-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 05 11 /12:55

Maskva: Rusija ketina iki gegužės pabaigos pasitraukti iš „Atviro dangaus“ sutarties

Maskva iki šio mėnesio pabaigos ketina pasitraukti iš „Atviro dangaus“ sutarties, leidusios Rusijai ir JAV iš oro apžiūrėti viena kitos šalies karinius objektus, antradienį pranešė vienas aukšto rango rusų parlamentaras.
Leonidas Sluckis
Leonidas Sluckis / „Scanpix“ nuotr.

„Tarptautinių reikalų komitetas siūlys Valstybės Dūmai kuo greičiau, galbūt jau kitą savaitę, denonsuoti „Atviro dangaus“ sutartį“, – antradienį žurnalistams sakė Komiteto pirmininkas Leonidas Sluckis.

„Visos pasitraukimo iš procedūros turi būti baigtos iki gegužės pabaigos, čia mes tikrai nedelsime“, – pridūrė jis.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pasiūlė Valstybės Dūmai svarstyti galimybę denonsuoti šį paktą, kurio nuo lapkričio nebesilaiko Vašingtonas.

Apie tokius planus Maskva pirmąkart paskelbė sausio viduryje, o savo sprendimą paaiškino „pažangos trūkumu“ įgyvendinant sutartį po Jungtinių Valstijų pasitraukimo.

2002 metais įsigaliojusi „Atviro dangaus“ sutartis leidžiančia daugiau nei 30 valstybių stebėjimo tikslais vykdyti neginkluotų orlaivių skrydžius virš viena kitos teritorijos.

L.Sluckis nurodė, kad „padėtis dėl „Atviro dangaus“ sutarties yra tokia, kad nėra jokių abejonių, kad parlamentas besąlygiškai palaikys Rusijos prezidento siūlymą dėl jo denonsavimo“.

Deputato teigimu, „Rusijai tai taps priverstiniu sprendimu, atsižvelgiant į vienašališką JAV pasitraukimą iš sutarties ir Europos partnerių teisinių garantijų, kad „Atviro dangaus“ misijų skrydžių virš Rusijos teritorijos duomenys nebus teikiami amerikiečiams, nebuvimą“.

„Ne kartą perspėjome apie savo poziciją. Labai gaila, kad dėl kolektyvinių Vakarų kaltės naikinami pasitikėjimo ir skaidrumo likučiai tokiu svarbiu klausimu kaip tarptautinis saugumas“, – sakė L.Sluckis.

Vyriausybės duomenų bazėje antradienį atsirado V.Putino pateiktas įstatymo projektas dėl pasitraukimo iš susitarimo.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

Prie šio teisės akto pridedamame rašte teigiama, kad sutartis padėjo „reikšmingai sustiprinti pasitikėjimą gynybos srityje“, priduriant, kad JAV pasitraukimas „suardė [signatarių] interesų pusiausvyrą“.

„Buvo padaryta rimtos žalos kalbant apie sutarties laikymąsi ir jos vaidmenį stiprinant pasitikėjimą bei skaidrumą“, – nurodoma rašte, pabrėžiant, jog Rusijos nacionaliniam saugumui iškilo pavojus.

Šis paktas buvo pasirašytas 1992 metais, netrukus po Sovietų Sąjungos iširimo, ir įsigaliojo 2002-aisiais.

Tarp dokumentą ratifikavusių šalių yra dauguma Europos valstybių, Rusija ir Kanada.

Vašingtonas ir Maskva ilgą laiką kaltino vienas kitą susitarimo pažeidimais, o tuometis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pernai lapkritį oficialiai išvedė savo šalį iš sutarties.

Paktas taip pat leidžia signatarėms pareikalauti pasidalinti nuotraukų, padarytų kitų šalių per stebėjimo skrydžius, kopijomis.

Stebima šalis įspėjama prieš 72 val. iki skrydžio, o likus parai iki jo pradžios dalinamasi ir skrydžio trajektorija, kurią ši valstybė gali siūlyti keisti.

„Atviro dangaus“ sutartis yra vienas iš kelių svarbių paktų, iš kurių D.Trumpas išvedė JAV.

Amerikiečių vyriausybė taip pat pasitraukė iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties su Rusija, o tas žingsnis dar labiau paaštrino Maskvos ir Vašingtono santykius, kurie šiuo metu yra labiausiai įtempti nuo Šaltojo karo pabaigos.

Vasarį D.Trumpo įpėdinis Joe Bidenas penkeriems metams pratęsė naująją START branduolinę sutartį – paskutinį tebegaliojantį ginklų kontrolės paktą tarp buvusių Šaltojo karo varžovių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius