Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Krymo gyventojai nerimauja dėl ateities po Rusijos įvykdytos okupacijos ir artėjančios aneksijos

Krymo gyventojams pirmadienį išaušo rytas, žadantis neaiškią ateitį po neteisėto referendumo, kuriame buvo nubalsuota už prisijungimą prie Rusijos – šis procesas gali lemti ištisus mėnesius ekonominės sumaišties ir teisinio vakuumo.
Prorusiškas protestas
Prorusiškas protestas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Sekmadienį nutilus Rusijos himnui Krymo gatvėse, kuriose buvo susirinkę tūkstančiai žmonių, vietos gyventojai pradeda blaiviau galvoti apie balsavimo, kuris pavers jų regioną neaiškaus statuso teritorija, padarinius.

Krymas, kurio suverenumo nepripažįsta tarptautinė bendruomenė, išskyrus Rusiją, dabar turėtų pereiti prie tiesioginio Rusijos valdymo, tačiau niekas tiksliai nežino, kaip ir kada tai įvyks.

„Mėgstu laikytis savo įpročių, dienotvarkės. Tai mane šiek tiek baugina... Pažiūrėsime“, – sakė 70-metė Ana Ivanovna, balsavusi už atsiskyrimą nuo Ukrainos ir prisijungimą prie Rusijos.

Bankus, ypač Ukrainos nacionalinių bankų skyrius, kurie gali būti greitai uždaryti, užplūdo santaupas norintys atsiimti klientai. 

Promaskvietiškas Krymo lyderis Sergejus Aksionovas ne kartą tikino gyventojus, kad perėjimas prie Rusijos valdymo bus paprastas. Jis numato jau nuo šios savaitės leisti maždaug šešis mėnesius naudoti Rusijos rublį kartu su Ukrainos grivina.

Tačiau Krymo gyventojai nėra dėl to tikri – pastaruoju metu bankus, ypač Ukrainos nacionalinių bankų skyrius, kurie gali būti greitai uždaryti, užplūdo santaupas norintys atsiimti klientai. 

Krymas gauna iš Ukrainos elektrą, šildymą ir vandenį, todėl esminės paslaugos taip pat gali sutrikti, jeigu Kijevas padarys logiškas išvadas iš Krymo savarankiško apsisprendimo ir nutrauks tiekimą.

Bet kuriuo atveju, galutinis sprendimas priklausys nuo Maskvos, kurios parlamentas dar nėra priėmęs įstatymo dėl užsienio šalių teritorijų prijungimo prie Rusijos.

„Apimti emocijų“

Atsiskyręs nuo Ukrainos, bet dar oficialiai neprisijungęs prie Rusijos, Krymas faktiškai veiks kaip nepriklausomas darinys, o A.Aksionovas sakė, kad regiono ekonomika šį laikotarpį lengvai atlaikys – padedant Maskvai.

Kitas svarbus klausimas – kokia ateitis laukia Ukrainos karinių bazių ir regione gyvenančių tūkstančių ukrainiečių kariškių. Tuo tarpu vietos totoriai, sudarantys apie 12 proc. maždaug iš 2 mln. Krymo gyventojų, baiminasi dėl savo saugumo.

Ši musulmoniška bendruomenė, vartojanti tiurkų grupės kalbą, iki šiol gerai prisimena masinius totorių trėmimus, kuriuos Sovietų Sąjunga vykdė praeito amžiaus 5-ame dešimtmetyje.

Mes buvome pradėję stotis ant kojų, nors niekas mums nepadėjo

„Esu apimtas emocijų. Maniau, kad kitos šalys mus palaikys. Man liūdna dėl to, kas vyksta dabar, – sakė 28 metų totorius, pavarde Seitchalinas. – Mes buvome pradėję stotis ant kojų, nors niekas mums nepadėjo.“

Net karščiausi susijungimo su Rusija šalininkai pripažįsta, kad tolesnis Krymo kelias neaiškus, o A.Aksionovas sakė, kad oficialus atsiskyrimas gali užtrukti iki vienerių metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius