Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

V.Adamkus: pareiškimas dėl Astravo AE yra tarptautinės bendruomenės tylos pasekmė

Bendras buvusių šalies vadovų ir kelių politinių partijų lyderių pareiškimas dėl Baltarusijos Astravo atominės elektrinės (AE) yra tarptautinės bendruomenės tylos pasekmė, sako dokumentą pasirašęs kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.
Valdas Adamkus ir Laima Adamkienė
Valdas Adamkus ir Laima Adamkienė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Šitas pareiškimas yra išdava dabartinės vykstančios tarptautinės tylos“, – BNS penktadienį sakė V.Adamkus.

Jis pridūrė, kad, siekiant atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į netoli Lietuvos vykstančias, su „tarptautiniais susitarimais nesuderinamas“ statybas, Vyriausybė Astravo AE klausimą turėtų kelti į tarptautinių diskusijų lygį.

Pasak prezidento, neteisinga, kad į Astravo atominės elektrinės statybas praktiškai nereaguoja Europos Sąjunga, nors ji spaudė Lietuvą uždaryti Ignalinos atominę elektrinę, kurioje buvo sumontuoti rusiški ir nesaugiais Vakaruose laikomi reaktoriai.

„Tai nesuderinama ir nesuprantama Europos Sąjungos laikysena, kad vieniems yra leidžiama tas dalykas daryti neprotestuojant, (…) o šalia esantiems, mums, yra uždaroma“, – BNS sakė V.Adamkus.

Be jo, pareiškimą dėl Astravo AE pasirašė pirmasis faktinis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis, opozicinės Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų vadovas Gabrielius Landsbergis, opozicinio Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Kreipimąsi inicijavo opoziciniai konservatoriai. Šios partijos garbės pirmininkas V.Landsbergis teigė, jog Vyriausybė „turi būti nusistačiusi padaryti įstatyminį sprendimą, perspėjimą“, kad tiek Baltarusijos, tiek Rusijos pusė „neabejotų, kad gali kažkokiais spaudimais ir papirkimais tą sprendimą keisti“.

„Pirmiausiai reikėtų norėti, tai pirmas būdas. Ir norėti labai kategoriškai, o ne taip sau, dėl mandagumo pabandyti ir pasakyti, kad nieko negalime padaryti. Tai pats lengviausias būdas“, – BNS penktadienį sakė pirmasis faktinis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas.

Konservatorių garbės pirmininkas pridūrė, kad Astravo AE yra „pernelyg didelis pavojus pačios Lietuvos gyvybei“. Jis įsitikinęs, kad statyti atominę elektrinę Astrave Rusija ir Baltarusija pasirinko tyčia, reiškiant Lietuvai priešiškumą ir kerštaujant už Sovietų Sąjungos išardymą.

V.Landsbergis sakė, kad tarptautinė bendruomenė į statomą elektrinę reaguoja per mažai: „Aš tikrai nežinau tarptautinės bendruomenės pozicijos“.

Pareiškimą taip pat pasirašęs Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis BNS sakė, kad juo signalas siunčiamas ne tik Vyriausybei ar tarptautinei bendruomenei, bet ir pačiai Baltarusijai, kad „Lietuvoje yra politinių jėgų ir politinės lyderystės, kuri pasisako prieš šį projektą“.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Vytautas Landsbergis
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Vytautas Landsbergis

„Jeigu Vyriausybė pasakytų, kad mes griežtai atsisakome pirkti ir padarysime visus su tuo susijusius politinius ir techninius veiksmus, Rusijos ir Baltarusijos bankai nefinansuotų statybų projekto, nes jis bus itin nuostolingas“, – BNS sakė G.Landsbergis.

Jis taip pat sakė, kad Astravo AE projektą galima sustabdyti neleidžiant jo jėgainės prijungti prie jau esančių į Visaginą nutiestų ir ketinamų į Kruonį tiesti elektros perdavimo linijų.

Kreipimąsi Lietuvos Vyriausybei taip pat pasirašęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R.Karbauskis išplatintame pranešime nurodo, jog valstiečiai – žalieji nuosekliai priešinosi visoms branduolinių jėgainių statyboms – tiek šalia Lietuvos sienų, tiek ir pačioje Lietuvoje.

„Džiaugiamės, kad Kaliningrado AE projektas žlugo, ir raginame Baltarusiją svarstyti alternatyvas Astravo AE projektui“, – teigė R.Karbauskis.

Ano jo, dabartinė Lietuvos vyriausybė iki šiol gan pasyviai reagavo į Baltarusijos AE elektrinės statybas, „matyt, iš principo buvo vengiama neigiamai kalbėti apie atominę energetiką, kol iki galo nėra palaidotas Visagino atominės elektrinės projektas pačioje Lietuvoje“.

„Visagino AE projekto iliuzijos trukdo Lietuvai imtis ryžtingesnių veiksmų dėl biomasės, vėjo, saulės energetikos bei kogeneracijos plėtros. Tad ragindami imtis ryžtingesnių veiksmų dėl Baltarusijos AE, raginame Vyriausybę taip pat kuo skubiau nutraukti Visagino atominės elektrinės įmonės finansavimą, kasmet reikalaujantį didelių biudžeto lėšų“, – pranešime spaudai cituojamas R.Karbauskis.

Kreipimesi į Lietuvos Vyriausybę reikalaujama „padaryti viską, kad Astravo atominės elektrinės statyba nedelsiant būtų sustabdyta“. Ten rašoma, kad „nesaugi elektrinė bus prijungta prie jau esančių galingų į Visaginą nutiestų ir ketinamų į Kruonį tiesti elektros perdavimo linijų, tad ten pagaminta elektros energija nevaldomai užtvindys mūsų šalį su visokeriopais ekonominiais bei politiniais padariniais“.

Lietuvos Vyriausybė, kaip teigiama dokumente, turi užtikrinti, kad Astravo atominėje elektrinėje pagaminta elektra jokiomis aplinkybėmis nepateks į ir per Lietuvą ir niekad nebus parduodama jos rinkoje.

Lietuvos Vyriausybė, kaip teigiama dokumente, turi užtikrinti, kad Astravo atominėje elektrinėje pagaminta elektra jokiomis aplinkybėmis nepateks į ir per Lietuvą ir niekad nebus parduodama jos rinkoje.

Kreipimesi į Lietuvos Vyriausybę reikalaujama „padaryti viską, kad Astravo atominės elektrinės statyba nedelsiant būtų sustabdyta“.

„Pagal darbų grafiką Baltarusijos elektrinę ketinama įjungti į elektros tinklą jau po trejų metų. Nesaugi elektrinė bus prijungta prie jau esančių galingų į Visaginą nutiestų ir ketinamų į Kruonį tiesti elektros perdavimo linijų, tad ten pagaminta elektros energija nevaldomai užtvindys mūsų šalį su visokeriopais ekonominiais bei politiniais padariniais“, – rašoma kreipimesi.

Pabrėžiama, jog tokiu atveju Lietuva taps ne tik politiškai priklausoma nuo šio nesaugaus elektros gamintojo, bet ir sumokamais už ją pinigais pati finansuos Lietuvai grėsmingą, galimai pražūtingą, projektą.

„Visiškai akivaizdu, kad Baltarusija niekada negalėtų grąžinti iš Rusijos ir Kinijos gautų milijardinių paskolų, jei Astrave pagamintą elektrą parduotų savo rinkoje ir negautų tvirtos valiutos už jos eksportą, pirmiausia į Lietuvą ir per Lietuvą“, – rašoma kreipimesi.

Šis scenarijus, kaip rašo politikai, gali sukelti „katastrofiškus padarinius“, todėl Baltarusijai ir pasauliui būtina duoti aiškų politinį signalą, labai tvirtai ir aiškiai pareiškiant politinę valią „jokiomis sąlygomis neįsileisti į Lietuvą“ nesaugioje, pažeidžiant tarptautines konvensijas kartu su Rusija statomoje Astravo jėgainėje pagamintos elektros.

„Neįsileisdami Astravo elektros į Lietuvą ir jos nepirkdami bei neleisdami naudotis Lietuvos elektros sistemos rezerviniais pajėgumais, projekto vykdytojams galime sukelti labai sunkiai įveikiamų kliūčių, apsunkinti jo įgyvendinimą bei atsipirkimo galimybes. Visa tai suprasdami, kreipiamės į Lietuvos Vyriausybę ir kartu į visas tarptautines organizacijas su reikalavimu padaryti viską, kad Baltarusijos Astravo atominės elektrinės statyba nedelsiant būtų sustabdyta“, – rašoma kreipimesi.

Lietuvos Vyriausybė, kaip teigiama dokumente, tuo pačiu turi užtikrinti, kad Astravo atominėje elektrinėje pagaminta elektra jokiomis aplinkybėmis nepateks į ir per Lietuvą ir niekad nebus parduodama jos rinkoje.

Kreipimąsi pasirašiusieji pabrėžia, kad Astravo jėgainės statybai visai šalia Lietuvos sienos, Neries upės kilpoje vadovauja „Rosatom“ dukterinė įmonė, bus naudojama praktikoje neišbandyta, tad eksperimentinė, rusiška reaktoriaus technologija.

„Statybos darbus pagal Rusijoje – Baltarusijoje suprantamą darbo kultūrą atlieka vietos statybos bendrovės. Branduolinės saugos priežiūrą vykdo jokios patirties ir jokio savarankiškumo nuo autoritarinės politinės valdžios neturinti valstybės institucija“, – rašoma rašte Vyriausybei.

Vieta jėgainei statyti, anot politikų, parinkta politiniu sprendimu, net neišnagrinėjus alternatyvių vietų ir pažeidžiant tarptautinius reikalavimus. Dėl jėgainės geografinės padėties nelaimingo įvykio atveju teršalai Vilnių netruktų pasiekti tiek oru, tiek vandeniu.

„O katastrofos atveju į evakuacijos zoną patektų visa Lietuvos, Europos sąjungos ir NATO narės, sostinė“, – rašoma kreipimesi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius