2025-11-09 13:02

Svajojate išleisti savo knygą? Atskleidė, kiek tai kainuoja

Norint išvysti savo pavardę ant knygos viršelio, šiandien nebūtina turėti leidyklos užnugario – užtenka kelių šimtų eurų ir drąsos imtis visko pačiam. Vis daugiau Lietuvos autorių nusprendžia nebelaukti leidyklų malonės ir imasi visko patys – nuo rankraščio iki pardavimų. „Nedidelį eilėraščių rinkinį galima išleisti net iki 1000 eurų,“ – sako leidybos ekspertė Aurelija Undžienė.

Šio straipsnio įgarsinimo gali klausyti tik 15min prenumeratoriai

Prenumeruoti
Frankfurto knygų mugė
Frankfurto knygų mugė / Imago / Scanpix nuotr.

Vis daugiau autorių renkasi savilaidos kelią

Anot leidybinių paslaugų įmonės „Let’s Booky“ vadovės Giedrės Pūrienės, šį pasirinkimą dažniausiai lemia labai skirtingi tikslai. „Vieni žmonės į leidybą žiūri kaip į asmeninę ambiciją – nori tiesiog matyti savo kūrybą išleistą, o kiti knygą suvokia kaip įrankį profesinėje veikloje“, – 15min sakė ji.

Pasak pašnekovės, pastaruoju metu daugėja autorių, kurie knygą leidžia dėl profesinių priežasčių – tai verslininkai, treneriai, psichoterapeutai ar kiti specialistai, siekiantys stiprinti savo įvaizdį ir pasiekti platesnę auditoriją. Tokiems žmonėms savilaida tampa itin patraukliu variantu.

„Savilaida leidžia pačiam investuoti į leidybos procesą ir vėliau gauti visą finansinę grąžą. Kitaip nei tradicinėje leidyboje, čia visos autorinės teisės išlieka autoriaus rankose“, – aiškino G.Pūrienė.

Jei tradicinėje leidyboje autorius pasirašo sutartį su leidykla jis gauna tik 5–10 proc. nuo pardavimų.

Vis dėlto, toks pasirinkimas reikalauja daugiau atsakomybės. Jei tradicinėje leidyboje autorius pasirašo sutartį su leidykla ir gauna tik 5–10 proc. nuo pardavimų, tai savilaidos atveju pajamos lieka pačiam autoriui, bet kartu jis turi padengti ir visas išlaidas – nuo maketavimo iki spausdinimo ir platinimo. „Tradiciniu modeliu autorius už leidybą nemoka nieko, o savilaidoje jis investuoja savo lėšas, tačiau ir viską uždirba pats“, – lygino pašnekovė.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą