2026-06-11 09:46

Nacionalinė švietimo agentūra paaiškino, kodėl egzaminų užduočių kūrėjai naudojo dirbtinį intelektą

Nacionalinę švietimo agentūrą (NŠA) užgriuvo nauja kritikos banga dėl to, kad valstybinių brandos egzaminų užduočių kūrėjai tarpo naudotų šaltinių nurodė ir dirbtinio intelekto įrankius. Agentūra paaiškino, kodėl taip atsitiko.
Abiturientai laiko valstybinį matematikos egzaminą
Abiturientai laiko valstybinį matematikos egzaminą / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Biologijos mokytojas ir korepetitorius Paulius Sungaila savo „Facebook“ paskyroje šaipėsi, kad „panašu, kad šių metų egzaminų sesijoje NŠA nusprendė parodyti ne tik užduočių rengimo, bet ir skaitmeninio raštingumo lygį“.

„Geografijos egzamino šaltinių sąraše matome nuorodas su utm_source=chatgpt.com. Kitaip tariant, panašu, kad užduočių rengime buvo naudotasi DI įrankiais arba bent jau šaltiniai rinkti per ChatGPT.

Kai visą savaitę kalbame apie keistas formuluotes, neprograminius klausimus, kartelės nuleidimus vienuose egzaminuose ir programos ribų peržengimą kituose, geografijos egzamino šaltiniai su ChatGPT žymos atrodo kaip taiklus egzaminų sesijos reziumė.

Institucija, kuri rengia valstybinius egzaminus, pati neparodo elementarios kokybės kontrolės. Jei jau naudojate įrankius, tai bent supraskite, ką darote. Patikrinkite šaltinius. Išvalykite nuorodas. Įvertinkite jų patikimumą. Neperkelkite techninių pėdsakų į nacionalinio egzamino dokumentą.

Atrodo taip, lyg užduotis būtų ne profesionaliai parengta, recenzuota ir sukalibruota, o paskubomis suklijuota iš interneto fragmentų.

Kas paneigs, kad kitų disciplinų užduočių rengime nebuvo to paties?“, – rašo P.Sungaila.

Atsakė, kam naudojo dirbtinį intelektą

NŠA į kritiką taip pat sureagavo „Facebook“. Agentūra tikina, kad geografijos, kaip ir kitų valstybinių egzaminų užduotys, yra originalus rengėjų autorinis darbas.

„Rengiant užduotis informacija yra renkama naudojantis įvairiomis paieškos sistemomis pvz. Google, Bing ir kitomis.

Nuorodos į geografijos užduotyje naudotus šaltinius rastos naudojant ChatGPT kaip paieškos sistemą. Užduotyje nurodyti informacijos paieškos šaltiniai, siekiant skaidrumo.

Vykstanti diskusija rodo, kad šis procesas turi būti aiškiau reglamentuotas“, – teigiama agentūros pranešime.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą