Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2021 08 15 /2021 08 16

Afganistano prezidentas A.Ghani paliko šalį, talibai užėmė jo rūmus

Talibams sekmadienį įžengus į Afganistano sostinės priemiesčius, kovotojų atstovas pareiškė, kad jie laukia „taikaus Kabulo miesto perdavimo“. Talibano kovotojai pažadėjo neimti Afganistano sostinės jėga, tačiau tvyrant nežinomybei panikos apimti darbuotojai ėmė bėgti iš vyriausybės įstaigų, dezertyravo policininkai ir kariai. Prezidentas Ashrafas Ghani, paliko šalį, o jo rūmus ir patį Kabulą užėmė talibai.
Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Masinė evakuacija

01:32

Jungtinės Valstijos pradėjo perkėlinėti savo piliečius ir darbuotojus afganistaniečius į Kabulo oro uostą, padedant tūkstančiams amerikiečių karių, dislokuotų sostinėje evakuacijai organizuoti.

Vienas JAV gynybos pareigūnas sakė, kad šimtai ambasados darbuotojų jau evakuoti iš Afganistano ir kad oro uostas tebėra atviras komerciniams skrydžiams.

JAV ambasada nurodė, kad buvo „pranešimų, jog oro uostas apšaudomas“, bet kol kas ši informacija nepatvirtinta.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sakė, kad Vakarų aljansas stengiasi užtikrinti, jog oro uostas liktų atviras, siekiant „pagelbėti evakuacijas ir jas koordinuoti“. Oro uostą užplūdo užsieniečiai ir Afganistano piliečiai, mėginantys palikti šalį.

Tačiau JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas savo ruožtu atmetė šios padėties lyginimus su chaotišku amerikiečių pasitraukimu iš Saigono 1975 metais.

„Esminis faktas: prieš 20 metų įžengėme į Afganistaną, turėdami galvoje vieną misiją, – sekmadienį sakė jis. – Tai yra susidoroti su žmonėmis, atakavusius mus per Rugsėjo 11-ąją. Ši misija buvo sėkminga.“

Daugiau JAV karių

Kovotojų puolimo mastas ir sparta pribloškė afganistaniečius ir JAV vadovaujamą aljansą, per pastaruosius du dešimtmečius skyrusį šiai šaliai milijardus dolerių.

Prezidentas J. Bidenas nurodė pasiųsti į Kabulą dar tūkstantį JAV karių, kad jie padėtų užtikrinti ambasados darbuotojų ir tūkstančių afganistaniečių, bendradarbiavusių su amerikiečių pajėgomis ir dabar bijančių Talibano keršto, saugią evakuaciją.

Pastarosiomis dienomis į Afganistano sostinę buvo pasiųsta 3000 amerikiečių karių.

Izoliuoti

A.Ghani vyriausybė sekmadienį buvo visiškai izoliuota, kovotojams užėmus nuo Talibano atkakliai besigynusį šiaurinį miestą Mazari Šarifą ir rytinį Džalalabado miestą.

Kaip ir daugumoje kitų užimtų miestų, kovotojai perėmė kontrolę, kai vyriausybės pajėgos atsitraukė arba pasidavė.

Talibaną remiančių grupių paskyrose socialiniuose tinkluose paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti gerai ginkluoti kovotojai daugelyje šalies miestų, mojuojantys savo baltomis vėliavomis ir sveikinantys vietos gyventojus.

Kabule daugelis gyventojų jau buvo susitaikę su mintimi, kad talibai sugrįš į valdžią.

„Mano vienintelis noras – kad jų sugrįžimas atvestų prie taikos. Tik šito tenorime“, – sakė Kabulo krautuvininkas Tariqas Nezami.

Dešimtys tūkstančių kitų žmonių pastarosiomis savaitėmis pasitraukė į Kabulą ieškodami prieglobsčio. Dabar daugelis jų kalbėjo apie neišvengiamybę ir savo baimę.

„Nerimauju, kad čia kils didelės kautynės, – AFP sakė vienas gydytojas, pageidavęs neviešinti jo vardo ir atvykęs į sostinę iš Kundūzo su 35 šeimos nariais.

„Verčiau grįžčiau namo, kur, kaip žinau, kautynės baigėsi“, – kalbėjo jis.

Jokių pranešimų apie pasipriešinimą

23:46

Neišvengiamas kovotojų įsigalėjimas sukėlė baimę ir paniką tarp Kabulo gyventojų, nuogąstaujančių, kad islamistai vėl įves brutalų šariato režimą, panašų į gyvavusį per jų ankstesnį valdymą 1996–2001 metais.

Vienas islamistų kovotojų atstovas patvirtino, kad talibai į Kabulą įžengė „užtikrinti saugumo“. Trys aukšto rango talibų šaltiniai sakė naujienų agentūrai AFP, kad sukilėliai užėmė prezidentūrą ir surengė pasitarimą dėl saugumo sostinėje.

Prezidento rūmuose besilankantys kovotojai sakė besijaučiantys „pergalingai“, matyti televizijos „al Jazeera“ paskelbtame vaizdo įraše.

Pasak mieste esančių Vakarų šalių žurnalistų, Afganistano kariuomenė ir policija nemėgina kontroliuoti padėties sostinėje ir paliko savo postus.

Gatvėse matėsi paliktos kariškių ir policininkų transporto priemonės ir vyriausybės tarnybų automobiliai. Buvo pranešta apie masinius karių dezertyravimo atvejus. Apie kokį nors ginkluotą pasipriešinimą pranešimų nebuvo.

Afganistano prezidentas teigia išvykęs iš šalies, kad „užkirstų kelią kraujo praliejimui“

22:09 Atnaujinta 22:28

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani sekmadienį paskelbė, kad iš savo šalies pasitraukė siekdamas „užkirsti kelią kraujo liejimui“, Talibano kovotojams įžengus į sostinę ir baigiant iškovoti galutinę pergalę per žaibišką puolimą.

Kaip pranešama, Talibano kovotojai jau įžengė į sostinę. Trys aukšto rango talibų šaltiniai sakė naujienų agentūrai AFP, kad sukilėliai užėmė prezidentūrą ir surengė pasitarimą dėl saugumo sostinėje.

A.Ghani sakė tikįs, kad „nesuskaičiuojama daugybė patriotų būtų nukankinti, o Kabulo miestas būtų sunaikintas“, jeigu jis būtų pasilikęs.

„Talibanas laimėjo... ir dabar yra atsakingas už jų tėvynainių garbę, turtą ir išlikimą“, – sakoma per „Facebook“ paskelbtame pabėgusio lyderio pranešime.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ashrafas Ghani
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ashrafas Ghani

„Dabar jų laukia naujas istorinis išbandymas. Arba jie išsaugos Afganistano vardą ir garbę, arba suteiks pirmumą kitoms vietoms ir tinklams“, – pridūrė A.Ghani.

Jis neatskleidė, kur yra išvykęs, bet pagrindinė Afganistano žiniasklaidos grupė „Tolo News“ pranešė, kad prezidentas pasitraukė į Tadžikistaną.

"The New York Times" skelbia, kad A.Ghani kartu su žmona Rula Ghani ir dviem padėjėjais išskrido į Uzbekistaną.

Kabulo vyriausybės deryboms su Talibanu vadovavęs Abdullah Abdullah anksčiau apkaltino A.Ghani, kad šis „palieka žmones likimo valiai“.

Talibanas pranešė įžengęs į virtinę Kabulo rajonų, kad „užtikrintų saugumą“

20:58

Talibanas sekmadienį pranešė, kad judėjimo kovotojai įžengė į virtinę Afganistano sostinės Kabulo rajonų, o šaltinių teigimu, jie taip pat perėmė prezidento rūmų kontrolę, praėjus kelioms valandoms, kai prezidentas Ashrafas Ghani paliko šalį.

„Afganistano islamo emyrato kariniai daliniai įžengė į Kabulo miestą, kad užtikrintų saugumą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Talibano atstovas spaudai Zabihullah Mujahidas ir pridūrė, kad „daliniai juda į priekį kaip įprasta“.

Trys aukštesnio rango Talibano šaltiniai taip pat teigė naujienų agentūrai AFP, kad kovotojai perėmė prezidento rūmų kontrolę.

„Talibano (kovotojai) įžengė į prezidento rūmus“, – naujienų agentūrai AFP teigė vienas aukšto rango Talibano vadas.

„Modžahedai įžengė į prezidento rūmus ir perėmė jų kontrolę“, – pareiškė kitas vadas ir pridūrė, kad rūmuose vyksta susitikimas saugumo sostinėje klausimu.

Kanada laikinai uždarė ambasadą Kabule

19:30

Kanada laikinai uždarė savo ambasadą Kabule ir evakavo jos darbuotojus, Talibano kovotojams apsupus sostinę Kabulą, sekmadienį paskelbė Kanados užsienio reikalų ministerija.

Ministerijos pranešime teigiama, kad ambasados darbuotojai jau pakeliui į Kanadą.

Ministerija pridūrė, kad ambasada vėl atsidarys, kai sąlygos bus pakankamai saugios atnaujinti įprastą veiklą.

Išvedus daugumą JAV karių ir Talibanui stulbinančiu greičiu užėmus didžiąją šalies dalį, judėjimo kovotojai yra pasirengę užimti ir sostinę Kabulą.

Kanados vyriausybė penktadienį paskelbė, kad yra pasirengusi priimti iki 20 tūkstančių „rizikos grupei“ priklausančių afganistaniečių pabėgėlių, kuriems Afganistane grėstų pavojus, jeigu Talibanas užgrobtų valdžią.

A.Blinkenas: JAV pasiekė savo pagrindinį tikslą Afganistane

18:24

Jungtinės Valstijos pasiekė pagrindinį savo karinės operacijos Afganistane tikslą – neutralizavo 2001 m. rugsėjo 11-osios teroro aktų organizatorių keltą grėsmę, sekmadienį pareiškė valstybės sekretorius Antony Blinkenas, Talibano kovotojams apsupus Kabulą.

„Prieš 20 metų atvykome į Afganistaną, užsibrėžę svarbiausią tikslą – susidoroti su žmonėmis, kurie mus užpuolė [2001 metų] rugsėjo 11 dieną. Ta misija buvo sėkminga“, – interviu televizijai CNN pabrėžė amerikiečių diplomatijos vadovas.

A.Blinkenas taip pat nesureikšmino JAV pasitraukimo iš Afganistano palyginimo su chaotiška Vietnamo karo pabaiga. Sekretorius pažymėjo, kad Vašingtonas nebemato prasmės tęsti karinę misiją Vidurio Azijos valstybėje.

„Iš mūsų strateginių varžovų pasaulyje perspektyvos, nėra nieko, ko jie labiau norėtų, negu matyti mus Afganistane dar penkis, 10, 20 metų“, – teigė jis.

Vis tik A.Blinkenas pripažino, jog, nepaisant didžiulio finansavimo ir savo parengties afganų kariai nesugebėjo apginti tėvynės. Pasak valstybės sekretoriaus, talibų antpuolis Afganistane vyko greičiau nei buvo spėjama.

Jis taip pat pagrasino islamistų judėjimui griežtu atsaku, jeigu jo kovotojai trukdys amerikiečių personalo evakuacijai. A.Blinkenas patikslino, kad Vašingtonas nieko neprašė iš Talibano evakuacijos klausimu.

Anksčiau laikraštis „The New York Times“ pranešė, kad JAV specialusis pasiuntinys Afganistane Zalmay Khalilzadas paragino talibus neįžengti į Kabulą, kol iš miesto evakuojami Amerikos piliečiai ir kiti asmenys.

Talibai skelbia užėmę Bagramo oro bazę ir kalėjimą

18:22

Talibanas paskelbė, kad užėmė Afganistano Bagramo oro bazę ir kalėjimą, sekmadienį informavo britų transliuotojas BBC.

Šią bazę, esančią keliasdešimties km atstumu nuo Kabulo, daugelį metų aktyviai naudojo JAV kariuomenė: vienu metu Bagrame galėjo būti iki 10 tūkstančių karių.

Maždaug prieš mėnesį ji buvo perduota Afganistano kariuomenei.

Taip pat talibai perėmė netoli tos bazės esančio kalėjimo kontrolę ir išlaisvino iš ten savo šalininkus. Pasak BBC, tame kalėjime buvo apie 5 tūkst. Talibano šalininkų.

Afganistano prezidentas A.Ghani paliko šalį, patvirtino Kabulas

17:39

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani sekmadienį paliko šalį, Talibano kovotojams apsupus sostinę Kabulą po stulbinančio vyriausybės pajėgų sutriuškinimo.

„Buvęs Afganistano prezidentas paliko valstybę“, – „Facebook“ vaizdo įraše patvirtino taikos procesui vadovaujantis Abdullah Abdullah.

Rusijos ambasada Kabule: A.Ghani pabėgo iš prezidento rūmų

17:20

Maskvos duomenimis, Afganistano prezidentas A.Ghani pabėgo iš savo rūmų sostinėje, sekmadienį naujienų agentūrai „Interfax“ pranešė Rusijos ambasados Kabule atstovas Nikita Iščenka, Talibano kovotojams apsupus miestą.

„Kiek mums žinoma, jis pabėgo iš prezidento rūmų“, – sakė pareigūnas, atsakydamas į klausimą, ar Maskva gali patvirtinti, kad A.Ghani sutiko perduoti valdžią.

Sekmadienį Talibano kovotojai priartėjo prie Kabulo ir, kaip pranešama, pradėjo derybas su dabartine Afganistano vyriausybe dėl valdžios perdavimo.

Anksčiau Dušanbė įsikūrusi naujienų agentūra „Asia Plus“, remdamasi šaltiniu Kabulo administracijoje, informavo, jog A.Ghani paliko savo postą ir išskrido į Tadžikistaną kartu su keliais aukšto rango pareigūnais.

Vėliau apie valstybės vadovo išvykimą iš šalies pranešė ir afganų televizija „TOLO News“.

Tokie pranešimai oficialiai kol kas nepatvirtinti.

Talibanas yra ne kartą pareiškęs, kad bet koks Afganistano krizės sprendinys turi apimti A.Ghani atstatydinimą.

NATO: politinio sprendimo Afganistanui „reikia skubiau nei kada nors anksčiau“

17:06

NATO sekmadienį pareiškė, kad rasti politinį Afganistano konflikto sprendimą reikia „skubiau nei kada nors anksčiau“, Talibanui pasiekus Kabulo priemiesčius ir rengiantis perimti valdžią.

„Mes remiame Afganistano pastangas rasti politinį konflikto sprendimą, kurio dabar reikia skubiau nei kada nors anksčiau“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas pareigūnas iš 30 šalių vienijančio aljanso.

„NATO nuolat stebi įvykius Afganistane“, kovotojams po intensyvaus puolimo priartėjus prie sostinės, nurodė pareigūnas.

„Padedame tęsti operacijas Kabulo oro uoste, kad Afganistanas būtų sujungtas su pasauliu, – pridūrė jis. – Taip pat tęsiame savo diplomatinę misiją Kabule. Mūsų personalo saugumas yra svarbiausias prioritetas. Koreguojame veiksmus atsižvelgdami į padėtį.“

Britų politikai šokiruoti

16:17

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas penktadienį pažadėjo, kad JK „neatsuks nugaros“ Afganistanui, nors ir patvirtino, kad dauguma ambasados darbuotojų bus evakuota, greitai artėjant Talibano kovotojams.

Vis tik vyriausybės vadovas paragino surengti intervenciją raginančius politikus „realistiškai įvertinti JK, ar bet kurios kitos galybės, pajėgumus primesti karinį sprendimą Afganistanui“.

Islamistams užimant vis daugiau miestų, Britanija dislokuoja apie 600 karių, siekdama padėti evakuoti apie 3 tūkst. savo piliečių iš karo draskomos šalies. B.Johnsonas pažymėjo, kad į JK sugrįš „absoliuti dauguma“ Kabule likusių ambasados darbuotojų.

Tuo metu opozicinių leiboristų lyderis Keiras Starmeris prisijungė prie raginančiųjų atšaukti parlamentą iš atostogų ir savo pareiškime nurodė: „Padėtis Afganistane yra tikrai šokiruojanti ir atrodo, kad ji kas valandą prastėja.“

„Žlungant Afganistanui vyriausybė tylėjo, o tai, be abejo, turės pasekmių mums čia, JK“, – pabrėžė K.Starmeris.

„Mums reikia atšaukti [iš atostogų] parlamentą, kad vyriausybė galėtų informuoti parlamento narius apie tai, kaip ji planuoja bendradarbiauti su sąjungininkais, siekiant išvengti humanitarinės krizės ir sugrįžimo į laikus, kai Afganistanas buvo ekstremistų bazė“, – pridūrė opozicijos lyderis.

Pasak B.Johnsono, dauguma Afganistane dar buvusių britų karių, dalyvavusių NATO misijoje toje šalyje, paliko ją praėjusį mėnesį.

Finansiškai konfliktas Britanijai atsiėjo apie 40 mlrd. svarų sterlingų (46,7 mlrd. eurų).

2014 metais britų misija Afganistane, vykdyta daugiausiai neramioje pietinėje Helmando provincijoje, perėjo nuo kovinės operacijos prie paramos Afganistano nacionalinėms pajėgoms. Tuomet šalyje buvo dislokuota maždaug 750 JK karių.

Talibanas sako norįs „artimiausiomis dienomis“ taikiai perimti valdžią Afganistane

16:13

Talibanas nori „per artimiausias kelias dienas“ perimti kontrolę visame Afganistane, sekmadienį britų transliuotojui BBC pareiškė šio islamistų judėjimo atstovas.

„Norime, kad per artimiausias kelias dienas įvyktų taikus [valdžios] perdavimas“, – sakė Katare dirbantis sukilėlių derybų grupės narys Suhailas Shaheenas.

S.Shaheenas išdėstė Talibano politiką prieš numatomą valdžios perdavimą. Tokiu atveju sugrįžtų į valdžią radikalių islamistų judėjimas, nuverstas per JAV vadovaujamą invaziją po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų Amerikoje.

„Mes norime įtraukios islamo vyriausybės... tai reiškia, kad visi afganai bus šios vyriausybės dalimi“, – sakė S.Shaheenas.

„Matysime tai ateityje, vykstant taikiam [valdžios] perdavimui“, – pridūrė jis.

S.Shaheenas taip pat sakė, kad grupuotės kovotojai nesitaikys į užsienio ambasadas ir darbuotojus ir kad jie turėtų likti šalyje.

„Diplomatams, nevyriausybinėms organizacijoms, niekam nekils pavojus. Visi turėtų tęsti savo darbą, kaip ir anksčiau. Jie (kovotojai) jiems nepakenks, jie turėtų likti“, – teigė talibų atstovas.

Bandydamas išsklaidyti nuogąstavimus, kad Afganistanas sugrįš į tamsiąsias grupuotės itin konservatyvios islamo teisės versijos dienas, S.Shaheenas pareiškė, kad Talibanas sieks „naujo tolerancijos etapo“.

„Mes norime dirbti su visais afganistaniečiais, norime atverti naują taikos, tolerancijos, taikaus sambūvio ir nacionalinės vienybės etapą šaliai ir Afganistano žmonėms“, – sakė jis.

Tačiau daugelis pareigūnų, karių ir policininkų pasidavė ar atsisakė savo pareigų, bijodami keršto žmonėms, įtariamiems dirbus su Vakarų remiama vyriausybe ar Vakarų pajėgomis.

S.Shaheenas tvirtino, kad to nebus.

„Patikiname, kad niekam nebus keršijama. Kiekvienas atvejis bus ištirtas“, – teigė jis.

Talibano atstovas taip pat sakė, kad grupuotė peržiūrės savo santykius su JAV, prieš kurias ištisus dešimtmečius vykdo kruviną sukilimą.

„Mūsų santykiai buvo praeityje, – kalbėjo jis. – Ateityje, jei jos daugiau nebelies mūsų darbotvarkės, bus naujas bendradarbiavimo etapas.“

JAV diplomatai perkeliami į Kabulo oro uostą

16:09

JAV diplomatai Afganistane perkeliami iš ambasados Kabule į miesto oro uostą, Talibano kovotojams įžengiant į miestą, pranešė vienas amerikiečių pareigūnas.

Pasak jo, kariniai sraigtasparniai kursuoja tarp ambasados komplekso ir oro uosto, kur, atsižvelgiant į saugumo padėtį, kiek įmanoma ilgai budės JAV pajėgos.

Pareigūnas kalbėjo su anonimiškumo sąlyga.

Ambasados pagrindinių darbuotojų perkėlimas į oro uostą buvo atsarginis planas, parengtas Talibanui per pastarąsias kelias savaites užėmus daug teritorijos Afganistane ir einant į pabaigą JAV karių išvedimui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV sraigtasparnis Kabule
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV sraigtasparnis Kabule

 

Paskutinis atnaujinimas 2021-08-15 16:09

Naujausias Talibano pranešimas rodo, kad sukilėliai yra įsitikinę, jog netrukus paims valdžią, o JAV ir kitos šalys skubėjo evakuoti savo piliečius iš sostinės.

„Islamo emyratas nurodo visoms savo pajėgoms stovėti prie Kabulo vartų, nebandyti įžengti į miestą“, – tviteryje parašė Talibano atstovas,

„Kol nebus baigtas pereinamasis procesas, atsakomybė už Kabulo saugumą tenka kitai pusei (Afganistano vyriausybei)“, – pridūrė jis.

Talibanas toliau stiprina savo pozicijas aplink Kabulą, užėmęs daugiau didelių Afganistano miestų, o izoliuota sostinė liko vieninteliu stambiu vyriausybės kontroliuojamu miestu.

Trys afganų pareigūnai naujienų agentūrai AP sakė, kad talibų yra sostinės Kalakano, Karabago ir Pagmano rajonuose.

Kovotojai žadėjo neimti Kabulo „jėga“, tačiau sostinėje buvo girdėti atsitiktiniai šūviai.

Vėliau sekmadienį talibai paskelbė apsupę sostinę Kabulą.

Talibano atstovas pareiškė, kad kovotojai neblokuos būtiniausių prekių srauto į Kabulą. Taip pat sukilėliai neketina trukdyti normaliam ligoninių ir tarptautinio oro uosto, kurį saugo užsienio kariškiai, veiklai.

Jis taip pat pažymėjo, kad Talibanas netrukdys Afganistano kariams grįžti į savo namus.

„Niekieno gyvybei, turtui ir orumui nebus padaryta žalos, o Kabulo piliečių gyvybei nekils pavojus“, – kiek anksčiau sakė Talibanas.

Toks pareiškimas pasirodė gyventojams pranešus, kad sukilėliai taikiai įžengė į kai kuriuos Kabulo priemiesčius, sėdami paniką ir baimę.

„Mačiau, kaip policija nusirengė uniformas ir apsivilko šalvar kamyzus“, – sakė vienas gyventojas, turėdamas omenyje tradicinius Pietų Azijos drabužius.

Kabulo užgrobimas vainikuotų stulbinantį vyriausybinių ir jas remiančių sukarintų pajėgų sutriuškinimą visuose svarbiuose Afganistano miestuose vos per 10 dienų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kabulo gyventojai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kabulo gyventojai

Tokiu atveju taip pat sugrįžtų į valdžią radikalių islamistų judėjimas, nuverstas per JAV vadovaujamą invaziją po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų Amerikoje.

Sukilėlių antpuolio mastas ir greitis pribloškė tiek afganus, tiek Vašingtono vadovaujamą karinę koaliciją, per pastaruosius du dešimtmečius investavusią į šalį milijardus dolerių.

Prezidentas pasitrauks

Prezidento Ashrafo Ghani vyriausybė sekmadienį liko visiškai izoliuota, Talibanui užėmus šiaurinę Talibano priešininkų tvirtovę Mazari Šarifą ir rytinį Džalalabado miestą.

Kaip ir daugumoje kitų užimtų miestų, kovotojai perėmė kontrolę pasidavus ar atsitraukus vyriausybės pajėgoms.

Visa tai reiškia, kad Talibanas turės visus kozirius potencialiose derybose dėl sostinės kapituliacijos.

Šeštadienį A.Ghani siekė demonstruoti kontroliuojantis padėtį savo kreipimusi į tautiečius. Tuomet jis kalbėjo apie kariuomenės „remobilizaciją“ ir krizės „politinių sprendimų“ paieškas.

Sekmadienį prezidentas nepateikė jokių viešų komentarų, tačiau „remiantis „Al Arabiya“ šaltiniais, Afganistano prezidentas atsisakys savo įgaliojimų per kelias artimiausias valandas, Talibanui sekmadienį įžengus į Kabulą“, – nurodė televizija.

Tuo metu naujienų agentūra „Khaama Press“ remdamasi savais šaltiniais sakė, kad naujos pereinamojo laikotarpio vyriausybės vadovu turėtų būti paskirtas buvęs Afganistano vidaus reikalų ministras Ali Ahmadas Jalali.

Pasak šaltinių, Afganistano prezidentūroje jau vyksta derybos dėl valdžios perdavimo Talibanui.

Afganistano prezidentas A.Ghani sekmadienį paragino vyriausybei ištikimas pajėgas palaikyti saugumą Kabule, Talibanui pristabdžius savo intensyvų puolimą ir pasiekus sostinės prieigas.

„Tai yra mūsų atsakomybė ir mes tai padarysime geriausiu įmanomu būdu. Kiekvienas, kuris galvoja apie chaosą, grobstymą ar plėšimą, bus sustabdytas jėga“, – sakė jis su žiniasklaida pasidalintame vaizdo įraše.

Afganistano vidaus reikalų ministras Abdul Sattaras Mirzakwalas sekmadienį pareiškė, kad vyks „taikus valdžios perdavimas“ pereinamojo laikotarpio vyriausybei, Talibanui įsakius savo kovotojams nežengti į sostinę Kabulą.

„Afganistano žmonės neturėtų nerimauti... Miestas nebus puolamas, ir vyks taikus valdžios perdavimas pereinamojo laikotarpio vyriausybei“, – sakė jis iš anksto įrašytoje kalboje.

Derybos prezidentūroje

Afganistano prezidentūroje Kabule sekmadienį vyksta vyriausybės ir Talibano atstovų derybos, remdamasi šaltiniais pranešė amerikiečių televizija CNN.

Pasak šaltinių, prezidentūroje yra 8–9 Talibano atstovai, anksčiau dalyvavę derybose Dohoje. Tarp jų yra Talibano lyderio pavaduotojo Sirajuddino Haqqani brolis Anasas Haqqani.

Be to, CNN, remdamasis šaltiniu Hamido Karzai tarptautiniame oro uoste, pranešė, kad skrydžio iš Kabulo ten laukia virtinė aukšto rango Afganistano pareigūnų, įskaitant kelis prezidento patarėjus.

Anksčiau tie pareigūnai atvyko į oro uosto VIP salę. Kur jie ketina išskristi, nepranešama.

Talibanas nori „per artimiausias kelias dienas“ perimti kontrolę visame Afganistane, sekmadienį britų transliuotojui BBC pareiškė šio islamistų judėjimo atstovas.

„Norime, kad per artimiausias kelias dienas įvyktų taikus [valdžios] perdavimas“, – sakė Katare dirbantis sukilėlių derybų grupės narys Suhailas Shaheenas

Užimtas Džalalabadas ir kiti miestai

Talibai ankstų sekmadienį taip pat užėmė rytinį Džalalabadą, o vos keliomis valandomis anksčiau – šiaurinės Balcho provincijos sostinę Mazari Šarifą, kur karo vadas ir buvęs viceprezidentas Abdul Rashidas Dostumas buvo sutelkęs jam ištikimas sukarintas pajėgas, griežtai nusistačiusias prieš Talibaną.

Vėliau sekmadienį vienas afganų deputatas ir talibai pranešė, kad buvo užimta Vardako provincijos sostinė, esanti vos už 90 km į vakarus nuo Kabulo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Talibai įvažiuoja į Džalalabadą.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Talibai įvažiuoja į Džalalabadą.

Tuo metu Talibanas perėmė visų Afganistano pasienio punktų kontrolę.

Pakistano vidaus reikalų ministras Sheikhas Rashidas Ahmedas pranešė, kad Talibanas užėmė Torkhamo sienos perėjimo punktą.

Vietiniam transliuotojui „Geo TV“ ministras sakė, kad Pakistanas dėl to sustabdė tarpvalstybinį eismą.

Torkhamas buvo paskutinis Afganistano vyriausybės kontroliuotas pasienio punktas.

Pabudo su Talibano vėliavomis

Talibano puolimo mastas ir sparta apstulbino afganistaniečius ir JAV vadovaujamą aljansą, skyrusį milijardus šiai šaliai, kai Talibano režimas buvo nuverstas per karinę intervenciją po Rugsėjo 11-osios atakų Jungtinėse Valstijose prieš 20 metų.

Artėjant JAV prezidento Joe Bideno nustatytam galutiniam terminui išvesti paskutines amerikiečių pajėgas iš Afganistano, talibams pasiduodavo pavieniai afganistaniečiai kariai, daliniai ir net ištisos divizijos. Tokiu būdu į kovotojų rankas patenka vis daugiau transporto priemonių, ginkluotės ir karinės įrangos, leidžiančios jiems dar labiau spartinti savo žaibišką puolimą.

„Pabudome šįryt su baltomis Talibano vėliavomis visame mieste. Jie atėjo be kovų“, – nurodė vietos gyventojas Ahmadas Wali, patvirtindamas socialiniuose tinkluose Talibano paskelbtą pareiškimą.

Amerikiečiai evakuojasi

JAV prezidentas J.Bidenas įsakė dislokuoti papildomus 1000 amerikiečių karių, kurie padės užtikrinti ambasados darbuotojų ir tūkstančių afganų, kurie dirbo Amerikos pajėgoms ir dabar bijo Talibano keršto, skubią evakuaciją iš Kabulo.

Jie prisijungs prie 3 tūkst. amerikiečių karių, pasiųstų į Afganistaną pastarosiomis dienomis, ir tūkstančio dar likusių šalyje po to, kai J.Bidenas gegužę paskelbė apie galutinį karinių pajėgų išvedimą iki rugsėjo 11 dienos.

Tuo metu JAV ambasadoje Kabule leidžiasi sraigtasparniai, o kompleksą palieka diplomatinės mašinos. JAV pareigūnai anksčiau sakė, kad diplomatai viduje pradėjo naikinti slapto pobūdžio dokumentus.

Rusija: planuojamas skubus JT Saugumo Tarybos posėdis dėl Afganistano

Rusija bendradarbiauja su kitomis šalimis rengdamosi skubiam Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdžiui dėl Afganistano, Talibanui pasiekus šios šalies sostinės prieigas, sekmadienį pranešė rusų užsienio reikalų ministerijos pareigūnas Zamiras Kabulovas.

„Dirbame ties tuo“, – Rusijos naujienų agentūroms sakė Z.Kabulovas, pranešęs, kad planuojamas toks posėdis.

Rusija, Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Kinija yra nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės.

Kiek anksčiau Z.Kabulovas sakė, kad Maskva neplanuoja evakuoti savo ambasados Kabule, ir nurodė, jog Rusija ir kitos šalys, kurių jis neįvardijo, sulaukė Talibano patikinimo, kad jų ambasados bus saugios.

Rusijos parlamento žemųjų rūmų – Valstybės Dūmos – Tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Leonidas Sluckis pareiškė, kad padėtis Afganistane reikalauja JT Saugumo Tarybos „skubaus įsikišimo“.

„Svarbu užkirsti kelią naujai humanitarinei katastrofai“, – jį cituoja naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Popiežius reiškia susirūpinimą dėl Afganistano, ragina pradėti dialogą

Popiežius Pranciškus sekmadienį išreiškė susirūpinimą dėl padėties Afganistane ir paragino dialogu išspręsti konfliktą.

„Pridedu savo balsą prie vieningo susirūpinimo dėl padėties Afganistane“, – sakė pontifikas per kassavaitinę „Viešpaties angelo“ maldą Vatikane, ragindamas melstis už „ginklų triukšmo nutraukimą ir kad būtų rasti sprendimai prie dialogo stalo“.

„Tik taip iškamuoti tos šalies gyventojai – vyrai, moterys, pagyvenę žmonės ir vaikai – gali grįžti į savo namus ir gyventi taikiai ir saugiai, laikydamiesi abipusės pagarbos“, – sakė popiežius.

JK premjeras dėl krizės Afganistane ketina atšaukti iš atostogų parlamentą

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ketina atšaukti iš vasaros atostogų parlamentą dėl Afganistane besiklostančios krizės, sekmadienį informavo britų žiniasklaida.

Parlamentarai tikriausiai bus sušaukti į skubius svarstymus, kokių veiksmų turėtų imtis JK, per du dešimtmečius karo netekusi 457 karių, televizijai „Sky News“ ir naujienų agentūrai „Press Association“ pranešė šaltiniai Dauningo gatvėje.

Talibano kovotojai sekmadienį pasiekė Kabulo apylinkes ir priartėjo prie viso Afganistano užėmimo jėga. Tokios aplinkybės paskatino britų politikus raginti paskutinę minutę surengti intervenciją.

Konservatorius parlamentaras Tobias Elwoodas, einantis Bendruomenių Rūmų Gynybos komiteto pirmininko pareigas, paragino B.Johnsoną „dar kartą pagalvoti“ apie įsikišimą.

„Mums nuolat mažėja galimybių pripažinti, kur nusiris ši šalis kaip žlugusi valstybė“, – sakė jis radijui „Times Radio“.

„Vien todėl, kad amerikiečiai to nedarys, dar nereiškia, kad turėtume būti pririšti prie savo artimiausio saugumo sąjungininko mąstysenos, politinio sprendimo, ypač jeigu jis toks neteisingas“, – pridūrė T.Ellwoodas.

„Galėtume užkirsti tam kelią, kitaip istorija mus labai, labai griežtai įvertins dėl to, kad nesikišome“, – perspėjo jis.

Pasak T.Ellwoodo, vyriausybė galėtų dislokuoti Karališkojo jūrų laivyno lėktuvnešį „HMS Queen Elizabeth“, kuris galėtų suteikti afganų vyriausybei paramos iš oro.

Parlamentaras padėtį Afganistane pavadino „didžiausia politikos fiasko nuo Seuco“ krizės laikų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius