Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Th.May: cheminių ginklų naudojimas Sirijoje negali likti be atsako

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May trečiadienį pareiškė, kad visi ženklai rodo, jog Sirijos prezidento Basharo al Assado pajėgos atsakingos už praeitą savaitgalį įvykdytą numanomą cheminę ataką sukilėlių kontroliuotame Dumos mieste.
Theresa May
Theresa May / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šis pareiškimas pabrėžė didėjantį Jungtinės Karalystės nusiteikimą prisidėti prie sąjungininkų potencialių karinių veiksmų prieš Damasko režimą.

Th.May paskelbė, kad ketvirtadienio popietę įvyks nepaprastasis jos kabineto posėdis, per kurį ketinama aptarti padėtį Sirijoje.

Kaip praneša dienraštis „The Daily Telegraph“, ministrė pirmininkė jau davė įsakymą Britanijos povandeniniams laivams užimti pozicijas arčiau Sirijos, raketų pasiekiamu atstumu.

Faktas, kad premjerė sušaukė kabineto posėdį, rodo, kad Th.May gali nuspręsti apeiti parlamentą ir nesiekti jo sutikimo surengti karinių smūgių.

Anot žiniasklaidos pranešimų, B al Assadas jau pradėjo perkėlinėti savo arsenalą toliau nuo oro pajėgų bazių, galinčių tapti smūgių taikiniais.

Th.May anksčiau trečiadienį sakė, kad vyriausybė tebevertina, kas yra atsakingas už ataką Dumoje. Britanija, bendradarbiaudama su sąjungininkai, aiškinasi, kas nutiko, ir „mes sparčiai artėjame supratimo link“, premjerė sakė lankydamasi Anglijos mieste Birmingame.

„Scanpix“/AP nuotr./Cheminė ataka Sirijos Dumos mieste
„Scanpix“/AP nuotr./Cheminė ataka Sirijos Dumos mieste

„Yra visi požymiai, kad atsakingas Sirijos režimas, – sakė Th. May. – Dirbsime su savo artimiausiais sąjungininkais, kad nuspręstume, kaip galime užtikrinti, kad atsakingieji būtų patraukti atsakomybėn, ir kaip ateityje galėtume užkirsti kelią bei atgrasyti humanitarinę katastrofą, kylančią iš cheminių ginklų naudojimo.“

JAV, Prancūzija ir Britanija tarėsi dėl galimybės artimiausiomis dienomis panaudoti karinę jėgą prieš Siriją, o prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį per „Twitter“ pareiškė, kad į įtariamą karo nusikaltimą bus atsakyta raketomis.

Th.May dar nepatvirtino, ar Britanija tiesiogiai dalyvautų potencialioje operacijoje, bet pareiškė, kad „besitęsiantis cheminių ginklų naudojimas negali likti be atsako“.

Ji pasmerkė Rusiją, vetavusią Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijos projektą, kuriuo buvo siūloma įkurti naują komisiją, turinčią nustatyti, kam tenka atsakomybė už ataką Dumoje.

„Scanpix“/AP nuotr./Cheminė ataka Sirijos Dumos mieste
„Scanpix“/AP nuotr./Cheminė ataka Sirijos Dumos mieste

Premjerė nurodė, kad Maskvos žingsnis sukūrė padėtį, kai „Jungtinių Tautų tyrimams dabar negali būti jokio vaidmens“.

Th.May nėra teisiškai įpareigota gauti parlamento sutikimą imtis karinių veiksmų, nors yra įprasta, kad įstatymų leidėjams suteikiama galimybė balsuoti.

Jungtinės Karalystės parlamentas iki pirmadienio atostogauja, bet įstatymų leidėjai galėtų būti sukviesti į nepaprastąją sesiją.

2013 metais parlamentas atmetė tuomečio premjero Davido Camerono raginimą surengti aviacijos smūgių atsakant į Sirijoje įvykdytą kitą cheminę ataką.

Šįkart kai kurie įstatymų leidėjai irgi išreiškė abejonių dėl galimybės imtis karinių veiksmų, bet kiti dabar laikosi pozicijos, kad 2013 metais parlamentas priėmė klaidingą sprendimą.

Leiboristų partijos deputatė Emma Reynolds, kurios partija padėjo užkirsti kelią D.Camerono 2013 metais planuotam smūgiui, sakė, kad anuomet nesugebėjimas imtis veiksmų sukūrė „pavojingą precedentą“.

VIDEO: Protestuotojai Paryžiuje ragina imtis veiksmų, kurie galutinai išspręstų konfliktą Sirijoje

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius