Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ką dažnas įvardžio „aš“ kartojimas atskleidžia apie jus

Žmonės, savo kalboje dažnai kartojantys įvardį „aš“, stokoja vidinės jėgos ir nėra užtikrinti dėl savęs. Mokslininkų teigimu, jie pasąmoningai galvoja, kad taip atsidurs aukščiau už tuos, su kuriais kalba.
Moteris
Moteris / Tyler Olson, Flickr.com

Tai atskleidė Teksaso universitete atliktas tyrimas, rašo online.wsj.com. Studijos autorius, universiteto Psichologijos departamento vadovas dr. Jamesas Pennebakeris tvirtina, kad įvardžiai daug ką atskleidžia apie juos vartojančius žmones. Jie esą rodo, kur susitelkęs kalbėtojas.

Pykstantis su partneriu ar aptariant ką nors emocionalaus, vartoti „aš“ geriau nei „tu“ (pavyzdžiui, sakyti „Jaučiuosi negirdimas“, o ne „Tu nesiklausai“).

Asmenų, dažnai kartojančių „aš“, mintys nukreiptos į save. Bet kartu jie gali jaustis nesaugūs, būti drovūs, jausti fizinį ar emocinį skausmą ar tiesiog bandyti įtikti.

J.Pennebakeris su kolegomis iš viso atliko penkis tyrimus, kurių rezultatus praėjusį mėnesį paskelbė „Journal of Language and Social Psychology“. Per kiekvieną eksperimentą aukštesnio statuso žmonės žodelių „aš“ vartojo mažiau.

Daugiau informacijos apie kiekvieną tyrimą pateikiama čia.

Šios išvados prieštarauja bendram įsitikinimui, kad tokie žmonės yra patenkinti savimi, gal net narcizai.

Įvardis „aš“ esąs toks stiprus, kad santuokos psichologai net siūlo jį, pykstantis su partneriu ar aptariant ką nors emocionalaus, vartoti dažniau nei „tu“ (pavyzdžiui, sakyti „Jaučiuosi negirdimas“, o ne „Tu nesiklausai“). „Aš“ esą skamba ne taip kaltinančiai.

Teigiama, kad sakantieji tiesą dažniau vartoja „aš“, kaip ir „išskyrus“, „bet“, „be“, „nebent“.

„Neteisingai manoma, kad patikimi, galios turintys žmonės dažniau vartoja “aš„ nei tie, kurie yra žemesnio statuso, – tvirtina knygos „The Secret Life of Pronouns“ „“Slaptas įvardžių gyvenimas“) autorius J.Pennebakeris. – Tai visiškai neteisinga. Aušto statuso asmenys žiūri į pasaulį, o žemo statuso – į save.“

Tad kaip dažnai sakyti „aš“? Dažniau, jei norite skambėti nusižeminusiai bei nekritiškai, ir rečiau, jei norite atrodyti labiau užtikrinti ir valdingi. Tiesa, J.Pennebakeris siūlo šį įvardį kartoti tokiu pat dažnumu kaip sutuoktinis ar partneris, kad santykiuose būtų išlaikytas balansas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius