Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 03 18 /18:32

Zimbabvėje ir Mozambike praūžęs ciklonas nusinešė daugiau kaip 160 gyvybių

Zimbabvėje ir Mozambike praūžęs ciklonas nusinešė mažiausiai 162 gyvybes, dar dešimtys žmonių yra dingę, pirmadienį pranešė pareigūnai ir Raudonasis Kryžius.
Potvynių padariniai Mozambike
Potvynių padariniai Mozambike / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pranešime taip pat sakoma, kad ciklonas Idai padarė „didžiulę ir siaubingą“ žalą Mozambiko Beiros mieste, kurį talžė ketvirtadienį vakare.

Vėliau ciklonas nuslinko į kaimyninę Zimbabvę – kur siautė įnirtingi vėjai ir kilo staigių potvynių, sugadinusių kelių ir sugriuvusių namų.

„Ciklono Idai, užklupusio Mozambiko Beiros miestą, padarytos žalos mastas yra didžiulis ir siaubingas“, – sakoma Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacijos (IFRC) pareiškime.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Potvyniai Mozambike
AFP/„Scanpix“ nuotr./Potvyniai Mozambike

Jame nurodoma, kad 90 proc. miesto, kuriame gyvena 530 tūkst. žmonių, ir jo apylinkės yra „apgriautos ar sugriautos“.

„Situacija baisi. Nuniokojimo mastas milžiniškas, – sakė IFRC atstovas Jamie LeSueuras. – Beveik viskas sugriauta. Ryšių linijos visiškai nutrauktos, keliai sunaikinti. Kai kurios paveiktos bendruomenės nepasiekiamos.“

Sekmadienį griuvus didelei užtvankai buvo atkirstas paskutinis kelias į Beirą, sakė jis.

Naujienų agentūros AFP iš oficialių šaltinių surinktais duomenimis, Mozambike žuvo 84 žmonės, 55 iš jų – Beiroje, o Zimbabvėje žuvo 89 žmonės.

Zimbabvėje dingusiųjų yra mažiausiai 150. Manoma, kad tarp jų yra daug vyriausybės darbuotojų, kurių gyvenamąjį kompleksą užliejo potvynio vandenys.

Mozambiko aplinkos ministras Celso Correia perspėjo, kad žuvusiųjų skaičius didės.

„Galvoju, kad tai didžiausia stichinė nelaimė, kokią yra patyręs Mozambikas. Viskas sugriauta“, – sekmadienį vakare AFP sakė jis. Ministras kalbėjo Beiros tarptautiniame oro uoste, kuris dėl ciklono padarytos žalos buvo uždarytas, bet dabar vėl dirba.

Mozambiko prezidentas Filipe Nyusi pirmadienį sakė, kad per cikloną Idai galėjo žūti daugiau kaip 1 000 žmonių.

Daugelis sako, kad ciklonas buvo didžiausia tokio pobūdžio nelaimė per daugiau kaip 20 metų.

Valstybiniam radijui „Radio Mozambique“ F.Nyusi sakė, jog nors oficialus žuvusiųjų skaičius šiuo metu yra 84, jis mano, kad aukų bus daugiau kaip tūkstantis.

„Atrodo, kad galime užregistruoti daugiau kaip 1 000 mirties atvejų“, – sakė jis ir pridūrė, kad mirtinas pavojus gresia daugiau kaip 100 tūkst. žmonių.

„Patvinus Pungvės ir Buzio upėms, dingo ištisi kaimai, buvo atkirstos bendruomenės, plūduriuoja lavonai, – sakė F.Nyusi. – Tai tikra didelio masto katastrofa.“

Prezidentas kalbėjo po to, kai iš sraigtasparnio apžvelgė centrinėje šalies dalyje esantį Beiros uostamiestį ir Manikos bei Sofalos provincijas, kur savo akimis pamatė didelius potvynius ir nuniokojimo mastą.

Gelbėjimo tarnybų pareigūnai taip pat perspėjo, kad žuvusiųjų skaičius reikšmingai didės, bet nurodė nežinantys, ar jis pasieks prezidento paminėtą ribą.

Raudonasis Kryžius paskelbė, kad buvo apgriauta ar sugriauta 90 proc. Beiros meisto, kuriame gyveno pusė milijono žmonių.

Zimbabvėje Idai griovė namus ir tiltus, palikdamas nuniokotą ruožą, kuris, pasak gynybos ministro pareigas einančio Perrence'o Shiri, „primena didelio karo padarinius“.

„Padaryta daug žalos mūsų objektams ir žmonėms“, – lankydamasis rytiniuose šalies rajonuose televizijai sakė jis.

Kelius prarijo didžiules įgriuvos, tiltus į šipulius sudaužė staigūs potvyniai, pranešė AFP fotografas.

„Tai didžiausia žala infrastruktūrai, kokią esame patyrę“, – sakė Zimbabvės transporto ir infrastruktūros plėtros ministras Joelis Biggie Matiza.

Nukentėjo mokykla

Zimbabvėje labiausiai nukentėjo rytinis Čimanimanio rajonas, kur staigūs potvyniai nunešė daug namų ir daugumą tiltų.

Labiausiai nukentėjusios vietos vis dar nepasiekiamos, o kariškių gelbėjimo sraigtasparnių skrydžiams trukdo stiprus vėjas ir tiršti debesys.

Rajone žuvo vienos vidurinės mokyklos du mokiniai ir darbuotojas, kai į jų bendrabutį atsitrenkė su nuošliauža nuslinkęs didelis akmuo.

Kariai sekmadienį padėjo išgelbėti beveik 200 išgyvenusių moksleivių, mokytojų ir darbuotojų, kurie buvo įstrigę toje Činanimanio mokykloje.

„Mokytojai ir mokyklos administracija deda visas pastangas, kad vaikai atvyktų, o mes vežame juos namo, bet atrodo, kad situacija blogėja“, – valstybiniam transliuotojui ZBC sakė viena iš vaikų motinų, išreikšdama susirūpinimą dėl tebesitęsiančių liūčių.

Čimanimanio rajono parlamento narys Joshua Sacco AFP telefonu sakė, kad dingo „150–200 žmonių“.

Manoma, kad dauguma jų yra vyriausybės darbuotojai, kurių gyvenamąjį kompleksą visiškai užliejo vanduo. Jų likimas nežinomas, nes tos vietos vis dar neįmanoma pasiekti.

„Mes nerimaujame, nes visi šie namai buvo staiga užlieti ir tiesiogine prasme nunešti... Ten yra maždaug 147 dingę žmonės“, – sakė jis.

Zimbabvės prezidentas Emmersonas Mnangagwa, kuris nutraukė vizitą Abu Dabyje, pirmadienį sugrįžęs pasakė: „Mes kaip šalis labai liūdime.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius