Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 01 28 /11:42

AB „Achema“ profesinė sąjunga apsisprendė: skelbia streiką

Achemos darbuotojų profesinės sąjungos (ADPS) taryba vienbalsiai balsavo dėl streiko skelbimo. Jo pradžia – vasario 8 d. 8 val., rašoma pranešime spaudai.
AB „Achemos“ darbuotojų protestas
AB „Achemos“ darbuotojų protestas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.
Temos: 2 Streikas Achema, AB

„Profesinė sąjunga padarė viską, kad su bendrovės atstovais būtų susitarta gražiuoju. Vis tik nei argumentai, nei situacijos analizės, nei piketai, nei apeliavimas į duotų pažadų laikymąsi niekur neatveda jau kelerius metus. Kolektyvinė sutartis nepasirašyta, informacija slepiama, netrūksta nesiskaitymo su darbuotojais, įvairių pažeidimų. Papildomą įtampą kelia ir nežinia dėl darbdavio vienašališkai priimtos darbo užmokesčio sistemos: su ja darbuotojai supažindinti sausio paskutinėmis dienomis, tačiau taikymas numatytas atbuline data – nuo sausio 1 d. Darbuotojai paskaičiavo, kad dėl šios naujos tvarkos dalis jų nukentės – atlyginimai per mėnesį sumažės daugiau kaip 100 eurų. Dėl to nebematome kitos galimybės – telieka streikuoti“, – padėtį apibendrina ADPS pirmininkė Birutė Daškevičienė.

Pažymėtina, kad gruodį paskelbta, jog „Achemos grupė“ per 9 praėjusių metų mėnesius uždirbo 58,182 mln. eurų audituoto nekonsoliduoto grynojo pelno. Kitaip tariant, 64,8 proc. daugiau nei užpernai, kai jis buvo 35,309 mln. eurų. AB „Achema“ 2021 m. taip pat dirbo pelningai, tačiau darbuotojams metinių premijų už pasiektus rezultatus neišmokėjo. Jei būtų pasirašyta kolektyvinė sutartis, darbuotojams priklausytų dviejų tarifinių darbo užmokesčių premija.

Streikas AB „Achema“ yra skelbiamas dėl šių reikalavimų:

· Darbuotojų tarifinį darbo užmokestį indeksuoti kartą per metus, dėl konkretaus indeksacijos dydžio ateinantiems metams susitarti iki metų pradžios.

· Visiems darbuotojams skirti vienkartinį paskatinimą už metinius rezultatus, priklausomai nuo pasiektų rezultatų.

· Susitarti dėl ilgesnės nei numatyta Darbo kodekse viršvalandžių trukmės.

· Darbo apmokėjimo sistemą nustatyti kolektyvine sutartimi bei su ja supažindinti visus darbuotojus.

· Pasirašyti AB „Achema“ kolektyvinę sutartį, kuri galiotų 2 metus.

Gruodį organizuotas slaptas ADPS narių balsavimas dėl streiko skelbimo parodė, kad jam pritaria virš 80 proc. ADPS narių – tai sudaro 30 proc. AB „Achema“ darbuotojų. „.Pagal įstatus reikia 25 proc. narių pritarimo dėl streiko skelbimo – surinkome virš 80 proc. Tai aiškiai rodo įsisenėjusias problemas bendrovėje. Svarbu tai, kad palaikymą profesinės sąjungos iškeltiems reikalavimams reiškia ir AB „Achema“ darbuotojai, kurie nepriklauso profsąjungai – tiesiog balso teisę turėjo tik nariai“, – paaiškina ADPS pirmininkė.

„Jei viskas vyks sklandžiai, šis streikas bus pirmasis Lietuvoje, kai streikuos privatus sektorius. Deja, dėl sudėtingų streiko skelbimo procedūrų darbuotojams nėra lengva realiai pasinaudoti šia fundamentalia Tarptautinės darbo organizacijos įtvirtinta teise. Mums teisinės procedūros užtruko beveik dvejus metus“, – prideda ji.

ADPS veiksmus ir keliamus reikalavimus palaiko ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių profesinės sąjungos bei tarptautinės organizacijos. Jau anksčiau paramą išreiškė ne tik atskiros šalies profesinės sąjungos, šakinės organizacijos ar Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, bet ir tokios įtakingos tarptautinės profesinių sąjungų federacijos kaip Europos pramonės profesinė sąjunga (IndustriAllEurope) ar Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacija (EPSU).

„Achemos“ vadovas tikisi, kad streikas nesutrikdys bendrovės darbo

„Achemos grupės“ valdoma Jonavos azotinių trąšų gamybos bendrovės „Achema“ profesinei sąjungai reikalaujant pasirašyti kolektyvinę sutartį ir kitą savaitę planuojant streikuoti, bendrovės vadovas tikisi, kad streikas nesutrikdys bendrovės darbo, ir teigia neketinantis pasirašyti sutarties.

Daugiau nei trečdalį darbuotojų vienijanti profsąjunga įmonės vadovybę ketvirtadienį informavo, kad vasario 8 dieną pradės neterminuotą streiką, reikalaudama pasirašyti dvejų metų trukmės kolektyvinę sutartį, pagal kurią kasmet būtų indeksuojamas atlyginimas atsižvelgiant į infliaciją, darbuotojams būtų mokamos premijos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Miliauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Miliauskas

„Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas teigia, kad sutarties pasirašymas turi būti grindžiamas abipusiu supratimu, kompromisais ir laisva valia, kuri nesuderinama su jokia prievarta ar šmeižtu.

„Tad tenka tik apgailestauti, kad profesinės sąjungos vadovybė kelia ultimatumus ignoruodama visas aplinkybes bei argumentus, renkasi kraštutines priemones. Streikas neprisidės nei prie geresnių įmonės rezultatų, nei prie darbuotojų gerovės bei tarpusavio supratimo didinimo“, – penktadienį BNS atsiųstame komentare teigė R.Miliauskas.

R.Miliauskas tikisi, kad streikas nesutrikdys bendrovės darbo.

„Šiuo metu gamykla vis dar dirba daliniu pajėgumu, tad tikimės, kad laikinas dalies darbuotojų streikas nesutrikdys įmonės gamybinės veiklos“, – sakė jis.

Profesinės sąjungos teigia, kad įtampą kelia nežinia dėl darbdavio vienašališkai priimtos darbo užmokesčio sistemos, su kuria darbuotojai supažindinti paskutinėmis sausio dienomis. Pagal ją atlyginimai gali mažėti.

„Darbuotojai paskaičiavo, kad dėl šios naujos tvarkos dalis jų nukentės – atlyginimai per mėnesį sumažės daugiau kaip 100 eurų. Dėl to nebematome kitos galimybės – telieka streikuoti“, – pranešime sakė „Achemos“ profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė.

Anot „Achemos“ generalinio direktoriaus, atlyginimai pernai didėjo 6 proc., o 2022 metų darbo užmokesčio fondas didinamas daugiau kaip 2 mln. eurų, o didesnių atlyginimų darbuotojai sulauks gamyklai vėl pradėjus veikti visu pajėgumu.

„Šiemet mūsų darbuotojai gaus didesnį atlygį, kai tik gamykla pilnai atstatys savo gamybinius pajėgumus, tikėtina, pirmojo ketvirčio pabaigoje ar antrojo ketvirčio pradžioje. Pernai gamybinių padalinių darbuotojams darbo atlygis buvo padidintas 6 procentais. Taip pat, siekiant aiškumo ir užtikrintumo darbuotojams dėl mėnesinio atlygio, nuo šių metų kintama atlygio dalis perkelta į pagrindinį tarifinį atlyginimą“, – teigia R.Miliauskas.

Pasak profsąjungos, gruodį paskelbus „Achemos grupės“ devynių mėnesių finansinius rodiklius, paaiškėjo, kad ji uždirbo 58,182 mln. eurų audituoto nekonsoliduoto grynojo pelno – 64,8 proc. daugiau nei užpernai.

„Achema“ 2021 metais taip pat dirbo pelningai, tačiau darbuotojams metinių premijų už pasiektus rezultatus neišmokėjo. Jei būtų pasirašyta kolektyvinė sutartis, darbuotojams priklausytų dviejų tarifinių darbo užmokesčių premija“, – sakė B.Daškevičienė.

2020 metais „Achema“ uždirbo 61,4 mln. eurų grynojo pelno ir už 2019 metus išmokėjo beveik 24 mln. eurų dividendų. Jos pajamos siekė 375 mln. eurų, arba 19 proc. mažiau nei 2019-aisiais. 2021 metais įmonė planavo gauti 413 mln. eurų pajamų.

„Sodros“ duomenimis, vidutinis atlyginimas bendrovėje 2021 metų pabaigoje siekė 2,3 tūkst. eurų (iki mokesčių).

„Achemos“ profsąjungai šiuo metu priklauso apie 37 proc. iš maždaug 1,3 tūkst. bendrovės darbuotojų.

Principinis sprendimas rengti streiką priimtas pernai gruodį, tam pritarė 81 proc. profsąjungos narių – apie 30 proc. visų „Achemos“ darbuotojų. Taip reaguojama administracijai nesutinkant su darbuotojais pasirašyti kolektyvinę sutartį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius