Paroda „Nuo sutemų iki aušros“ yra šią savaitę sostinėje vykstančio tradicinio festivalio „Baltic Pride 2013“ kultūrinės programos dalis, pirmas oficialus šio festivalio renginys. Ją parėmė Europos Komisija ir Norvegijos ambasada. Paroda ŠMC (Vokiečių g. 2, Vilnius) veiks iki rugpjūčio 6 d., įėjimas nemokamas.
Atidarymo metu buvo surengtas performansas „(Trans)paradas“ – pakartotas Eglės Gandos Bagdonienės su studentais dar 2004 m. atliktas performansas, kurio metu vyrai ir moterys keitėsi vilnoniais nuogo kūno kostiumais.
„20 metų, viena vertus, jaunai visuomenei – lyg ir nedaug. Bet, praėjus šitam laikui, svarbu užfiksuoti įvykius, reikšmingus mūsų LGBT bendruomenei“, – prieš atidarant parodą žurnalistams sakė Lietuvos gėjų lygos (LG) valdybos pirmininkas Vladimiras Simonko, antradienį pats pirmą kartą pamatęs visus eksponatus.
![]() |
| Rūtos Strakšaitės nuotr./Paroda „Nuo sutemų iki aušros“ |
Paroda eksponuojama ŠMC rūsyje. Kuratorė L.Kreivytė pajuokavo, kad ekspozicijai parinkta simbolinė vieta, mat „LGBT žmonės (lesbietės, gėjai, biseksualai, transseksualai – red. past.) tarsi turėtų tūnoti pogrindžiuose“.
Užtat didžiulė skaitykla, kuri taip pat bus parodos dalis, – „šviesi ir skirta šviestis“. Ant jos langų iškabinti vaivorykštės spalvų lapai, kuriuose surašyti įvairių žmonių pasiūlyti reikšmingi pastarųjų dešimtmečių LGBT įvykiai.
Dvi skaityklos lentynos užpildytos LGL padovanotais leidiniais. L.Kreivytė pristatė ir lietuvių bei anglų kalbomis išleistą parodos katalogą, kuriame ne tik pristatomi menininkai ir jų darbai, bet ir publikuojami pačios kuratorės, jos kolegės Dalios Mikonytės, M.Jankauskaitės, Artūro Tereškino ir Nidos Vasiliauskaitės tekstai.
Menininkai neabejojo dėl dalyvavimo
Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė priminė, kad Lietuva nuėjo ilgą kelią nuo laiko, kai LGBT žmonės buvo ignoruojami, o vėliau tapo pašaipų objektu ir masinės, pramoginės žiniasklaidos herojais. Dabar seksualinės mažumos esą tapo aštrios politinės kovos objektu ir lakmuso popierėliu, parodančiu ne tik visuomenės pakantumą, bet ir subrendimą suvokti supančią įvairovę.
Tai yra pirmoji queer (šia sąvoka apibūdinami asmenys, kurie nėra heteroseksualūs ar heteronormatyvūs ir neidentifikuoja savęs binarėje lyčių sistemoje) istorijai ir kultūrai skirta paroda Lietuvoje. Joje atsispindi svarbiausi LGBT bendruomenės ir queer meno įvykiai 1993-2013 m.
![]() |
| Rūtos Strakšaitės nuotr./Paroda „Nuo sutemų iki aušros“ |
Istorinis-dokumentinis blokas (archyvinės nuotraukos, LGL žurnalų numeriai, dokumentai) čia derinami su vizualine forma (fotografijomis, tapyba, filmais, objektais, performansais). Meno kūriniai, anot L.Kreivytės, funkcionuoja lyg nuorodos, per konkretų įvykį atskleidžiančios platesnį socialinį, politinį ir kultūrinį kontekstą.
Šalia archyvinės dalies, kurioje atsispindi Lietuvos queer bendruomenės organizacinė, leidybinė ir pilietinė veikla, pristatoma šiuolaikinio meno paroda, atskleidžianti požiūrį į kūną, seksualumą, identitetą, gyvenimą kartu. Pristatomi ne tik vieši pasiekimai ir organizuota veikla, bet ir privatūs gyvenimai, paraštinės patirtys. Dėl ribotos erdvės čia eksponuojama tik po du kiekvieno autoriaus darbus.
Pavyzdžiui, menininkė Laisvydė Šalčiūtė savo darbui panaudojo Biblijos tekstą – „Giesmių giesmę“, pakeisdama kai kurių žodžių giminę – taip, kad moteris kalbėtų su moterimi, o vyras – su vyru.
„Galėtume visą ŠMC užpildyti, – tvirtino L.Kreivytė. – Kai kurie darbai nepateko dėl riboto ploto. Problema man buvo ne surasti menininkus, o sujungti jų darbus. Neišsitekau erdvėje, galimybių yra kur kas daugiau.“
![]() |
| Rūtos Strakšaitės nuotr./ |
Kuratorė jau mąsto apie didesnę tarptautinę parodą ir didesnėje erdvėje. „Nėra taip baisu. Laikas, kai žmonės apie tai vengė kalbėti, jau praėjęs“, – kalbėjo L.Kreivytė.
Paklausta, ar, Lietuvoje vyksiant jau antroms seksualinių mažumų eitynėms, visuomenė jau pribrendo ir tokiai parodai, kuratorė patikino rengdamasi susidarė tik teigiamą įspūdį. Kreipdamasi į menininkus ji pirmiausiai neminėdavo konkrečios temos, nes tikėjosi įvairių reakcijų, bet esą nebuvo net suabejojusių, ar reikia dalyvauti.
Veiks dar dvi parodos
Greta meno darbų ir dokumentinės medžiagos ekspozicijos ŠMC įsikurs skaitykla – vieta aktyviam dalinimuisi prisiminimais, buvimui kartu, skaitymams ir diskusijoms.
Trečiadienio vakarą čia rengiami skaitymai su poete ir rašytoja iš Niujorko Eileen Myles. Per tris dešimtmečius ji yra išleidusi daugiau nei 20 poezijos rinkinių, grožinės, negrožinės ir performanso žanro literatūros kūrinių. Užpernai ji buvo apdovanota „Lambda“ premija, skiriama už lesbiečių grožinę kūrybą. Kitą antradienį ŠMC vėl vyks lietuvių queer poezijos ir prozos skaitymai „Keisti žodžiai“.
![]() |
| Rūtos Strakšaitės nuotr./Paroda „Nuo sutemų iki aušros“ |
Tuo pačiu metu – nuo trečiadienio iki rugpjūčio 7 d. Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejuje (Pilies g. 40, Vilnius) veiks Aušros Volungės fotografijų paroda. Intymiuose menininkės darbuose – kasdienis šio amžiaus pradžios Lietuvos transvestitų gyvenimas. Autorė savo herojus stebi neslėpdama susižavėjimo ir emocinio artumo. Ji tarsi suauga su laikino būsto aplinka ir netradiciniais jo gyventojais.
Penktadienį Modernaus meno centre (Literatų g. 8, Vilnius) bus atidaryta Virgilijaus Šontos (1952-1992) fotografijų paroda „Keistu žvilgsniu“. Joje bus eksponuojami darbai iš ciklo „Skrydis“ (1977-1979) ir „Mokykla – mano namai“ (1980-1983). „Per fotografiją įvyksta susijungimas su pasauliu. Kad tas susijungimas būtų tikras, o ne tariamas, į pasaulį reikia sugebėti pažvelgti keistuolio akimis. Tada jis aiškiau atsiveria“, – yra sakęs pats V.Šonta.










