Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

ES stoja į kovą prieš „mokesčių rojus“, taikosi į dideles įmones

Europos Sąjunga (ES) antradienį pristatys planus, pagal kuriuos bus siekiama pažaboti tarp didžiausių pasaulio tarptautinių bendrovių plačiai paplitusią naudojimosi vadinamaisiais mokesčių rojais praktiką.
ES vėliava
ES vėliava / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Europos Komisija (EK) pranešė, kad pagal naująsias taisykles Europoje veikiančios didelės įmonės turės viešai skelbti, kiek jos uždirba kiekvienoje iš 28 ES valstybių narių.

Mokesčių aktyvistai tokio pagal atskiras šalis suskirstyto informacijos skelbimo reikalavo metų metus. Jų teigimu, didžiosios korporacijos, neretai pasitelkdamos vadinamąsias priedangos įmones, slaptai perkelia pelną į jurisdikcijas, kuriose taikomi nedideli mokesčiai arba mokesčių iš viso netaikoma.

Kad šie kaltinimai yra visiškai pagrįsti, paaiškėjo 2014 metais, kai kilo vadinamasis Liuksemburgo mokesčių skandalas. Tuomet nutekėjus informacijai paaiškėjo, kad nedidelė Liuksemburgo Hercogystė su milžiniškomis korporacijomis, įskaitant IKEA ir „Pepsi“, buvo sudariusi joms itin palankius susitarimus dėl mokesčių.

Už finansines paslaugas atsakingas Komisijos narys Jonathanas Hillas naujuosius Komisijos planus oficialiai pristatys Europos Parlamente vėliau antradienį.

„Tai kruopščiai apmąstytas, bet kartu ir plataus užmojo pasiūlymas dėl didesnio mokesčių skaidrumo“, – pareiškė J.Hillas prieš planų paviešinimą paskelbtame pranešime.

Komisijos parengtame plane atsižvelgta į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) rekomendacijas, kurias Didžiojo dvidešimtuko (G20) vadovai suderino 2015 metais. Jos bus taikomos visoms tarptautinėms įmonėms, kurių metiniai pardavimai visame pasaulyje sudaro bent 750 mln. eurų ir kurios veikia Europos Sąjungoje.

Komisijos skaičiavimais, tai būtų maždaug 6 tūkst. įmonių, įskaitant 1 tūkst. Azijos įmonių.

Olego Artiukh nuotr./Europos sąjungos vėliava
Olego Artiukh nuotr./Europos sąjungos vėliava

Pasak agentūros AFP šaltinių ES, šios įmonės turės atskleisti informaciją apie bendrus pardavimus, apie verslo veiklos pobūdį, ikimokestinį pelną, faktiškai sumokėtus mokesčius ir nepaskirstytąjį pelną. Šie duomenys būtų skelbiami įmonių svetainėse.

Tačiau mokesčių aktyvistai jaučiasi nusivylę, nes ES savo planuose daugiausia apsiriboja įmonių veikla Europoje, išskyrus tuos atvejus, kai pelnas gaunamas iš „mokesčių rojaus“, įtraukto į atitinkamą juodąjį sąrašą.

„Pasiūlymas neapima visų šalių, taigi tarptautinės korporacijos vis vien turės daugybę galimybių paslėpti savo pelną“, – sako Europos NVO tinklo „Eurodad“ mokesčių ekspertė Tovė Maria Ryding.

„Taigi užuot išsprendus šią problemą, šiuo pasiūlymu ji bus perkeliama iš vienos šalies į kitą, o tarptautinės bendrovės galės ir toliau vengti mokesčių“, – pridūrė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius