2025-06-26 21:08 Atnaujinta 2025-06-27 08:34

Kim Jong Unas atidarė prabangų paplūdimio kurortą – tik jis turi vieną rimtą trūkumą

Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida (KCNA) skelbia, kad šalyje ketinama atidaryti paplūdimio kurortą, kurio pagalba autoritarinis šalies vadovas Kim Jong Unas tikisi užsukti turizmo pramonę uždaroje komunistinėje valstybėje.
Šiaurės Korėjos kurortinis kompleksas „Wonsan-Kalma“
Šiaurės Korėjos kurortinis kompleksas „Wonsan-Kalma“ / KCNA nuotr.

Šiaurės Korėjos Vonsano Kalma kompleksas rytinėje izoliuotos valstybės pakrantėje vidaus turistams duris atvers liepos 1-ąją, beveik šešeriais metais vėliau nuo iš pradžių numatytos datos.

Anot vakarietiškos žiniasklaidos, planuoti kelionės ten kol kas neverta – nežinia, kada kurortas atsidarys užsieniečiams.

Valstybinė žiniasklaida giriasi, jog kurortas gali priimti iki 20 tūkst. lankytojų, užima 4 kilometrų pakrantės ruožą ir yra nusėtas viešbučiais, restoranais, prekybos centrais ir vandens parku, nors šios informacijos patvirtinti neįmanoma.

KCNA nuotr./Šiaurės Korėjos kurortinis kompleksas „Wonsan-Kalma“
KCNA nuotr./Šiaurės Korėjos kurortinis kompleksas „Wonsan-Kalma“

Pranešama, kad greta nedidelių biudžetinių pastatų stovi VIP kotedžai ir viešbučiai su baltais fortepijonais vestibiulyje, baseinais ir tvenkiniais.

Pats Kim Jong Unas užaugo apsuptas prabangos Vonsane, kur dauguma šalies elito atsipalaiduoja savo privačiose vilose.

Kurorto trūkumas - netoliese esantis raketų bandymų poligonas, kuriame anksčiau buvo bandomi ginklai. Kim Jong Unas tikisi, kad kurorto atidarymas yra žingsnis į regiono transformaciją dėl su juo siejamos praeities.

Ilgus dešimtmečius baudžiama negailestingomis sankcijomis dėl savo branduolinės programos, Šiaurės Korėja yra viena iš skurdžiausių pasaulio valstybių. Dauguma jos resursų suplaukia į kariuomenę ar tuščiagarbiškus monumentus Pchenjane, šlovinančius Kimų dinastiją, valdančią šalį nuo pat 1948-ųjų.

Dalis stebėtojų teigia, jog Pchenjanui tai lengvas būdas užsidirbti – į šalį vis dėlto įleidžiami užsienio turistai, tačiau dažniausiai tai būna iš ilgalaikius gerus santykius puoselėjusių Rusijos ar Kinijos valstybių.

KCNA nuotr./Kim Jong Unas
KCNA nuotr./Kim Jong Unas

„Aš tikėjausi, kad tai galėtų būti ženklas apie platesnį tarptautinio turizmo atlaisvinimą, tačiau, deja, šiuo metu taip neatrodo“, – teigė „Young Pioneer Tours“ turizmo bendrovės bendrasavininkas Rowanas Beardas.

Užsienio turizmas nukentėjo koronaviruso pandemijos metu – šalis uždarė sienas 2020-ųjų pradžioje ir ribojimų neatlaisvino iki 2023-iųjų vidurio, o Rusijos turistus įsileido tik po metų.

Daugiau Vakarų lankytojų įsileista vasarį, kai šalį ėmė lankyti keliautojai iš Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos ir Australijos. Turizmas vėl nutrauktas po kelių savaičių, tačiau paaiškinimų tam neduota.

Kai kurios agentūros skeptiškai žiūri į naująjį kurortą. R.Beardas teigė, jog „mažai tikėtina, kad tai bus traukos taškas Vakarų turistams“.

„Svarbiausios vietovės kaip Pchenjanas, demilitarizuota zona bei kitos burtalistinės ar komunistinės lankytinos vietovės ir toliau bus pagrindiniai traukos objektai tarptautiniams turistams kai atlaisvės turizmo apribojimai“, – tvirtino jis.

„Įdomu patirti kažką tiek svetimo, kaip papludimio kurortas, kuris suformuotas unikaliame Šiaurės Korėjos kultūros kontekste“, – teigė R.Beardas.

Pasak Šiaurės Korėjos žiniasklaidos, Vonsano statybos yra „didis, pozityvus visos šalies įvykis“ ir pavadino jį įžanga į naują turizmo erą.

KCNA nuotr./Šiaurės Korėjos kurortas „Wonsan Kalma“
KCNA nuotr./Šiaurės Korėjos kurortas „Wonsan Kalma“

Kompleksas turėjo atsidaryti 2019-ųjų spalį, tačiau prieš pat pandemiją susidurta su atidėliojimu dėl statybų.

Pats Kim Jong Unas dalyvavo atidarymo ceremonijoje birželio 24 dieną. Jį lydėjo dukra Kim Ju Ae, žmona Ri Sol Ju bei Rusijos ambasadorius Aleksandras Matsegora su ambasados darbuotojais.

Kai kurie mano, kad kurortas bus atviras tik Rusijos turistams, kurie šiuo metu yra vieninteliai į dalį valstybės vietovių įleidžiami užsieniečiai – kurortas atidaromas tokiu metu, kai Maskvos ir Pchenjano santykiai stiprėja Vakarų sankcijų akivaizdoje.

Šiaurės Korėja yra pasiuntusi savo karinių dalinių padėti Rusijai invazijoje į Ukraina. Neseniai abi šalys taip pat paleido ir tiesioginį keleivinį traukinį tarp abiejų šalių sostinių.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą