“, – pareiškė M.Salvini radijui „Radio 24“ prieš G. Conte pasisakymą Senate.

Smarkiai įsiskolinusi šalis

Politinė krizė sukėlė susirūpinimą dėl Italijos ekonomikos, kurios valstybės skola sudaro 132 procentus bendrojo vidaus produkto ir yra antra didžiausia euro zonoje po Graikijos.

Nuo tada, kai 2018 metų birželio mėnesį buvo suformuota dabartinė vyriausybė, nežinomybė dėl koalicijos tvarumo kainavo šaliai papildomus 5 mlrd. eurų palūkanų, pirmadienį paskelbė dienraštis „Il Sole 24 Ore“.

M.Salvini tikisi, kad trejais metais anksčiau surengti pirmalaikiai rinkimai vyks spalio mėnesį, o po jų jis galės tapti naujuoju premjeru.

Visuomenės apklausų rezultatai rodo, jog „Lyga“ galėtų formuoti koaliciją su mažesne kraštutine dešiniąją partija „Italijos broliai“ („Fratelli d'Italia“) ir, galbūt, Silvio Berlusconi centro dešiniųjų partija „Forza Italia“.

Tačiau „Lygos“ lyderio varžovų siekis užmiršti senus nesutarimus ir sudaryti naują aljansą gali sužlugdyti šį M.Salvini planą – kalbama ir apie M5S bei opozicinės Demokratų partijos koalicijos galimybę.

Nors tarp „Lygos“ ir M5S tvyro nesantaika, pastarosios reitingai yra gana prasti, todėl ji norėtų išvengti pirmalaikių rinkimų.

Demokratų ir M5S koalicija galėtų sugriauti M.Salvini planus. Jis ne tik netaptų vieninteliu lyderiu, bet dar netektų vietos vyriausybėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius