2025-03-03 16:30

„The Wall Street Journal“: D.Trumpas nori „nusiplauti rankas“ nuo Ukrainos

Po penktadienio įvykių Baltuosiuose rūmuose, netrūksta manančių, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Ukrainos vadovo Volodymyro Zelenskio apsižodžiavimas Ovaliajame kabinete buvo D.Trumpo administracijos paspęsti spąstai, kuriais siekiama diskredituoti Ukrainos vadovą ir pašalinti jį kaip kliūtį, kad ir kas būtų toliau, pažymėjo CNN.
Volodymyras Zelenskis ir Donaldas Trumpas
Volodymyras Zelenskis ir Donaldas Trumpas / SIPA/„Scanpix“

Tačiau, nepaisant to, ar tai buvo surežisuota, ar ne, Maskva su džiaugsmu reagavo į precedento neturinčius įvykius Baltuosiuose rūmuose ir tikisi, kad derybos, kuriomis siekiama atkurti JAV ir Rusijos santykius, ateinančiomis savaitėmis ne tik tęsis, bet ir įgaus pagreitį.

Pasak CNN, nors viešai dar nieko nepaskelbta, privačiai kalbama, kad D.Trumpo ir Vladimiro Putino aukščiausiojo lygio susitikimas, kuris visada buvo planuojamas, dabar įvyks kur kas greičiau.

VIDEO: D.Trumpas ir J.D.Vance'as išbarė V.Zelenskį

CNN taip pat sužinojo, kad dabar rengiamasi antrajam raundui, kuris netrukus bus surengtas, galbūt taip pat vienoje iš Persijos įlankos valstybių.

„Atrodo, kad D.Trumpas nori nusiplauti rankas nuo Ukrainos“, – sekmadienį vedamajame straipsnyje pažymėjo leidinio „The Wall Street Journal“ redaktoriai.

Pažymėtina, kad Maskvoje atgimė optimizmas, kad prezidentui V.Zelenskiui nesutariant su D.Trumpu ir jo komanda, sudėtingos derybos dėl karo Ukrainoje užbaigimo dabar bus nustumtos į antrą planą, o už uždarų durų jau bus pateikta daugybė potencialiai pelningų JAV ir Rusijos ekonominių sandorių.

Pagrindinis Kremliaus pasiuntinys buvusiose derybose Rijade ir tikėtinas jų iniciatorius Kirilas Dmitrijevas jau sakė CNN, kad bendradarbiavimas su JAV gali „apimti ir tam tikrus energetikos“ sandorius, tačiau jokių detalių kol kas nepaskelbta.

„Reuters“/„Scanpix“/Rusijos tiesioginio investavimo fondo vadovas Kirilas Dmitrijevas
„Reuters“/„Scanpix“/Rusijos tiesioginio investavimo fondo vadovas Kirilas Dmitrijevas

Atskirai leidinys „Financial Times“ pranešė, kad JAV investuotojus stengiamasi įtraukti į Rusijos dujotiekio į Europą „Nord Stream 2“, kurio veikimą Vokietija sustabdė prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, atnaujinimą.

K.Dmitrijevas paragino D.Trumpo administraciją ir Rusiją pradėti „kurti geresnę žmonijos ateitį“ ir „sutelkti dėmesį į investicijas, ekonomikos augimą, dirbtinio intelekto laimėjimus“ bei ilgalaikius bendrus mokslinius projektus, pavyzdžiui, „Marso tyrinėjimus“, ir netgi paskelbė socialiniame tinkle „X“ kompiuterinės grafikos projektą, kuriame pavaizduota įsivaizduojama bendra JAV, Rusijos ir Saudo Arabijos misija į Marsą, vykdoma, regis, raketos „Space X“ erdvėlaiviu.

Atmetus daugybę rizikų, akivaizdu, kad verslas su Rusija, kuri, beje, taip pat turi ketvirtas pagal dydį pasaulyje retųjų žemių atsargas, daug didesnes nei Ukraina, gali atnešti didžiulį pelną.

Tai neabejotinai patinka merkantiliškam prezidentui D.Trumpui, kurio nenuilstamą pelningo sandorio siekį pasitelkia Rusijos valstybė, rašo CNN.

„Trumpo verslumas sutriuškina Bideno naratyvus. Bandymas nugalėti Rusiją žlugo“, – „X“ platformoje komentavo K.Dmitrijevas.

Tačiau įvykiai nuo D.Trumpo inauguracijos sausį, atrodo, yra susiję ne tik su pinigais, bet ir su esminiu JAV ir Rusijos ryšių perkrovimu.

„Taip glaudžiai apglėbdama Kremlių, D.Trumpo administracija rizikuoja nusigręžti nuo Vakarų sąjungininkų, palikdama Europą izoliuotą, seisminiu būdu keičiant Vašingtono pasaulinę poziciją“, – pažymima straipsnyje.

Net Kremlius, kiek nustebintas įvykių spartos, viešai atkreipė į tai dėmesį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas

„Naujoji (JAV) administracija sparčiai keičia visas užsienio politikos konfigūracijas. Tai iš esmės sutampa su mūsų vizija“, – pareiškė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas Rusijos valstybinei televizijai sekmadienį transliuotose pastabose.

Tačiau kodėl JAV prezidentas pasirinko Kremlių, o ne tradicinius Amerikos partnerius, tebėra intensyvių spekuliacijų objektas.

„Galbūt Vašingtono dramatiškus geopolitinius pokyčius motyvuoja dešiniojo JAV sparno ideologinė fantazija, kad Rusija yra natūrali JAV sąjungininkė būsimoje konfrontacijoje su Kinija ir kad ją galima atplėšti nuo svarbiausios rėmėjos. Tačiau daugeliui suglumusių stebėtojų abu D.Trumpo nepaprasto posūkio į Kremlių paaiškinimai atrodo vienodai klaidingi“, – išskyrė CNN.

Atrodo, kad paprastai įtempti, jei ne atvirai priešiški, JAV ir Rusijos santykiai įžengia į naują ir radikalų etapą.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą