Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šildymo sąskaitos gąsdina ir bažnyčias

Maldos namuose religines apeigas vedantys klebonai, žiūrėdami į milžiniškus skaičius rodančias elektros ir šildymo sąskaitas, griebiasi šiaudo: vieni bažnyčiose įrenginėja aukų dėžutes, skirtas būtent šildymui apmokėti, kiti iš anksto skelbia, kad būtent tą dieną, bus renkamos aukos šildymui. Treti svarsto šildymą stabdyti, o kai kurie šiemet šildymo išvis neįjungė.
Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia
Bažnyčia / Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr.

Apie esamą situaciją kalbėjomės su Panevėžio vyskupu Linu Vodopjanovu.

– Kaip šį sunkų laiką išgyvena Panevėžio mieste ir rajone esančios bažnyčios?

– Labai sunku. Per pandemiją bažnyčios buvo uždarytos. Po jos bažnyčios šiek tiek atsikvėpė, o dabar, žiemą, vėl išgyvename sunkmetį. Labiausiai liūdina, kad nesulaukiame jokios paramos iš valstybės. Prieš didžiąsias metų šventes Vyriausybės prašėme, kad bent kažkaip būtų atsižvelgta į juridines bendruomenes, nes bažnyčia niekada nebuvo ir nėra nei verslas, nei įmonė. Deja, į mūsų prašymus padėti išgyventi bent jau šią žiemą atsižvelgta nebuvo.

Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Linas Vodopjanovas
Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Linas Vodopjanovas

– Kokių veiksmų imasi bažnyčios dabar, kai sąskaitos kartais siekia net tūkstančius eurų?

– Kai kurios bažnyčios visiškai nutraukė šildymą, nes nėra iš ko sumokėti. Suprantame, kad tikintiesiems sudėtingiau, reikia šilčiau apsirengti, bet neturime kitos išeities. Šiais metais šildymo išvis nejungė Anykščių klebonas. Krekenavoje buvo manoma, kad po restauravimo ir kitų darbų bendruomenė galės šildytis mažiausiais kaštais, bet kai atėjo didžiulės sąskaitos, šildymą išjungė, paliko tik infraraudonųjų spindulių lempas. Suprantame, kad šis laikmetis sudėtingas ir žmonėms. Bažnyčiose dažniausiai lankosi pensinio amžiaus tikintieji, kuriems taip pat sunku galą su galu sudurti, o juk mūsų įplaukos – tik žmonių paaukoti pinigėliai. Su vienu sekmadieniu sąskaitų neapsimokėsi, reikia dviejų-trijų sekmadienių. Gruodis buvo šaltokas, tai sąskaitos atėjo nemenkos. Džiaugiamės, kad bent sausį neturime didelių šalčių.

– Kokias būdais renkamos aukos?

– Daug priklauso nuo pačios parapijos. Kai kurios bažnyčioje turi aukų dėžutes, skirtas būtent šildymui. Kartais kunigai skelbia, kad būtent tą sekmadienį bus renkamos aukos bažnyčios šildymui. Būna, tikintieji aukoja bankiniu pervedimu. Specialios rinkliavos – nėra naujiena, jos buvo vykdomos ir anksčiau, dar prieš pandemiją.

– Ar tiesa, kad rajone esančios bažnyčioms sunkiau išsilaikyti?

– Tikrai taip, nes ten mažiau žmonių, bet ir mieste bažnyčioms darosi vis sunkiau išgyventi. Bažnyčios dar nėra sugrįžusios į priešpandeminį laikotarpį ir tai pasakytina apie visą Lietuvą. Prieš didžiąsias metų šventes sulaukėme daug žmonių, tikrai nesiskundžiame, bet jų nebuvo tiek, kiek sulaukdavome prieš karantiną. Dėkojame Dievui ir žmonėms, kurie jaučia sąmoningumą ir prisideda kiek kas gali. Kokia laukia ateitis – sunku prognozuoti, einame Dievo vedami.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius