Valstybės sienos apsaugos tarnybos Vilniaus rinktinei priklausančiame tarptautiniame Medininkų kontrolės punkte prie sienos su Baltarusija pasieniečiams darbo niekuomet netrūksta.
Tuo tarpu Šumsko punkte VSAT pareigūnų tarnyba kur kas ramesnė.
Štai paprastą darbo dieną leidimo išvykti į kaimyninę šalį Medininkų poste laukė keliasdešimt vilkikų su puspriekabėmis, lengvųjų automobilių patikros zonoje keliaujančiųjų buvo perpus mažiau. Be pasieniečių, keliautojus dar tikrina ir kitos punkte veikiančios tarnybos.
Jei dokumentas tvarkingas, o asmuo nėra ieškomas teisėsaugos institucijų ir negabena deklaruotinų daiktų, kelio užtvaras netrukus pakyla, įsižiebia žalias šviesoforo – galite vykti per valstybės sieną.
Tokių keleivių per parą VSAT pareigūnai patikrina apie pustrečio tūkstančio.
Vidutiniškai vienoje pamainoje Medininkuose darbuojasi apie 12 pasieniečių.
„Čia dirbantys mūsų užkardos pareigūnai visuomet turi daug darbo. Tuo galima įsitikinti pasidomėjus per valstybės sieną vykstančių transporto priemonių srautais, - pasakoja Padvarionių užkardos, kuriai priklauso šis punktas, vadas kapitonas Giedrius Matkevičius. – Per parą čia patikriname apie 1500 lengvųjų ir 900 krovininių automobilių, nuo 60 iki 80 autobusų“.
Lengvieji automobiliai vyksta nenutrūkstamu srautu. Pasieniečių vykdoma dokumentų patikra ilgai netrunka – vos kelias minutes. Dokumentas peržiūrimas plika akimi, suvedami keliaujančiojo duomenys, kurie patikrinami turimose informacinėse bazėse.
„Daugumos keliaujančiųjų dokumentai yra tvarkingi, tačiau beveik kiekvieną dieną sulaikome tokių, kuriems su mumis tenka pabendrauti ilgiau, - sako G. Matkevičius. – Pavyzdžiui, 2007-aisiais už neteisėtą buvimą šalyje, įvairius vizų, Pasienio kontrolės punktų režimo ar kitus administracinius teisės pažeidimus Padvarionių užkardos pasieniečiai surašė 365 protokolus, šiemet – beveik 200“.
G. Matkevičiui patikrinus tarnybos eigą Medininkų punkte ir vos atvykus į Padvarionių užkardą, atskrieja pavaldinių pranešimas: ką tik punkte pasieniečiai sulaikė du Rusijos piliečius. Vienas užsienietis iš Lietuvos vyko su negaliojančia viza, kitas pažeidė vykimo tranzitu procedūrą, t. y. įvažiavo į Lietuvą iš Baltarusijos, tačiau neišvyko į trečiąją šalį, o sugalvojo grįžti atgal.
„Taip negalima, - Padvarionių užkardoje užtikrintai konstatuoja jos vadas. – Dar šiandien bus išnagrinėtos administracinės teisenos ir priimti sprendimai, kaip bausti užsieniečius“.
Daugiau kaip 33 kilometrų valstybės sienos ruožą su Baltarusija sauganti Padvarionių užkarda įsikūrusi moderniame šiuolaikiškame pastate. Čia - ir patogios tarnybinės patalpos, ir aikštelės tarnybiniam bei sulaikytam transportui, garažai, ir voljerai keturkojams pasieniečių talkininkams, ir net sraigtasparnio nusileidimo aikštelė.
Kiekvieną dieną iš užkardos saugoti sienos išvyksta pėstieji ir mobilūs patruliai, iš čia į Medininkų punktą važiuoja ir ten dirbsiančios pareigūnų pamainos. Padvarionių užkarda yra didžiausia Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje – čia dirba 126 pareigūnai ir tarnautojai.
Į teritoriją įrieda automobilis su tentu dengtu kėbulu. Dar kelios akimirkos ir iš jo pabyra kelios dešimtys jaunų vaikinų maskuojančiomis uniformomis.
„Tai – būsimieji mūsų kolegos, – šypsosi G. Matkevičius. – Pasieniečių mokyklos kursantai atvyko susipažinti su užkardos veikla. Jiems bus parodytas pristatomasis filmas, papasakota apie Vilniaus rinktinės veiklą ir pagrindinius uždavinius, aprodyta užkarda“.
Beje, užkardoje dirbantys pasieniečiai dalį saugomo valstybės sienos ruožo gali matyti ir neišeidami iš savo tarnybinių patalpų – per ruože sumontuotas stebėjimo kameras. Stebimas ir pats Medininkų punktas.
„Jame yra sumontuotos net 99 kameros“, - nustebina G. Matkevičius ir čia pat pasiūlo tuo įsitikinti.
Užkardos vado kabinete stovinčiame kompiuteryje yra įdiegta speciali programa. Vos kelios akimirkos ir monitoriuje įsižiebia vaizdai: krovininių automobilių terminalas, lengvųjų automobilių terminalas, išvykimo ir atvykimo juostos, punkto prieigos, jonizuojančios spinduliuotės vartai, bendras punkto vaizdas, jo prieigos, pasieniečių darbo vietos – visa tai matoma realiu laiku. Neišeidamas iš kabineto vadas mato viską, kas vyksta punkte. Jo budri akis apžvelgia net ir tolimiausias didelės punkto teritorijos vietas - juk tvarka turi būti.
Maždaug už 10 kilometrų nuo Medininkų punkto, vieno didžiausių visame Lietuvos pasienyje, veikia dar viena sienos perėjimo vieta - nedidukas Šumsko pasienio kontrolės punktas. Jis priklauso tos pačios Vilniaus rinktinės Kenos užkardai.
Šumsko punktas skirtas vietiniam eismui – per jį gali vykti tik pasienio ruože gyvenantys Lietuvos ir Baltarusijos piliečiai. Čia pasieniečių pamaina - du pareigūnai.
Priešingai nei Medininkuose, Šumsko punkte tvyro ramybė. Tylą netrukus sutrikdo iš kaimyninės valstybės artėjančios mašinos variklio burzgesys.
„Punkto darbo metu, nuo 8 valandos ryto iki 20 valandos vakaro, per jį į abi puses vyksta apie 100 automobilių. Tokiu pačiu režimu dirba ir kolegos Baltarusijoje“, - sako Kenos užkardos vadas majoras Tomas Alekna.
Užkardos vadui dar neįpusėjus pasakojimo, eismo juostoje prie pareigūnų, atrodo, ką tik sustojęs automobilis pajuda į Lietuvos teritoriją. Vienintelis panašumas į Medininkų punktą – pasieniečių patikra ir čia ilgai netrunka...






