Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Europos Komisija kitą savaitę paskelbs apie taikos susitarimą su „Gazprom“

Rusijos koncernui „Gazprom“ pažadėjus pakeisti kainodarą ir leisti konkurentams įsitvirtinti Rytų Europoje, Europos Komisija (EK) šią arba kitą savaitę paskelbs apie taikų susitarimą antimonopolinėje byloje prieš Rusijos dujų milžinę, praneša elektroninis leidinys „Euractiv“, remdamasi informuotais šaltiniais.
„Gazprom“ pastatas
„Gazprom“ pastatas / Scanpix/Sputnik nuotr.

Pasak vieno šaltinio, apie susitarimą byloje, pradėtoje dar 2011 metais, kai buvo surengtos kratos 20 biurų 10 šalių ir konfiskuota per 150 tūkst. dokumentų, Komisija paskelbs gegužės 24 dieną.

Du kiti šaltiniai pareiškė, kad Europos Sąjungos (ES) sprendimas dėl „Gazprom“ – didžiausios ES dujų tiekėjos – gali būti paskelbtas šią arba kitą savaitę.

Komisija atsisakė komentuoti šiuos pranešimus.

Apie tai, kad „Gazprom“, kuri tiekia trečdalį ES suvartojamų dujų, ir Komisija pasieks susitarimą, dėl kurio Rusijos dujų milžinė išvengs baudos, kuri galėjo sudaryti iki 10 proc. jos bendros apyvartos, balandžio 3 dieną pirmoji pranešė naujienų agentūra „Reuters“.

2015 metais Komisija „Gazprom“, kuriai vadovauja Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas Aleksejus Mileris, apkaltino piktnaudžiavimu dominuojančia padėtimi aštuoniose Vidurio ir Rytų Europos valstybėse narėse. „Gazprom“ šiuos kaltinimus neigia.

Naujausiame susitarimo projekte, su kuriuo pavyko susipažinti „Reuters“, „Gazprom“, be kita ko, siūlo dujų kainas susieti su lyginamaisiais standartais, kaip antai dujų kainomis Vakarų Europos dujų rinkos centruose ir pasienio kainomis Prancūzijoje, Vokietijoje ir Italijoje. Rusijos dujų bendrovė taip pat siūlo leisti kas dvejus metus peržiūrėti kainas.

Be to, „Gazprom“ žada atsisakyti visų sutartinių apribojimų, dėl kurių klientams draudžiama perparduoti jos dujas. Bulgarijos perdavimo sistemos operatorei būtų leista perimti dujų tiekimą iš šios Balkanų šalies į Graikiją.

Šios nuolaidos turėtų galioti aštuonerius metus. Komisija „Gazprom“ nenustatys jokių finansinių sankcijų, tačiau baudos visgi galės būti nustatytos, jeigu Rusijos bendrovė nesilaikys susitarimo sąlygų.

Nepaisant pastangų pagerinti verslo santykius, ES ir Kremliaus remiamos bendrovės tarpusavio nepasitikėjimas išlieka didelis ir daugelis ES valstybių narių nori, kad „Gazprom“ būtų skirtos baudos.

Kritikai teigia, kad už konkurenciją atsakingos Komisijos narės Margrethe Vestager sprendimas pasiekti susitarimą su „Gazprom“ ir nepripažinti bendrovės padarytų pažeidimų prieštarauja didelėms baudoms, kurias ji už antikonkurencinį elgesį skyrė JAV technologijų milžinams „Google“ ir „Qualcomm“.

„Gazprom“ priešininkai, tokie kaip Lenkijos valstybinė naftos ir dujų įmonė PGNiG, M.Vestager yra raginę laikytis griežtos pozicijos ir nubausti Rusijos bendrovę, tačiau tai nedavė rezultatų, rašo „Euractiv“.

Komisija sako, kad susitarimas blokui gali padėti išspręsti ginčus dėl dujų tiekimo Ukrainai ir per jos teritoriją. Susitarimas taip pat galėtų padėti liberalizuoti dujų rinką Pietryčių Europoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius