Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Uždrausta sala: vieta Islandijoje, į kurią patekti gali tik vienetai

1963 m. lapkričio 14 d. Atlanto vandenyno šiaurėje iš vandens staiga pradėjo kilti garas ir pelenai. Per trejus su puse metų įvyko eilė išsiveržimų, per kuriuos susiformavo nedidelė sala netoli pietinių Islandijos krantų. Šiandien ji yra viena iš kelių vietų Žemėje, kuri yra išlikusi nepaliesta žmogaus.
Surtsėjus
Surtsėjus / „Wikimedia Commons“ nuotr.

Atsiradus nedideliam žemės lopinėliui vandenyne, mokslininkai greitai suvokė, kad tai – puiki proga Surtsėjaus ekosistemai vystytis be jokio žmogaus įsikišimo. Kokia pirmoji gyvybė atsiras saloje? Kaip ji ten patektų? Kaip uolos keis savo formą, kai jas nuolat plaus vandenyno bangos?

Islandijos valdžia paskelbė, kad į šią salą patekti yra draudžiama. Leidimai stebėti Surtsėjaus evoliuciją suteikiami vos keliems mokslininkams. Patekę į salą tyrinėtojai privalo laikytis griežtų taisyklių, kad į šią vietą nebūtų atnešta chemikalų ar sėklų.

Šių metų pradžioje ten vyko mokslininkų ekspedicija, ir vienos narės istorija puikiai demonstruoja, kiek daug pastangų reikia, kad sala išliktų nepakitusi.

„Wikimedia Commons“ nuotr./Surtsėjus
„Wikimedia Commons“ nuotr./Surtsėjus

Geologė Marie Jackson pasakojo, kad visus reikalingus daiktus gręžimo darbams į salą atgabeno valtys ir sraigtasparniai – iš viso buvo atlikta daugiau nei 90 skrydžių vien įrangai pristatyti.

Mokslininkai turėjo užtikrinti, kad į aplinką neišsilies nė lašas degalų, gręžimo vietą jie kasė rankomis. Visas maistas jiems buvo paruošiamas kitus ir atgabenamas į salą.

Sigurdur Thrainsson nuotr./Surtsėjus
Sigurdur Thrainsson nuotr./Surtsėjus

Visi mokslininkai ir techniniai darbuotojai buvo apmokomi, kaip netyčia į salą neatgabenti naujos gyvybės – jie turėdavo kruopščiai apžiūrėti save, drabužius ir įrangą, kad su jais nepatektų sėklos, gyvūnėliai ir pan. Darbo metu jie galėjo eiti tik nustatytais takais, negalėjo klaidžioti niekur kitur. Galiausiai, kai darbas buvo baigtas ir pavyzdžiai paimti, jie turėjo iš salos išsigabenti viską – net savo išmatas.

Po salos atsiradimo, čia netruko atsirasti gyvybės – atsirado augalų, paukščių, vabzdžių, net vorų.

Surtsėjus 2008m. įtrauktas į UNSECO pasaulio paveldo vietų sąrašą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius