-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Obama ragina dešiniuosius nežaisti politikos branduolinės sutarties klausimu

JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį užsipuolė respublikonų senatorius, trukdančius ratifikuoti sutartį su Rusija dėl branduolinės ginkluotės mažinimo, ir teigė, kad jie atsisako Ronaldo Reagano diplomatijos branduoliniais klausimais pamokos "Pasitikėk, bet tikrink".
Barackas Obama
Barackas Obama / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tuo tarpu Senato respublikonų lyderis apkaltino savo kolegas demokratus švaistant paskutines šios Kongreso sesijos savaites klausimams nuo gėjų armijoje iki aplinkosaugos nuostatų.

Senatorius Mitchas McConnellas (Mičas Makonelas) nepaminėjo B.Obamos raginimų ratifikuoti naująją sutartį su Rusija START, bet sakė, kad pagrindinis prioritetas turi būti nuo George'o W.Busho laikų likusio ir baigiančio galioti mokesčių sumažinimo pratęsimas.

Pačiose Jungtinėse Valstijose didėjant politinei aklavietei ir respublikonams po rinkimų rengiantis kitais metais perimti Atstovų Rūmų kontrolę, B.Obama NATO viršūnių susitikime Portugalijoje darydamas savo savaitinį pranešimą radijui ir internetui didžiausią dėmesį skyrė tarptautiniams klausimams.

Savo pastangas branduolinėje srityje vadindamas penkių administracijų tęstinės diplomatijos dalimi, B.Obama sakė, kad ši sutartis, pagal kurią leidžiamas JAV ir Rusijos tolimojo nuotolio branduolinių kovinių galvučių skaičius būtų sumažintas trečdaliu, yra „esminė Amerikos nacionaliniam saugumui“.

Prezidentas kruopščiai suminėjo garsius buvusių administracijų respublikonus, kurie rėmė šią sutartį, tarp jų – buvusius valstybės sekretorius Coliną Powellą, George'ą Shultzą, Jimą Bakerį ir Henry Kissingerį. B.Obama paminėjo ir respublikonų senatoriaus Dicko Lugaro paramą, bet užsiminė, kad kiti respublikonų senatoriai žaidžia politiką su nacionaliniu saugumu.

„Kai kas nepateikia jokių argumentų prieš šią sutartį – jie tiesiog prašo daugiau laiko, – sakė B.Obama. – Jei Senatas nesiims veikti šiais metais – po šešių mėnesių, 18 svarstymų ir beveik tūkstančio atsakytų klausimų – jis sausio mėnesį turės pradėti nuo pradžios“.

Sutarčiai ratifikuoti reikia dviejų trečdalių – 67 senatorių – paramos. Dabartinės sudėties Senate B.Obamai reikia mažiausiai devynių respublikonų senatorių paramos.

Jei sutartis nebus ratifikuota, Rusija gali būti ne taip linkusi bendradarbiauti įvedant griežtas sankcijas Iranui, apsaugant branduolines medžiagas nuo teroristų ar padedant Amerikai aprūpinti karius Afganistane, pažymėjo B.Obama.

Pasak jo, jei nebus susitarimo su Rusija, nebus ir galimybių JAV inspektoriams stebėti vieną didžiausių pasaulyje branduolinių arsenalų.

„Tie, kurie blokuos šią sutartį, laužo prezidento Reagano taisyklę – jie nori pasitikėti, bet ne tikrinti“, – sakė B.Obama.

Per NATO viršūnių susitikimą Lietuvos, Latvijos, Danijos, Vengrijos, Norvegijos ir Bulgarijos pareigūnai šeštadienį žurnalistams sakė, kad jei ši sutartis nebus ratifikuota, Europos saugumui iškils pavojus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius