Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Klaipėda – pirmą kartą Baltijos šalyse atlikta unikali limfmazgio biopsija

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje pirmą kartą Baltijos šalyse atlikta sarginio limfmazgio, esančio pažasties srityje, biopsija, naudojant organizmui visiškai nekenksmingą geležies oksidą. Sarginis limfmazgis, surenkantis limfą iš naviko pažeistos krūties audinio, Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, nustatomas naudojant radioaktyvų technecio izotopą. Suleidus jį į krūtį, pacientės laikinai tampa radioaktyviomis.
Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje – pirmojoje tarp Baltijos šalių – atlikta unikali limfmazgio biopsija
Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje – pirmojoje tarp Baltijos šalių – atlikta unikali limfmazgio biopsija / Respublikinės Klaipėdos ligoninės nuotr.

Diagnozavus krūties vėžį ir ruošiantis operacijai, krūtų chirurgai stengiasi išsiaiškinti, kiek pažasties limfmazgių reikės pašalinti. Tam atliekama sarginio limfmazgio biopsija. Tyrimo išvados chirurgams leidžia nuspręsti apie kitų sitinių limfmazgių šalinimo tikslingumą.

„Naudojant radioaktyvų technecio izotopą, į krūties audinį suleidžiama nedidelė ir saugi jo dozė, tačiau pacientė laikinai tampa radioaktyvi ir kurį laiką negali artimai bendrauti su žmonėmis, ypač vaikais. Likimo nuskriausta moteris tampa atskirta nuo artimųjų. Mąstėme, kuo technecį galėtume pakeisti. Sužinoję apie geležies oksido technologiją, susidomėjome analogų neturinčia naujove ir įsigijome modernų instrumentą „Sentimag“, skirtą sarginių limfmazgių ir vėžinių audinių lokalizacijai nustatyti“, – sako krūtų chirurgė Miglė Stakytė, Respublikinės Klaipėdos ligoninės Plastinės rekonstrukcijos ir krūtų chirurgijos skyriaus vyr. ordinatorė.

Pasak M.Stakytės, naudojant „Sentimag“ prietaisą, magnetinis sarginių limfmazgių lokalizavimas – lengvas ir efektyvus.

Sistema tokia pat veiksminga, kaip ir radioaktyvus žymeklis. Ji leidžia kiekybiškai įvertinti atsekamosios medžiagos kiekį konkrečiame mazge.

Prietaisas naudoja magnetinės susceptometrijos principą ir sukuria magnetinį lauką, laikinai įmagnetinantį geležies oksido daleles. Į krūties audinį įšvirkštus atsekamąjį preparatą, fiksuojamas jo signalas ir nustatomi sarginiai limfmazgiai tam, kad būtų galima nustatyti, kiek vėžys yra išplitęs.

Pasak krūtų chirurgės M.Stakytės, svarbiausia, kad nei medicinos personalas, nei pacientas nėra veikiami jonizuojančios spinduliuotės.

Naudojant geležies oksidą, operacijas galima planuoti lanksčiai.

„Radioaktyvus izotopas suleidžiamas parą prieš operaciją, o supermagnetinio geležies oksido nanodalelių suspensiją galima suleisti ir prieš mėnesį. Tai labai patogu, nes, jeigu pacientei sutrinka širdies ritmas, operacijos atlikti nebegalime. Dirbdami su radioaktyviu technecio izotopu, atstačius širdies ritmą, po mėnesio jį reikėtų vėl suleisti. Geležies oksido pakartotinai leisti nereikia, galime operuoti“, – pasakoja krūtų chirurgė M.Stakytė.

Operacijos metu suradę ir pašalinę sarginį limfmazgį, chirurgai jį siunčia į laboratoriją, kad būtų skubiai ištirtas. Jeigu vėžio metastazių nerandama, tai reiškia, kad liga nėra išplitusi ir augliukas – tik krūtyje. Šalinti kitų limfmazgių nereikia. Jeigu iš laboratorijos gaunamas teigiamas atsakymas, tuomet papildomai surandami ir pašalinami dar 3–4 limfmazgiai. Pagal tai nustatoma onkologinės ligos stadija.

Nuo 2012 m. daugelyje Europos šalių sistema „Sentimag“ buvo naudojama gydyti daugiau nei 20 tūkst. pacientų. Klinikiniai tyrimai parodė, kad tai saugus ir veiksmingas būdas, norint nustatyti sarginio limfmazgio lokalizaciją, bei svarbi onkologinės ligos stadijos nustatymo dalis. Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje jau atliktos kelios operacijas, naudojant modernią sistemą.

„Operacijos su šiuo prietaisu pasiteisino šimtu procentu. Labai tiksliai surandamas sarginis limfmazgis, net jei yra ne tipinėje vietoje. Jis gali būti ne tik pažasties duobėje, bet ir viršraktikaulinėje srityje arba giliai tarp krūtinės raumenų. „Sentimag“ aparatas padeda labai veiksmingai ir greitai tuos limfmazgius surasti. Analogiškas, geras ir ilgai naudojamas metodas yra ir sarginio limfmazgio nustatymas radioaktyviu technecio izotopu. Tačiau, kaip minėjo kolegė, pagrindinis jo trūkumas yra jonizuojanti spinduliuotė tiek pacientui, tiek dirbančiam personalui – slaugytojams, gydytojui“, – aiškina Respublikinės Klaipėdos ligoninės Plastinės rekonstrukcijos ir krūtų chirurgijos skyriaus chirurgas Algirdas Kasiliauskas.

Per metus Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje atliekama apie 100 sarginio limfmazgių biopsijų. Operacijas su radioaktyviu izotopu apmoka ligonių kasos.

„Sentimag“ sistema – visiška naujovė Lietuvoje, todėl kol kas geležies oksido preparatai nėra finansuojami ligonių kasų. Pacientėms ši operacija nekainuoja, sąnaudas dengia Respublikinė Klaipėdos ligoninė, perkanti brangiai kainuojančias geležies oksido ampules.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius